EÚ sa obáva sa nedostatku heroínu z produkcie ópia zničenej Talibanom v Afganistane. Dúfajme, že to neoslabí európske hodnoty
11. júna 2024
Krátke správy
Namiesto toho, aby sa Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) tešilo z toho, že afganské hnutie Taliban úspešne zasiahlo proti miestnym producentom ópia, tak varuje EÚ pred nedostatkom heroínu. Už v roku 2022 Taliban oznámil zákaz pestovania ópia, ktoré bolo predtým hlavnou oporou afganskej ekonomiky, oznamuje portál Euractiv.
https://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/talibans-opium-crackdown-could-have-spillover-effect-on-europe/
Čítame dobre? V dobrom a demokraciu budujúcom Afganistane, okupovanom armádou Spojených štátov (v ktorých je čisto náhodou voľné pestovanie maku zakázané) bolo pestovanie ópia „hlavnou oporou afganskej ekonomiky“? O tempora, o mores… Ó, aké kľukaté a nevyspytateľné sú cesty neviditeľnej a všetko riešiacej ruky voľného trhu…
Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) odhaduje, že od zavedenia zákazu došlo k poklesu výroby o 95 %:
„Analýza satelitných snímok ukazuje, že tento zákaz sa implementuje,“ dodal Alexis Goosdeel, riaditeľ EMCDDA. „Vieme, že stále sú k dispozícii zásoby, či už v Afganistane, alebo pozdĺž heroínovej trasy, takže môžeme očakávať, že potrvá nejaký čas, kým budeme môcť pozorovať pokles na trhu.“
Goosdeel však hovorí, že v niektorých členských štátoch EÚ alebo v Spojenom kráľovstve už sú náznaky, že existuje nedostatok dodávok. Pri prezentácii najnovšej výročnej správy EMCDDA povedal: „Otázka je, čo bude ďalej? Rizikom je, že tí, ktorí užívajú heroín, prejdú na drogy, ktoré sú lacnejšie, ľahko sa vyrábajú a sú oveľa nebezpečnejšie ako heroín. Niektoré z nich môžu byť 700-krát účinnejšie ako morfín.“
A čo tak skúsiť talibanské riešenie a poriadne si došliapnuť na celý drogový biznis? Lenže ako vedeli už súdruh Lenin a sir Humphrey Appleby: všetko so všetkým súvisí. Čo by potom robili všetci tí šikovní migranti v no-go zónach? Z čoho by žili? Z čoho by niektoré demokratické a euro-americké hodnoty šíriace tajné služby financovali svoje aktivity? Kde by hľadali inšpiráciu umelci pre svoje postmodernú kreativitu a podnikatelia oázu pokoja po dni plnom stresu?
A v konečnom dôsledku: Čo by sa stalo s našou liberálnou demokraciou a európskymi hodnotami? Drsný plošný zásah proti výrobcom a distribútorom drog by nakoniec mohol ohroziť ich práva, podobne ako to bolo pri nemeckých pedofiloch:
https://christianitas.sk/nemecky-parlament-znizuje-tresty-za-detsku-pornografiu-spoznajte-pravu-pokrytecku-tvar-liberalnej-demokracie/
No a samozrejme mohol by spustiť domino efekt, v rámci ktorého by boli ohrození práve umelci, podnikatelia, élity a tajné služby. To by nakoniec podkopalo samotné základy skvelého systému, ktorý nám priniesol nielen lásku a pravdu, ale aj Beatles, Woodstock, Pohodu či Kurta Cobaina alebo boj za klímu. Hrôza pomyslieť…
Goosdeel uviedol, že agentúra v júli predloží návrh, nabádajúci štáty, aby sa pripravili. Heroín je najbežnejšie užívaný nelegálny opioid v Európe a je zodpovedný za významný podiel zdravotných problémov spojených s užívaním nelegálnych drog. Na rozdiel od užívania kokaínu, ktorý zažíva boom, heroín užívajú staršie skupiny a nových užívateľov je menej. U mladšej generácie sa šíri užívanie syntetických opioidov a pri nedostatku heroínu hrozí prechod jeho doterajších konzumentov na nové chemikálie.
Je tu ešte jedna možnosť, o ktorej sa však Goosdeel nezmienil: odísť do nejakej ďalšej krajiny a priniesť jej radostné evanjelium liberálnej demokracie, tak ako do Afganistanu. Tam potom s pomocou neviditeľnej a všemohúcej ruky voľného trhu, ako aj lásky a pravdy, obnoviť v autoritárstvom sužovanej krajine ekonomiku a produkciu ópia.
BM
Zdroj: Euractiv, titulný ilustračný obrázok, zdroj – picryl.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!