Mediálny hon na kardinála Burkeho -

Mediálny hon na kardinála Burkeho

vdp. Radovan Rajčák
19. augusta 2021
  Cirkev

Kardinál Raymond Leo Burke, ktorý bol 11. auguta 2021 prijatý do nemocnice kvôli pozitívnemu testu na Covid-19, sa momentálne nachádza v ohrození života. Ochorenie sa u neho rozvinulo do ťažkého priebehu, kvôli čomu bol pripojený na pľúcnu ventiláciu. Na internetových sieťach sa šíria výzvy k intenzívnej modlitbe, nakoľko, podľa informácií z kardinálovho okolia, samotní lekári očakávajú najhoršie.

Zdroj: Flickr

Ťažký zdravotný stav tohto verného pastiera Cirkvi však nezabránil maintreamovým médiám, aby spustili proti nemu útok. Vo svojich článkoch ho nazývajú „anti-vaxerom“, „vakcínovým skeptikom“ či „konšpirátorom“. Dôvodom majú byť kardinálove postoje voči vakcínam, na ktorých výrobu boli použité bunkové línie potratených detí. Kardinál použitie týchto vakcín označil za nemorálne. Počas on-line konferencie 20. mája 2020, ktorá sa konala v Ríme, povedal:

Nie je nikdy morálne ospravedlniteľné, aby sa vyvíjali vakcíny za pomoci použitia bunkových línií z potratených detí.

Dodal, že očkovanie takýmito vakcínami je neprípustné, čo je plne v súlade s katolíckou doktrínou. Zároveň varoval pred totalitnými praktikami, ohľadom očkovania. Upozorňoval na to, že štát nemôže očkovanie svojim občanom jednoducho nanútiť.

Viacerí kritici prekrúcajú výrok kardinála, v ktorom povedal, že „niektorí si dokonca myslia, že spolu s vakcínou bude umiestnený pod kožu človeka mikročip, ktorým bude možné osobu kontrolovať.“ Slovo „niektorí“ však nepoukazuje na to, že ide o snahu šíriť nepodložené konšpirácie. Jednoducho poukazuje na osoby, ktoré majú aj takéto názory. Nič viac. Tieto slová sú však len úvodom k ďalšej kritike, ktorá smeruje k jeho odopieraniu prijímania pro-potratovým politikom, k jeho kritike liberalizácie Cirkvi a podobne.

Emeritný prefekt apoštolskej signatúry kritizoval prístup mnohých štátnych orgánov na svete voči veriacim, ktorým jednoducho znemožnili prijímanie akýchkoľvek sviatostí s výhovorkou na pandémiu, bez hľadania relevantného riešenia. Kritizoval tých duchovných, ktorí veriacich odhovárali od prijímania sviatostí a nazývali ich „sebeckými“, ak túžili po ich prijatí a žiadali o to kňaza. Upozorňoval na to, že neexistujú len ľudské práva a povinnosť chrániť svoj život, lež človek – a štát – musí tiež rešpektovať práva Božie. Prvé Božie prikázanie nemožno svojvoľne zrušiť s výhovorkou na pandémiu. V tomto sa kardinál Burke opieral o tisícročnú skúsenosť Cirkvi. Tá v dejinách, počas najhorších pandémií kostoly nezatvárala, naopak nechávala ich otvorené neustále! Počas pandémií povstalo mnoho obetavých mužov a žien, ktorí neváhali pomáhať nakazeným a sami položili životy, aby pomohli iným. Mnohí z nich sú vyhlásení za blahoslavených či svätých.

Na sviatok Panny Márie Guadalupskej, 12. decembra 2020 rázne kritizoval využívanie situácie s ochorením Covid na „veľký reset“. Kardinál tu nehovorí ako konšpirátor, lež odkazuje na slová Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum) v Davose, vo Švajčiarsku, kde tento termín zaznel niekoľkokrát z úst predsedu Klausa Schwaba, ktorý doslova povedal: „Potrebujeme veľký reset.

Niektoré liberálne katolícke médiá prebrali tieto tvrdenia a využili ich na spustenie diskreditačnej kampane proti kardinálovi vnútri Cirkvi. Príkladom je česká sekcia Rádia Vatikán, ktorá na svojej stránke uverejnila text nasledovného znenia:

Kardinál Burke, kritik očkování a podporovatel dezinformací a konspiračních teorií o Covidu, nedávno sám onemocněl Covidem-19 a v současné době je kvůli vážnému průběhu nemoci napojen na umělou plicní ventilaci.

(zdroj: https://www.vaticannews.va/cs/cirkev/news/2021-08/kardinal-zuppi-varuje-pred-rozdelenim-v-otazce-ockovani.html).

Ide o nehoráznosť, ktorá nemá obdoby. Zvlášť preto, lebo ide o vatikánsky rozhlas, ktorého úlohou nie je a nemôže byť takáto bulvárna agenda. Kardinál nešíri nijaké dezinformácie ani konšpiračné teórie. Namiesto výzvy k modlitbe sa tu rozvíja akási „krypto-politická kampaň“, kedy samotné médiá slúžiace na evanjelizáciu poukazujú na tých, ktorí majú „správny názor“ a nie sú „problematickí“ či na tých, ktorí správny názor nemajú. Bez ohľadu na teologickú relevantnosť, ktorá má korene úplne niekde inde, na rozdiel od tej politickej.

Nezabudnime na tomto mieste na slová veľkého anglického filozofa Chestertona: „Nepotrebujem Cirkev, ktorá mi povie, že sa mýlim, keď budem vedieť, že sa mýlim. Potrebujem Cirkev, ktorá mi povie, že sa mýlim, keď budem presvedčený o tom, že mám pravdu.“ A presne to robí a robil kardinál Raymond Leo Burke celý svoj život. Modlime sa za neho!


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“