
Kardinál Ambongo: Odpor voči požehnávaniu párov rovnakého pohlavia nie je „africkou výnimkou“. Je to doktrinálny problém a proti boli aj európski biskupi

4. júla 2025
Krátke správy
LGBT
Kardinál Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap., ktorý je prezidentom Biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru, vo svojom najnovšom vyjadrení odmietol zaužívaný naratív synodálnych obhajcov požehnávania párov rovnakého pohlavia, ktorí tvrdili, že odpor afrických biskupov je spôsobený ich „kultúrnymi“ tradíciami a určitou zaostalosťou afrických katolíkov.

zdroj: Heute.at
Títo obhajcovia dokumentu Fiducia supplicans následne tvrdili, že v duchu akejsi morálnej a vieroučnej plurality má byť tolerovaná „kultúrna“ výnimočnosť Afriky a jej odpor voči požehnávaniu párov rovnakého pohlavia. A naopak, v Európe a všade tam, kde je to vyžadované údajným „pokrokom“, majú byť morálne doktríny upravené podľa najnovšieho vývoja.
Celý tento naratív spochybnil kardinál Ambongo 1. júla v rozhovore pre televíziu EWTN. Otvorene uviedol:
„Postoj, ktorý zaujala Afrika, bol zároveň aj postojom mnohých biskupov tu v Európe. Nie je to africká výnimka.“ (https://www.catholicnewsagency.com/news/265109/cardinal-fridolin-ambongo-opposition-to-same-sex-blessings-not-an-african-exception)
Následne dodal, že homosexualita je „doktrinálny, teologický problém“ a morálne učenie Cirkvi sa nezmenilo.
Tlak okolo dokumentu Fiducia supplicans podľa kardinála Afrika „prežívala ako niečo, čo bolo zvonku vnucované ľuďom, ktorí majú iné priority“.
„Pastoračnou prioritou pre nás nie je problém homosexuálov, nie je to problém homosexuality. Pre nás je pastoračnou prioritou život: Ako žiť, ako prežiť.“
S africkými biskupmi bol od začiatku ohľadom akceptovania „opravenej“ morálky problém. Po tom, čo vatikánske Dikastérium pre náuku viery 18. decembra 2023 zverejnilo dokument Fiducia supplicans, kardinál Ambongo odletel do Ríma, kde sa stretol s pápežom Františkom, aby mu tlmočil znepokojené reakcie biskupov v Afrike na deklaráciu, ktorá povoľovala neliturgické požehnania párov rovnakého pohlavia.
Následne Ambongo rokoval s prefektom Dikastéria pre náuku viery, kardinálom Víctorom Manuelom Fernándezom, a s pápežom Františkom na vypracovaní vyhlásenia, ktoré oznamovalo bizarné riešenie „kultúrneho“ rébusu požehnávania homosexuálnych párov a síce, že povolenie požehnania osôb rovnakého pohlavia sa na Afriku nevzťahuje.
Vyhlásenie afrických biskupských konferencií z 11. januára 2024 pritom citovalo biblické zákazy homosexuálnych aktov a označilo zväzky osôb rovnakého pohlavia za „vnútorne nezriadené“, čo boli univerzálne argumenty katolíckej morálky, záväzné pre všetkých od Grónska až po Patagóniu a nie nejaké africké kultúrne špecifiká.
Tým sa však Dikastérium pre náuku viery nedalo vyviesť z konceptu a vydalo 4. januára 2024 vyhlásenie, v ktorom sa držalo pôvodného naratívu o kultúrnych špecifikách afrických katolíkov, nie univerzálnych, katolíckych a morálnych, ktoré im zabraňujú prijímať kladne požehnávanie párov rovnakého pohlavia a uznala, že pastoračné kontexty v rôznych krajinách by si mohli vyžadovať pomalšie prijatie deklarácie.
Korunu tomuto zmätku nasadil neskôr v januári 2024 pápež František, keď obhajoval deklaráciu a zároveň označil Cirkev v Afrike za „samostatný prípad“. Tým bolo vlastne povedané, že ono údajné záväzné magistérium, ktorým sa oháňali obhajcovia dokumentu Fiducia supplicans niekde platí a niekde nie, čo je vlastnosť pre magistérium veľmi ošemetná. V rozhovore pre talianske noviny La Stampa František nakoniec povedal: „Pre Afričanov je homosexualita z kultúrneho hľadiska niečo „škaredé“; netolerujú ju.“
Tým bola bizarnosť celej situácie dovŕšená, keďže zo záväzného katolíckeho odmietnutia aktívnej homosexuality sa nakoniec stalo africké estetické kritérium, na základe ktorého Afričania hodnotia skutky podľa toho, či sa im zdajú „škaredé“ alebo pekné.
Snáď môžeme dúfať, že vyhlásenie kardinála Ambonga obnoví v mysliach pokrokových katolíkov starú dobrú katolícku pravdu, že nemenné morálne pravidlá platia pre všetkých, nielen pre Afričanov.
Branislav Michalka
Zdroj: Catholic News Agency, titulný obrázok, zdroj – Heute.at
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!