Čínsky veľvyslanec: Obyvatelia Taiwanu budú musieť prejsť „prevýchovou“ -

Čínsky veľvyslanec: Obyvatelia Taiwanu budú musieť prejsť „prevýchovou“


4. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Čínsky veľvyslanec vo Francúzsku Lu Shaye vyhlásil, že akonáhle bude ostrov Taiwan pripojený k pevninskej Číne, obyvateľstvo ostrova bude musieť prejsť „prevýchovou“. Tieto mimoriadne kontroverzné vyjadrenia padli v diskusnej relácii ohľadom návštevy N. Pelosiovej a následnej taiwanskej krízy na spravodajskej stanici BFMTV.

Jeho komentáre by mohli slúžiť na zvýšenie globálneho znepokojenia nad čínskymi zámermi absorbovať Taiwan, pretože takáto politika prevýchovy by bola pravdepodobne možná len v prípade, že by Čína napadla Taiwan.

Pred desiatimi rokmi, pred 20 rokmi bola väčšina obyvateľov Taiwanu za znovuzjednotenie, ale prečo sú teraz proti? Je to preto, že Demokratická progresívna strana rozšírila veľa protičínskej propagandy,“ povedal o taiwanskej vládnucej politickej strane veľvyslanec.

Po naliehaní moderátora na veľvyslanca, Lu Shaye svoje výroky doplnil desivým vyhlásením: „Po zjednotení učiníme prevýchovu (obyvateľov ostrova).“

Hoci predstavitelia Komunistickej strany Číny hovoria o zjednotení Taiwanu s pevninou, strana nikdy neovládala ostrov, na ktorý si naďalej agresívne robí nároky. Tvrdenie Lua, že väčšina Taiwančanov uprednostňovala znovuzjednotenie pred desiatimi rokmi, je tiež nepravdivé.

Je pravdepodobné, že reedukačná snaha, na ktorú odkazuje Lu, by nasledovala len po brutálnej invázii na ostrov. Predtým počas rozhovoru povedal, že možnosť čínskeho útoku na Taiwan „vždy existuje“, ale tvrdil, že takýto útok „nebude proti obyvateľom Taiwanu“.

A napriek tomu, že v rozhovore potvrdil, že Čína by mohla uskutočniť inváziu. Lu povedal, že akékoľvek úsilie o prevýchovu bude pokojné a „nebude pod hrozbou trestu“, pričom objasnil, že nepôjde o „masovú“ prevýchovu.

Napriek tomu stranícka „prevýchova“ v regióne Sin-ťiang na ďalekom západe Číny umiestňuje Ujgurov a iné etnické menšiny do väzenských táborov. Tamojší väzni sú v táboroch a v celom regióne vystavení nacionalistickému vymývaniu mozgov, okrem iných zverstiev. V januári 2021 ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo, že prevýchova je súčasťou genocídy zameranej na asimiláciu Ujgurov a nakoniec vymazanie ich existencie ako ľudu.

Stranícki funkcionári tvrdili, že prevýchovnú kampaň v Sin-ťiangu si vyžiadalo údajné extrémistické hnutie za nezávislosť Ujgurov. Ozveny tohto jazyka bolo možné počuť v stredu v Luových komentároch.

Problémom je, že Demokratická progresívna strana šíri extrémistickú propagandu,“ povedal predstaviteľ čínskej vlády vo francúzskej televízii. Lu obvinil DPP zo zapojenia sa do kampane za nezávislosť krok za krokom. „Ak nebudeme reagovať, ak nebudeme reagovať, dosiahnu svoj cieľ – nezávislosť.

Taiwan, oficiálnym názvom Čínska republika, má 23,5 miliónov obyvateľov. Kresťania tvoria na ostrove zhruba 4 % a katolíkov je z toho polovica. Komunistická prevýchova sa v pevninskej Číne týka aj katolíkov. Čínska komunistická strana takto napríklad vydáva Biblie, ktoré vykresľujú Krista ako morálne kompromitovanú osobu. Útoky komunistov na Cirkev sú však rôznorodé. Vláda len v máji zatkla známeho hongkonského kardinála a kritika režimu, kardinála Jozepha Zena, kým prenasledovanie verných kňazov je na dennom poriadku. Čínsky provládny biskup tiež nedávno vydal nariadenie, podľa ktorého budú všetkým veriacim podzemnej cirkvi, ktorí sa odmietnu zaregistrovať, odopreté sviatosti.

Svet dneška sa ocitá nielen na pokraji vojny, ale aj na pokraji vzostupu nových brutálnych protikatolíckych totalitných režimov.

MG

Zdroj: The Guardian, National Review, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu