
Blog Rorate Caeli sumarizoval pomocou štatistických čísel posledných 12 rokov „úspechov“ vatikánskej pastoračnej činnosti a hlásania Evanjelia

3. marca 2025
Krátke správy
Na známom blogu Rorate Caeli, ktorý je spájaný s autorom Petrom Kwasniewskim, sa objavil článok sumarizujúci výsledky šírenia katolíckej viery minimálne za posledných dvanásť rokov, od začiatku vládnutia pápeža Františka. Text uvádza štatistiky z vybraných kľúčových krajín.
https://rorate-caeli.blogspot.com/2025/02/collapse-12-years-of-bergoglio-age-in.html#more

Už nadpisy jednotlivých odsekov neveštia nič dobré. Začína sa Nemeckom, ktoré bolo poctené názvom: Nemecko, špička katolíckeho progresivizmu, stráca 500 000 katolíkov ročne. V texte sa ďalej píše:
„V auguste 2024 zverejnil Riposte Catholique štatistiku o „výstupeniach z Cirkvi“ v Nemecku, ktorá ukazuje, že zatiaľ čo ich biskupi bežia vpred po čoraz menej katolíckej „synodálnej ceste“, nemeckí katolíci strácajú záujem o svoje náboženstvo: Odchody veriacich oproti minulému roku síce klesli na 402 694 v porovnaní s rokom 2022, keď bolo 522 821 odchodov, ale štatistický úrad poznamenáva, že je to napriek tomu druhý najvyšší údaj v histórii štatistiky odchodov veriacich. Ak sa k tomu pripočítajú úmrtia a odchody do zahraničia, počet členov Cirkvi v Nemecku klesol o 591 718. Na národnej úrovni štatistiky stále počítajú s približne 20,3 milióna katolíkov k referenčnému dátumu 31. decembra 2023. O rok skôr to bolo ešte 20,94 milióna. Keďže v Nemecku je tiež 18,56 milióna protestantov, väčšina Nemcov už nie sú kresťania.“
– Mimochodom, obzvlášť tristné je obvyklé radovanie sa pokrokových katolíkov z toho, že im klesol počet „vyskočených“ veriacich o nejaké to percentíčko. Obvyklý to jav, pokrokovej katolíckej žurnalistiky. Pokiaľ autorom podobných „optimistických“ zistení nechýba drzosť ani plechový žalúdok, postupujú navyše tak, že začnú počítať dejiny štatistiky najlepšie od predposledného roka a potom znie titulok nasledovne: Vzrástol počet katolíkov. Pochopiteľne, keď už ste takmer na dne, tak aj narodenie troch detí je nárastom. Skúste preto porovnať štatistiky z roku 1970, na vtedajší počet obyvateľov a dnešné.
Ale pokračujme v krasojazde posledných dvanástich rokov. Nasleduje Belgicko. Výsledky sú takéto: na celú krajinu s 12 miliónmi obyvateľov, kedysi plne katolícku, zostalo v seminároch 49 seminaristov! Sú však medzi nimi aj seminaristi z Francúzska. Či aj v seminároch vydržia, nie je isté.
Švajčiarsko hlási 34 000 ľudí, ako stabilný ročný úbytok katolíkov. V Taliansku, kde sídli hlava Cirkvi, hlási Taliansky štatistický úrad:
„Za posledných dvadsať rokov náboženská prax v Taliansku neustále klesala, až na polovicu: z 36,4 % populácie v roku 2001, ktorá sa vyhlásila za „praktizujúcu“, na menej ako 19 % v minulom roku, teda menej ako jedného z piatich ľudí.“
Počet krstov v Taliansku klesol na 20 000 v roku 2024, v 60 miliónovej krajine a počet katolíckych sobášov na 4000!
V Poľsku a v Južnej Kórei sa počet kňazských povolaní znížil o polovicu:
„Otec Piotr Kot, predseda Konferencie rektorov veľkých seminárov v Poľsku, povedal pre katolícku tlačovú agentúru KAI, že 356 seminaristov začalo študovať v roku 2021. V porovnaní so 441 v roku 2020, čo je pokles o približne 20 %. V roku 2019 to bolo 498 a v roku 2012 828. To je pokles o polovicu (57 %) od roku 2012.“
Južná Kórea má nielen najhoršiu pôrodnosť na svete – 0,72 dieťaťa na ženu, ale aj zúfalý pokles katolíckych seminaristov, ktorý padol o 40 %.
V Argentíne tiež postačia suchopárne čísla:
„Zatiaľ čo v roku 1990 mala krajina 2 260 seminaristov, v roku 2024 bude podľa americkej webovej stránky The Pillar len 481 diecéznych seminaristov. Hoci počet rehoľných seminaristov nie je k dispozícii, treba pripomenúť, že v roku 2020 ich bolo 351. Dá sa odhadnúť, že v Argentíne bude menej ako 900 seminaristov. Je teda zreteľný pokles povolaní, čo sa prejavuje aj nízkym počtom vstupov do seminárov. V tomto roku bolo len 57 vstupov do diecéznych seminárov. Pre pripomenutie, v roku 1997 bolo prihlásených 256, čo je pokles o takmer 80 % za dvadsaťpäť rokov.“
Avšak celá Latinská Amerika, kedysi kompletne katolícka, vykazuje pozoruhodnú škálu pastoračných a evanjelizačných „úspechov“ pokoncilovej katolíckej Cirkvi, aby sme zase nekrivdili len tým posledným predstaviteľom:
„Ak na začiatku 70. rokov 90 % Latinoameričanov tvrdilo, že sú katolíci, dnes je to len 65 %. Tento úpadok katolicizmu má tri hlavné prúdy. Po prvé, pokles počtu katolíkov sprevádzaný nárastom počtu evanjelikov. To je prípad najľudnatejších krajín regiónu, Brazílie a Mexika, kde medzi rokmi 1970 a 2014 klesol počet katolíkov z 95 % na 61 % a z 99 % na 81 %.“
A ďalšie krajiny v Latinskej Amerike?
„Druhý prúd úpadku katolicizmu je za premenou náboženského prostredia v krajinách Strednej Ameriky, kde sa katolicizmus stal menšinovým náboženstvom. Všetky tieto krajiny majú teraz menej ako 50 % katolíckej populácie v porovnaní s viac ako 90 % v 70. rokoch. Úpadok katolicizmu v Nikarague, Salvádore a Guatemale je ešte markantnejší vzhľadom na silné korene teológie oslobodenia v 80-tych až 90-tych rokoch 20. storočia a na úlohu, ktorú zohrala katolícka Cirkev pri solidarite s obeťami prenasledovania zo strany vojenských diktatúr a sandinistickej vlády v Nikarague. Tieto tri krajiny plus Honduras sú tiež jediné, kde by sa evanjelické cirkvi mohli nakoniec stať väčšinou: v Nikarague sa k nim pripojilo 30,4 % obyvateľstva, v Salvádore 35,3 %, v Guatemale 38,2 a v Hondurase 43,9 % (!). Napokon, v Čile to nie sú evanjelici, ale ateisti, ktorí získavajú moc, majú 16 % populácie, kým katolíkov ubúda. Výsledkom nakoniec je, že v roku 2014 krajiny, ktoré boli ešte v roku 1950 monolitne katolícke a na začiatku 70. rokov viac ako z 90 % katolícke, stratili 20 % veriacich v Argentíne, 34 % v Kostarike, 31 % v Brazílii, 43 % v Salvádore, 47 % v Hondurase – polovica z celkového počtu, 31 % v Mexiku, 43 % v Portoriku a 20 % vo Venezuele. A počet katolíkov odvtedy stále klesá.“
A Afrika, do ktorej toľkí vkladali svoje nádeje? Aj tu sa už začína ukazovať úpadok:
„V Ghane medzi dvoma sčítaniami v rokoch 2010 a 2021 klesol počet katolíkov o tretinu, biskupská konferencia v roku 2023 varovala: Členovia Ghanskej katolíckej biskupskej konferencie (GCBC) navrhujú okrem iných návrhov aj rozvoj dobre štruktúrovaných katechéznych a formačných programov na riešenie klesajúceho počtu katolíckych veriacich v západnej Afrike. Sčítanie ľudu (2021 PHC) v Ghane ukazuje, že počet katolíkov od sčítania v roku 2010 klesol z 15,1 % na 10,0 %.“
To sa však ešte stále nebavíme o kvalite katolíckej viery a konverzii v Afrike, ako sme na portáli Christianitas.sk mnohokrát písali:
https://christianitas.sk/afrika-nadejou-cirkvi-najnovsie-spravy-z-nigerie-mladi-sa-masovo-vracaju-k-pohanstvu/
https://christianitas.sk/kardinal-ambongo-vola-do-sveta-zo-synody-afrika-je-otvorena-diakonatu-zien/
https://christianitas.sk/knaz-o-evanjelizacii-v-afrike-mnoho-katolikov-navstevuje-samanov-a-stava-sa-nimi-kultura-sa-miesa-s-okultizmom-nerozlisuju-to-ani-krestania-dokonca-ani-pastori/
Zostáva už len lapidárna otázka: Kedy už konečne nastanú tie „nové Turíce“, ktoré ste nám počas II. vatikánskeho koncilu sľubovali?
BM
Zdroj: Rorate Caeli, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!