Najnovšie sčítanie v Severnom Írsku ukazuje, že po prvýkrát v dejinách je tam viac katolíkov ako protestantov -

Najnovšie sčítanie v Severnom Írsku ukazuje, že po prvýkrát v dejinách je tam viac katolíkov ako protestantov


23. septembra 2022
  Krátke správy

V Severnom Írsku je po prvýkrát od jeho vzniku v roku 1921 viac katolíkov ako protestantov. Ukázali to najnovšie prieskumy, o ktorých referujú britské médiá. Podľa médií ide o „historický posun“, keďže Severné Írsko bolo špecificky navrhnuté a vytvorené takým spôsobom, „aby katolíci v ňom nikdy nezískali majoritnú väčšinu“.

Ilustračný obrázok, zdroj: blog.continentalcurrency.ca

Podľa prieskumov, ktorých výsledky sa stali známe vo štvrtok, sa ako katolíci v Severnom Írsku identifikuje 46 % obyvateľov, kým k protestantizmu sa hlási 44 % ľudí – čo je úpadok zo 48 % nameraných v poslednom sčítaní pred desiatimi rokmi. Pre severoírskych unionistov – teda protestantov – ide už o druhý veľký úder za vyše roka: vo vlaňajších voľbách do severoírskeho parlamentu totiž taktiež vôbec po prvýkrát získala najviac percent katolícka strana Sinn Féin, ktorá je za pričlenenie Severného Írska k Írskej republike.

Údaje zverejnené vo štvrtok sú z minuloročného sčítania obyvateľstva. Presné čísla hovoria, že katolíkov v Severnom Írsku je 45,7 %, kým protestantov je 43,5 %. Predchádzajúce sčítanie ľudu v roku 2011 ukázalo, že protestanti prevyšovali katolíkov v pomere 48 % ku 45 %. Guardian k číslam uvádza:

Demografický posun sa očakával, no aj tak to bude psychologický úder pre unionistov, ktorí sa desaťročia spoliehali na údajne nedobytnú protestantskú väčšinu, aby zabezpečili pozíciu Severného Írska v Spojenom kráľovstve.“

Teraz sa hlasy po referende o odtrhnutí sa od Londýna a pripojení sa k Dublinu len znásobia, čo bude spôsobovať britským politikom len ďalšie vrásky na čele. Historik Diarmaid Ferriter sa pre Guardian vyjadril, že táto demografická zmena prichádzala už dlho a postupne. Politická a teraz aj populačná prehra sú straty, ktoré budú storočie vládnuci unionistickí protestanti „rozdýchavať“ len ťažko.

Katolíci tvorili veľmi dlho v Severnom Írsku len jednu tretinu obyvateľstva a desaťročia boli rôznymi spôsobmi znevýhodňovaní až perzekvovaní – až do 60. rokov mohla v lokálnych voľbách voliť len hlava domácnosti. Chudobnejší katolíci zväčša bývali dlhodobo so svojimi rodičmi, kým bohatší protestanti sa sťahovali do vlastných príbytkov. V praxi to potom znamenalo, že protestanti mali väčší politický výtlak, než aká bola ich reálna populačná sila. V Stormonte – miestnom parlamente – získavali protestanti bežne 40 kresiel, kým katolíci nie viac ako 12. Tento nepomer bol jeden zo zdrojov napätia a politického násilia, ktoré Severné Írsko gniavilo niekoľko desaťročí.

Ulsterskí protestanti – najväčšia protestantská skupina v Severnom Írsku – sú historicky známi svojím silným odporom ku katolíkom a katolicizmu ako takému. Rím napríklad bežne vyhlasovali za „sídlo antikrista“ (čím mysleli pápeža) a dodnes je u nich zachovávaný zvyk pálenia veľkých vatier – tie sú pokryté protikatolíckymi a protiírskymi nápismi a symbolmi. Tieto vysoké „vatry“ stavajú tak, aby ich bolo vidieť z katolíckych častí mesta.

Náboženské rozdelenie Severného Írska možno vystopovať až do 17. storočia, kedy boli protestantskí osadníci zo Škótska a Anglicka „usadení“ v severovýchodnej časti ostrova tak, aby posilnili autoritu britskej koruny.

V Británii známy komentátor James O’Brien vyhlásil, že mu tieto čísla pripadajú ako začiatok konca Veľkej Británie.

MG

Zdroj: Reuters, Guardian, Irish Times, VICE News, ilustračný obrázok – blog.continentalcurrency.ca


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“