Írsko usporiadalo referendum s cieľom redefinovať pojem „rodina“
11. marca 2024
Krátke správy
Írske referendum, ktoré sa konalo symbolicky na Medzinárodný deň žien, zaznamenalo historickú porážku, keď viac ako 2/3 zúčastnených obyvateľov navrhované zmeny odmietlo. Pokus zmeniť status inštitúcie rodiny je napriek tomu šokujúci precedens a ďalšie potvrdenie tézy, že liberalizmus sa nikdy nezastaví. Íri sa tiež zrejme budú musieť k urnám vrátiť.
Írski progresivisti boli až do tohto víkendu zrejme poriadne na koni. Na presadenie zmien do írskej ústavy je potrebné tieto zmeny odsúhlasiť v celonárodnom referende a dve podobné referendá už skončili „veľmi úspešne“: keď si Íri odsúhlasili manželstvá homosexuálov a neskôr tiež potraty. Keďže svoje „manželstvá“ majú už aj homosexuáli, nadišiel zjavne čas na ďalší krok – redefiníciu pojmu „rodina“. Írska ústava totiž obsahuje aj takúto „nenávistnú“ formuláciu:
„Štát uznáva rodinu ako prirodzenú prvotnú a základnú jednotku spoločnosti a ako morálnu inštitúciu, ktorá má neodňateľné a nepremlčateľné práva, predchádzajúce a nadradené všetkému pozitívnemu právu.“
Dublinskí progresivisti chceli túto formuláciu doplniť ich vlastným návrhom:
„Štát uznáva rodinu, či už založenú na manželstve alebo na iných trvalých vzťahoch, ako prirodzenú primárnu a základnú jednotku spoločnosti a ako morálnu inštitúciu, …“
Dodatok ustanovuje, že pojem „rodina“ nepredstavuje len osoby spojené manželstvom (čo už sa celkom určite týka aj takzvaných „homomanželstiev“), ale aj „iné trvalé vzťahy“. Ide teda o celkom zjavné predefinovanie pojmu „rodina“, ktoré malo byť zapísané do ústavy štátu!
Referendum však obsahovalo ešte jednu otázku. Navrhovatelia chceli vymazať zmienku v ústave, ktorá hovorí, že „Štát uznáva…, že žena svojím životom v domácnosti poskytuje štátu podporu, bez ktorej nemožno dosiahnuť spoločné dobro“, a preto sa štát „usiluje zabezpečiť, aby matky neboli… nútené vykonávať prácu na úkor svojich povinností v domácnosti.“ V deň MDŽ chceli dublinskí progresivisti túto očividne „nenávistnú“ a „neprijateľnú“ formuláciu nahradiť textom:
„Štát uznáva, že vzájomné poskytovanie starostlivosti členmi rodiny na základe väzieb, ktoré medzi nimi existujú, poskytuje spoločnosti podporu, bez ktorej nie je možné dosiahnuť spoločné dobro, a snaží sa takéto poskytovanie podporovať.“
Úplne vypadávajú slová „žena“ a „matka“ a dodatok opäť vnucuje predstavu, že rodinu v podstate tvoria ľudia s akýmikoľvek „väzbami, ktoré medzi nimi existujú“.
Účasť bola nízka, len 44 % (na referende o potratoch sa zúčastnilo 67 % obyvateľov). Z toho však 67 % voličov bolo proti redefinícii pojmu „rodina“ a 74 percent proti druhému návrhu zmeny ústavy. Hoci predstavitelia vlády ronili krokodílie slzy (najviac sklamaný bol zjavne Roderic O’Gorman, minister pre deti, rovnosť, zdravotné postihnutie, integráciu a mládež), ešte pre nich nemusí byť všetko stratené.
„Ak jedno, či obe referendá budú odmietnuté, potom bude ľud Írska pravdepodobne musieť ísť k referendovým urnám opäť v nadchádzajúcich rokoch,“ nechal sa počuť dublinský spravodaj stanice Euronews, Ken Murray.
Vskutku: ospevované liberálne demokracie sa nezastavia pred ničím a chcú redefinovať úplne všetko – od ľudskej bytosti, cez rodiny až po samotného Boha. Ako sa však vyjadril jeden neznámy autor:
„Toto je pokrok len vtedy, ak ste satanista.“
MG
Zdroj: Irish Times, Euronews, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
***
Staňte sa členom Fatimského Apoštolátu!
Dostanete od nás ako časopis Spojenectvo s Máriou ako dar.
Členovia Fatimského Apoštolátu (FA) však okrem dvojmesačníka dostávajú tiež rôzne sväteniny – medailóny, brožúrky, plakety a podobne. A navyše – za členov FA sú odslúžené sv. omše a tiež sa zvlášť za nich a za nimi spísané úmysly modlia Služobnice Ducha Svätého počas celonočných adorácií, konaných v kláštore každú druhú noc.
Členstvo vo Fatimskom Apoštoláte je dobrovoľné, fatimský apoštol ho potvrdzuje svojím súhlasom a zasielaním pravidelného príspevku vo forme milodaru. Rovnako tak sa však môže fatimský apoštol kedykoľvek rozhodnúť zrušiť svoje členstvo, čo oznámi buď písomne alebo telefonicky.
Pridajte sa teda k našim pravidelným podporovateľom a staňte členmi Fatimského Apoštolátu – prihlásiť sa môžete na tel. čísle 02/222 00 777.
Svojím členstvom vo Fatimskom Apoštoláte tým najlepším spôsobom podporíte v týchto neľahkých časoch fungovanie Nadácie Slovakia Christiana, ako aj portálu Christianitas.sk a ich neúnavnú snahu o zachovanie nemenného učenia Cirkvi.
Ďakujeme!
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!