Aktualizované: Kardinál Zen v pazúroch čínskych komunistov. Súdny proces s 90-ročným hierarchom odročený -

Aktualizované: Kardinál Zen v pazúroch čínskych komunistov. Súdny proces s 90-ročným hierarchom odročený


22. septembra 2022
  Krátke správy

V Hongkongu sa 19. septembra mal začať súdny proces s hongkonským biskupom kardinálom Josephom Zen Ze-kiunom a piatimi aktivistami demokratického hnutia. Zámienkou na podanie žaloby na súd sú údajné nezrovnalosti pri registrácii Fondu humanitárnej pomoci 612, ktorého boli správcami. Fond pomohol protestujúcim zaplatiť súdne trovy.

Nateraz je však zatiaľ odročený, a to pre chorobu sudcu, ktorý mal súdne pojednávanie viesť.

Zdroj: wikimedia commons

Napriek svojim 90 rokom kardinál Joseph Zen nestratil nič zo svojej horlivosti v boji proti komunistickej vláde. Vládne všeobecné presvedčenie, že súdny proces je akousi pomstou za roky jeho protikomunistickej činnosti. V máji polícia zatkla hongkonského emeritného biskupa a ďalších obvinených, obviniac ich zo „spolčenia so zahraničnými mocnosťami“, čo je v Číne veľmi závažné obvinenie podľa drakonického zákona o národnej bezpečnosti zavedeného v roku 2020.

Kardinál Joseph Zen bol dlho v hľadáčiku čínskych úradov. V januári tohto roku provládna tlač uverejnila štyri články, v ktorých ho obvinila z toho, že v roku 2019 nabádal miestnych študentov k revolte proti celému radu vládnych krokov. Peking ho nenávidel za to, že kritizoval kontrolu komunistickej strany nad náboženskými spoločenstvami. Purpurát odsúdil odstraňovanie krížov z cirkevných budov a každoročne organizoval omše na pamiatku obetí masakry na Námestí nebeského pokoja v Pekingu 4. júna 1989, keď komunistické úrady krvavo zasiahli proti demonštrantom, najmä študentom, na obranu slobody a demokracie. Kardinál bol tiež rozhodným odporcom dočasnej dohody medzi Vatikánom a čínskou vládou z roku 2018 (obnovenej o dva roky neskôr) o menovaní biskupov v Číne.

Bol všeobecne uznávaným obhajcom ľudských práv v Hongkongu a pevninskej Číne a často sa zúčastňoval na súdnych pojednávaniach proti politikom a prodemokratickým aktivistom, ktoré sa skončili odsúdením za porušenie známych zákonov o národnej bezpečnosti.

MH

Zdroj: KAI, pch24.pl, ilustračná fotografia – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Niekoľko poznámok k chystanému, trúfalo formulovanému, pastierskemu listu bp. M. Chovanca pre veriacich

Vďaka zvratu potratového rozhodnutia „Roe verzus Wade“ sa v USA narodilo 32-tisíc bábätiek

Pomocný biskup Athanasius Schneider obviňuje pápeža Františka z prenasledovania verných katolíkov

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…