Kolumbia schválila asistovanú samovraždu -

Kolumbia schválila asistovanú samovraždu


13. mája 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

V roku 2002 sa Holandsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá legalizovala eutanáziu a odvtedy sa táto „lavína“, popierajúca hodnotu ľudského života, šíri po celom svete. Aj v Kolumbii už včera povolili asistovanú samovraždu pod dohľadom lekára. Minulý rok dokonca v tejto krajine súd rozšíril „právo na dôstojnú smrť“ aj pre ľudí, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou.

Podľa oficiálnych údajov podstúpilo eutanáziu v Kolumbii od roku 1997 menej ako 200 osôb a včera sa tento štát stal prvou latinskoamerickou krajinou, ktorá povolila asistovanú samovraždu. Ústavný súd rozhodol, že lekári odteraz môžu vážne chorému pacientovi pomôcť ukončiť jeho život bez toho, aby im hrozil pobyt za mrežami. Informovala o tom agentúra TASR na základe správy z agentúry AFP.

„Lekár, ktorý pomáha človeku, ktorý nesmierne trpí alebo má ťažkú chorobu a slobodne sa rozhodne ukončiť svoj život, koná v súlade s ústavou,“ uvádza sa vo štvrtkovom verdikte kolumbijského súdu, ktorý bol schválený pomerom hlasov 6:3.

Rozsudok sa vzťahuje na ľudí s „intenzívnym fyzickým alebo duševným utrpením vyplývajúcim z telesného zranenia alebo závažnej a neliečiteľnej choroby“. Kolumbia už v roku 1997 dekriminalizovala eutanáziu, pri ktorej podáva smrtiacu látku pacientovi lekár. Pri asistovanej samovražde je to samotný pacient, ktorý si podá látku na ukončenie života.

Čo sa týka iných krajín Latinskej Ameriky, minulý rok schválil parlament v Čile návrh zákona, ktorý by eutanáziu povolil pre dospelých. Návrh ešte čaká na schválenie Senátu.

MM

Zdroj: TASR, AFP, titulný obrázok – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Dubia piatich kardinálov pápežovi Františkovi: Texty, odpoveď a Oznámenie Kristovým veriacim

Želajú jej znásilnenie a smrť alebo Ako sa stúpenci potratov správajú k pro-life študentke

Ďalšia tradičná svätá omša zakázaná – tentokrát vo Westminsterskej katedrále

Plynutí času a věčná přítomnost