
EÚ scenzurovala správu o prenasledovaní – vynechali kresťanov. Cirkev protestuje

5. mája 2022
Krátke správy
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!
Európsky parlament v utorok hlasoval za správu o prenasledovaní náboženských menšín, ktorú ostro kritizovala katolícka Cirkev.
Členovia diskusného orgánu Európskej únie formálne prijali správu s názvom „Prenasledovanie menšín na základe viery alebo náboženstva“, na plenárnom zasadnutí vo francúzskom Štrasburgu 3. mája. Kresťanská právnická skupina ADF International uviedla , že pôvodný návrh zdôrazňoval rozsah protikresťanského prenasledovania na celom svete, ale Výbor Európskeho parlamentu pre zahraničné veci urobil v texte podstatné zmeny.
„Prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe a v Afrike bolo vynechané a okrem jedného boli vymazané všetky zmienky o kresťanoch,“ uviedla ADF International. „Správa obsahuje viaceré odkazy zdôrazňujúce ochranu ateistických, sekulárnych alebo humanistických menšín.“
Pokiaľ teda ešte slovenskí „konzervatívci“ stále nepochopili v akej únii sa to ocitli, pričom bľabocú tridsať rokov o nejakých „európskych“ hodnotách, ktoré máme brániť, tak teraz sa im naskytá evidentný dôkaz o protikresťanskom zameraní tejto nadštátnej inštitúcie.
Generálny tajomník Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) otec Manuel Enrique Barrios Prieto 3. mája povedal:
„Akýkoľvek pokus podkopať právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva a právo na život, zneužívajúcimi interpretáciami, ktoré neprimerane obmedzujú ich legitímny rozsah alebo ich podrobujú novovytvoreným a nekonsenzuálnym „takzvaným – ľudským právam“ – vrátane potratov, predstavujú vážne porušenie medzinárodného práva, ktoré diskredituje Európsku úniu pred medzinárodným spoločenstvom a pred miliónmi európskych občanov.“
Dodal, že text „nepomôže miliónom náboženských veriacich, ktorí sú obeťami prenasledovania pre svoju vieru, najmä zraniteľným ženám a dievčatám, pretože ich situácia bude zamaskovaná a zneviditeľnená, uprednostnením iných politických záujmov.“
Prijatý text namiesto poukázania na fakt, že kresťania sú najprenasledovanejším náboženstvom v súčasnom svete, v duchu liberalizmu vyjadruje „hlboké znepokojenie nad zneužívaním a inštrumentalizáciou viery alebo náboženstva na zavádzanie diskriminačných politík, zákonov vrátane trestných zákonov alebo obmedzení, ktoré odporujú a podkopávajú práva LGBTIQ ľudí, žien a dievčat a obmedzujú prístup k základným službám, ako napr. vzdelávanie a zdravie, vrátane sexuálnych a reprodukčných práv, kriminalizujú interrupcie vo všetkých prípadoch, kriminalizujú cudzoložstvo alebo napomáhajú náboženským praktikám, ktoré porušujú ľudské práva.“
Adina Portaruová, hlavná právnička ADF International v Bruseli, uviedla, že text Európskeho parlamentu neguje úlohu vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu, ktorý bol vytvorený v septembri 2021. Prijatá správa totiž paradoxne vyslanca vyzýva, namiesto obrany prenasledovaných náboženských skupín, najmä kresťanov, na obhajovanie „práva na neveru, odpadlíctvo a vyznávanie ateistických názorov, pričom by mal venovať pozornosť aj situácii ohrozených neveriacich“.
BM
Zdroj: Catholic News Agency, titulný obrázok – flickr.com
***
Portál Christianitas.sk odporúča:
Kniha Plinia Corrêu de Oliveiru Revolúcia a Kontrarevolúcia bola po prvýkrát publikovaná ešte v apríli 1959, a po vyše šesťdesiatich rokoch a mnohých prekladoch do svetových jazykov ju má napokon k dispozícii aj slovenský čitateľ. Uvedená práca vychádza z pevného historického a filozofického predpokladu: z nevyhnutnosti dodržiavať Kristov zákon nielen jednotlivcami, ale aj štátmi a všetkými spoločenskými vrstvami.
V roku 1960 Plinio Corrêa de Oliveira založil Sociedade Brasileira de Defesa de Tradição, Familia e Propriedade (Brazílska spoločnosť pre ochranu tradície, rodiny a vlastníctva) – organizáciu, ktorá sa neskôr rozšírila do mnohých krajín celého sveta pod názvom TFP (Tradition, Family, Property – Tradícia, rodina, vlastníctvo) a inšpirovala v mnohom aj katolíckych aktivistov na Slovensku, ktorí už od roku 2016 obhajujú kresťanské hodnoty.
Publikáciu si možno objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/prof–plinio-oliveira-revolucia-a-kontrarevolucia/
***
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!