The Spectator: Británia je svedkom opätovného oživenia kresťanstva -

The Spectator: Británia je svedkom opätovného oživenia kresťanstva


3. apríla 2024
  Krátke správy

Britský konzervatívny časopis The Spectator si všíma zaujímavý fenomén: na ostrovoch sa množia prípady prominentných ateistických postáv, ktoré sa vo svetle rozmáhajúcej sa islamizácie nielenže pozitívne vyjadrujú o kresťanstve, ale sa kresťanmi aj sami stávajú. Časopis sa nazdáva, že Británia je svedkom opätovného vzkriesenia kresťanstva.

Louise Perryová (bývalá feministka, dnes advokátka návratu tradičného kresťanstva)
zdroj: youtube.com

Prvý obrovským prekvapením je vyhlásenie celosvetovo presláveného ateistu Richarda Dawkinsa na stanici LBC, podľa ktorého síce nie je veriacim kresťanom, no je „kultúrnym kresťanom“. Na otázku moderátorky, aké je jeho veľkonočné posolstvo národu, prekvapivo odvetil:

Som jemne zhrozený, že sa v našej spoločnosti začína podporovať ramadán namiesto Veľkej noci. Británia je kultúrne kresťanskou krajinou. Ja sám som kultúrnym kresťanom, hoci nie som veriacim kresťanom… Milujem hymny a vianočné koledy. V kresťanskom étose sa cítim byť doma. Som rád, že počet veriacich kresťanov klesá, no nechcem prísť o naše chrámy a katedrály.

Veľké mestá Británie sú týždeň čo týždeň svedkami mnohotisícových islamských protestov na podporu Gazy. Londýn samotný zažíva 100-tisícové protesty takmer každý víkend. Pretláčanie ramadánu médiami hlavného prúdu na úkor veľkonočných sviatkov sa zdá byť pre mnohých britských ateistických filozofov poslednou kvapkou. Svoje posledné nádeje evidentne vkladajú do… kresťanstva.

Rovnako súčasnú situáciu vníma aj anglický spisovateľ Ben Sixsmith. Vyjadruje veľkú obavu z rozmáhajúceho sa islamu v Británii. Narieka, že moslimovia pôjdu počas ramadánu húfne do mešít, kým britskí „kresťania“ sa nedvihnú a do kostola na Veľkú noc nepôjdu. Takto sa proti islamizácii bojovať nedá. Sixsmith sa sám, paradoxne, do kostola na Veľkú noc nechystal.

The Spectator však hovorí o akejsi novej „vlne“, kedy sa ateistickí filozofi a spisovatelia pomaličky prikláňajú ku kresťanstvu. Výrazným príkladom je agnostický historik Tim Holland, ktorý napísal mimoriadne vplyvné dielo „Dominion“, v ktorom rozoberá nesmierny prínos, ktorý ľudstvu priniesla kresťanská filozofia. Kresťanský svetonázor zbavil svet otroctva, podnietil vedecký rozvoj, či rozhodným spôsobom prispel k zlepšeniu postavenia žien a chudobných ľudí. Hollanda ku kresťanstvu nepriťahuje len vlastný výskum, ale aj hrôzy Islamského štátu, ktorého stopy deštrukcie videl priamo v Iraku. Veľký vplyv mal na neho aj „zázrak“, keď mu diagnostikovali rakovinu, na čo sa začal modliť ku Matke Božej, aby mu nakoniec oznámili, že išlo o chybnú diagnózu.

Ku kresťanstvu však začína vzhliadať podľa časopisu celý rad osobností, ktoré sa dlhodobo hlásia k ateizmu či agnosticizmu: Joe Rogan (broadcaster), Douglas Murray (historik), Louise Perryová (bývalá feministka, dnes advokátka návratu tradičného kresťanstva), Bret Weinstein (biológ), Jonathan Haidt a John Vervaeke (psychológova). Veľkou bombou v Británii bol krst bývalej prominentnej ateistickej filozofky Ayaan Hirsi Aliovej. Stránky novín zapĺňa aj spisovateľ Paul Kingsnorth, ktorý prešiel od ateizmu, cez budhizmus a čarodejníctvo, až zakotvil v ortodoxnom kresťanstve.

Zdroj: fb The Australian Catholics Page

Medzi výrazné celebrity, ktoré sa verejne zaujímajú o kresťanstvo taktiež patria bývalý manžel speváčky Katy Perry, herec a influencer Russell Brand, či profesor Jordan Peterson, ktorého manželka Tammy vstúpila cez Veľkú noc oficiálne do katolíckej Cirkvi. Sám Peterson počas obradu prijal od kňaza požehnanie na čelo. Kostoly v Británii opatrne zapĺňajú „mladí profesionáli“, či osobnosti verejného života. The Spectator k novému „trendu“ uvádza:

Noví ateisti zo začiatku 21. storočia – na čele s Richardom Dawkinsom, Samom Harrisom, Christopherom Hitchensom a Danielom Dennettom – predpovedali utópiu založenú na vede a rozume, keď sa vzdáme náboženstva.

Ich bestsellery sa však ukázali byť plné prázdnych sľubov. Všetko, čo naša postkresťanská spoločnosť doteraz priniesla, je zmätok, kríza duševného zdravia mladých ľudí a kultúrne vojny. Nie je preto prekvapujúce, že teraz vzniká hnutie nových teistov.

Mladí ateistickí filozofi vo svetle silnejúcej islamizácie a LGBT experimentov začínajú uznávať „zdravý rozum“ a hlboký ľudský prínos kresťanstva. Podľa časopisu ich čaká ešte mnoho prekážok: v prvom rade priznanie, že kresťanstvo je založené na pravde a že Ježiš skutočne vstal z mŕtvych… Zdá sa však, že kresťanstvo v Británii pomaly, ale isto naberá svoje „momentum“.

MG

Zdroj: The Spectator, sprievodný ilustračný obrazový materiál, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com, fb The Australian Catholics Page


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom