Boli sme na slávnosti s arcibiskupom Oroschom -

Boli sme na slávnosti s arcibiskupom Oroschom

Matej Gavlák
8. novembra 2022
  Cirkev Spoločnosť

Arcibiskup Mons. J. Orosch počas sv. omše v obci Igram – na slávnosti 250 rokov od posviacky kostola, dňa 6. novembra 2022
zdroj: Tóno Kulan / T2.sk

V nedeľu 6. novembra navštívili zástupcovia portálu Christianitas.sk milú slávnosť v obci Igram (asi 30 km od Bratislavy), na ktorej sa osobne zúčastnil aj arcibiskup Ján Orosch. Miestny kostol svätého Imricha oslavoval 250 rokov od svojej vysviacky, ako aj sviatok svojho patróna.

Kostol, hoci je menší, je veľmi útulný. Na jeho nevysokom strope sa skvejú vydarené maľby znázorňujúce Boha Otca, Ježiša Krista i Ducha Svätého, uprostred ktorých je veľká bielo-modrá perla symbolizujúca Zem. Skutočne skvostné sú tiež miestne vitrínové okná, ktoré, hoc sú zjavne nové, nádherne znázorňujú niekoľkých svätcov. Sám arcibiskup priznal, že do kostola v Igrame chodieva veľmi rád a že ho považuje za „perlu“.

Kostol sv. Imricha v obci Igram
zdroj: Tóno Kulan / T2.sk

Mons. Ján Orosch prišiel pred oltár v sprievode množstva miništrantov, kňaza miestneho kostola, ako aj kňaza, ktorý sprevádzal jeho osobne. Už hneď na začiatku miestny pán farár vyslovil skúšanému pastierovi milé slová:

Ctený pán arcibiskup, veľmi dobre vieme, ako veľmi rád máte našu dedinku. Vedzte, že aj my tu Vás máme veľmi radi. Vitajte medzi nami a cíťte sa tu ako doma.

Arcibiskup Ján Orosch na úvod uviedol, že má k Igramu skutočne vrúcny vzťah, lebo miestni obyvatelia kedysi zachránili jeho otca. Jeho otec bol nemeckej národnosti a počas II. svetovej vojny ho chceli povolať do nemeckého vojska. Utiekol práve do Igramu, kde žila jeho sestra a tu ho miestni celých päť rokov vojny ukrývali na svojich povalách. Pomáhali mu tiež v prvých rokoch komunizmu, kedy arcibiskupovho otca nový režim taktiež prenasledoval.

Mons. J. Orosch počas slávenia sv. omše v obci Igram – na slávnosti 250 rokov od posviacky kostola, dňa 6. novembra 2022
zdroj: Tóno Kulan / T2.sk

Po čítaniach prišla na rad kázeň otca arcibiskupa Oroscha. V nej upozornil na viacero vecí. Spomenul napríklad svoju starú mamu, ktorá „nožom krájala chlieb a natierala ho džemom“, čím poukázal na to, že v noži „nevideli ľudia vždy nebezpečenstvo, ale aj požehnanie“. Rovnakým nožom však niekto môže druhého tiež zavraždiť. Sú to teda ľudia, kto mení predmety na ušľachtilé alebo hriešne nástroje. Tie samy o sebe nie sú ani dobré, ani zlé. Podobne spomenul tiež anekdotu o stole, ktorý bol vyrábaný pre kostol, ale prišli komunistickí pohlavári a „odstránili z neho kríž a pricapili naň kosák a kladivo“.

V kázni sa dotkol aj spomenutého okna. Istý maďarský básnik napísal báseň o okennej vitráži v kostole. Hoci zvonku vyzerá okno nepekne, je na ňom hrdza a mach, zvnútra je však prežiarené slnkom – jednoducho nádherné. A tak by sme sa mali nazerať aj na ľudí okolo seba. Zvonku možno nevyzerajú všetci príťažlivo, možno vidíme nejakú zhrbenú starú ženu. Ale vo svojom vnútri to môžu byť dobrí ľudia. „Pozri sa do jej vnútra, do jej srdca, tam zbadáš tu jej krásu.“ A dodal: „Treba hľadieť srdcom na ľudí, srdcom!

Arcibiskup Mons. J. Orosch s veriacimi obce Igram – na slávnosti 250 rokov od posviacky kostola, dňa 6. novembra 2022
zdroj: Tóno Kulan / T2.sk

Na konci omše sa aj miestni veriaci poďakovali otcovi arcibiskupovi za jeho návštevu slovami:

Vážený otec arcibiskup, dovoľte mi, aby som sa menom veriacich našej farnosti poďakoval Vám, otec arcibiskup, že ste prišli medzi nás pri príležitosti oslavy patróna nášho kostola svätého Imricha, ako aj spomienky na 250. výročie jeho posviacky. Vieme, že už mnohé roky je Vám tento kostol obzvlášť blízky a drahý, pretože ste v našej obci strávili mnohé krásne chvíle detstva aj dospievania. Ďakujeme Vám za Vašu prítomnosť a povzbudenie Božím slovom.

Sme vďační Pánu Bohu, že spolu s nami ďakujete za toto miesto Božej prítomnosti medzi nami, kde čerpáme silu do našich duchovných bojov, kresťanského svedectva a odovzdávame vieru našim deťom. Vážený otec arcibiskup, ďakujeme Vám za Vašu vzácnu návštevu, prajeme Vám veľa zdravia, šťastia, svetla Ducha Svätého, spokojnosti a Božieho požehnania.

V mene veriacich v Igrame Vám vyprosujeme hojnosť Božích milostí, silné a pevné zdravie a ochranu Panny Márie Trnavskej. Ešte raz veľká vďaka, pochválený buď Ježiš Kristus.“

Arcibiskup Ján Orosch tiež obdaroval miestnych veriacich – pánovi farárovi z Kaplnej venoval grécku ikonu svätého Jána Krstiteľa.

Arcibiskup Mons. J. Orosch s veriacimi obce Igram – na slávnosti 250 rokov od posviacky kostola, dňa 6. novembra 2022
zdroj: Tóno Kulan / T2.sk

Vzduchom zneli nábožné piesne, z organu znela slávnostná hudba a v malom igramskom kostole všetci pociťovali veľkolepú atmosféru okrúhlej oslavy miestneho katolíckeho chrámu. Čas sa akoby zastavil. Akoby sa zastavil tento pozemský, skazený a hriešny svet plný nenávisti a opovrhnutia zvlášť k osobe otca arcibiskupa. A naopak, akoby sa otvorilo nebo. Akoby sa všetky pozemské strasti skončili a aspoň na chvíľu, akoby sme sa dočkali nádhernej večnej nebeskej odmeny s drahým arcibiskupom uprostred nás.

Omša sa nakoniec skončila vyzváňaním zvonov, piesňami a vôňou kadidla, ktorá sa rozšírila do celého kostola. Niečo nám predsa len pripomenula: že všetky strasti, ktorým dnes čelíme na tejto zemi, raz pominú a spravodliví, tí, ktorí verne stáli za učením Pána Ježiša Krista, dostanú svoju odmenu v Nebi s Naším Pánom a Jeho Presladkou Matkou. Na záver ešte zaznela pápežská hymna „Živ Bože otca svätého, námestníka Kristovho“, a potom už nasledovalo milé agapé prichystané miestnymi dobrými ľuďmi.

Áno, živ, Bože otca svätého, námestníka Kristovho, ako aj drahého arcibiskupa trnavského. Amen

***

Titulná obrázok ako aj ostatné fotografie s arcibiskupom Mons. J. Oroschom boli zachytené počas sv. omše v obci Igram – na slávnosti 250 rokov od posviacky kostola, dňa 6. novembra 2022, zdroj: Tóno Kulan / T2.sk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“