Kardinál William Goh, „papabile“. Singapurský metropolita ako alternatíva ku kardinálovi Taglemu v konkláve -

Kardinál William Goh, „papabile“. Singapurský metropolita ako alternatíva ku kardinálovi Taglemu v konkláve


21. septembra 2022
  Krátke správy

Kardinál William Goh, arcibiskup Singapuru, je ďalším z vážnych kandidátov na nástupníctvo po pápežovi Františkovi. Podľa britského denníka The Catholic Herald má tento nedávno kreovaný purpurát viacero vlastností, ktoré by mohli osloviť voličov v konkláve.

Kardinál William Goh, arcibiskup Singapuru
zdroj: youtube.com

Kardinál Luis Antonio Tagle je považovaný za hlavného kandidáta na nástupníctvo po svätom Petrovi. Podľa väčšiny vatikanistov je práve tento Filipínec tým, kto s najväčšou pravdepodobnosťou získa v konkláve veľa hlasov. Podľa The Catholic Herald to však neznamená, že je jediným Ázijčanom, ktorý môže počítať s veľkou podporou. Podľa britských médií je ázijskou alternatívou kardinála Tagleho kardinál William Goh, arcibiskup Singapuru.

Kardinál Goh je novým členom kardinálskeho kolégia – biret dostal od pápeža v auguste tohto roku. Podľa The Catholic Herald má však kardinál Goh z pohľadu kardinálov, ktorí vyberajú Františkovho nástupcu, niekoľko veľmi významných výhod.

Po prvé, podobne ako Tagle, pochádza z Ázie, čo poukazuje na univerzálnosť Cirkvi a zodpovedá trendu voľby netalianskych pápežov. Po druhé, je rovnako mladý ako kardinál Tagle. Po tretie, zdá sa, že je menej liberálny ako kardinál Tagle. Singapurský arcibiskup sa síce dokázal vyjadriť proti prenasledovaniu homosexuálov, na druhej strane však vyjadril nesúhlas s plánmi na zmenu zákona, ktorý kriminalizuje sexuálne vzťahy medzi mužmi. Po štvrté, kardinál Goh tiež výrazne podporuje medzináboženský dialóg, angažuje sa v prospech chudobných alebo v oblasti životného prostredia. Napokon, po piate, singapurský purpur sa podľa The Catholic Herald jemne, ale kriticky vyjadril aj o situácii v Číne a o čínskom prístupe k náboženstvu, čím možno naznačil, že by nerád pokračoval v súčasnej politike Svätej stolice voči Pekingu, ktorá je založená na ďalekosiahlych kompromisoch.

To všetko znamená, že hoci má kardinál Goh mnohé rovnaké vlastnosti ako kardinál Tagle, kardinálske kolégium by ho nevnímalo len ako „pokračovateľa“ súčasného pontifikátu.

MH

Zdroj: catholicherald.co.uk, ilustračný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Prečo démoni, okultisti a čarodejnice nenávidia medailu svätého Benedikta

V diaľke sa už črtá budúca pandémia. Vatikán a OSN k nej kráčajú bez strachu, ruka v ruke

V Maďarsku klesol počet katolíkov za desať rokov o jeden milión! Sčítanie ukázalo neblahý trend sekularizácie

Nemeckej rodine, ktorá utiekla do USA pred prenasledovaním za domácu školu, hrozí deportácia!!! Nelegálnym migrantom však nie. Ozve sa pápež, tak ako v Marseille?