
Covid-19 – Kto rozhodne, kedy skončí?

13. augusta 2021
Krátke správy
Ku koncu svojho slávneho románu La Peste (Mor), Camus poznamenáva: „Jedným zo znakov očakávania návratu zlatej doby zdravia bolo, že naši spoluobčania, opatrní, aby priveľmi nedávali najavo svoju nádej, teraz začali nezaujato hovoriť o novom poriadku, ktorý v živote zavládne po tejto pliage.“
Teraz vidno podobné príznaky. Oxfordské centrum pre históriu vedy, medicíny a techniky a Oxfordské centrum pre globálnu históriu vytvorili multidisciplinárny projekt o tom, „Ako sa končia epidémie“.
Ako upozorňujú Alberto Giubilini a Erica Chartersová na blogu Practical Ethics, vyhlásenie konca epidémie je etickou a politickou otázkou, ako aj rozhodnutím náležiacim orgánom verejného zdravotníctva. Existuje presný začiatok – 11. marec 2020, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že Covid-19 sa stal pandémiou.
Píšu však: „Historicky sa epidémie nekončia ukončením choroby, ale tým, že sa choroba stane endemickou, teda prijímanou a akceptovanou ako súčasť bežného života. Avšak to, kedy a ako sa choroba stane normálnou alebo prijateľnou, je predovšetkým spoločenský, kultúrny, politický a etický fenomén, a nie vedecký alebo epidemiologický.“
„Epidemiológia nedefinuje, aká úroveň sa považuje za zvládnuteľnú a prijateľnú, najmä v prípade novej choroby. Tieto úrovne sa líšia v čase, v rôznych regiónoch a v rôznych spoločnostiach – dokonca aj medzi skupinami v rámci jednej spoločnosti. Na to, čo je prijateľná úroveň ochorenia, je potrebná spoločenská, kultúrna a politická dohoda. Na rozdiel od začiatku epidémie je jej koniec procesom vyjednávania a jeho dynamika je často nejasná a nie jednoznačná. Toto chápanie ´konca´ pandémie musí byť základom politiky verejného zdravia.“
MH
Zdroj obrázku: Flickr
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!