Ste dosť zrelí na vážny vzťah? -

Ste dosť zrelí na vážny vzťah?

catholicmatch.com
15. júna 2019
  Spoločnosť  

Náš spôsob randenia je dosť poškodený celou haldou slangových slov, ktoré sa dnes používajú, na jeho opis. Je to smutný znak našich čias a my sme skúmali, ako sa to prejavuje vo svete internetového zoznamovania. Sme pripravení na zmenu toho ako žijeme svoje životy a svoje vzťahy? Alebo nie?

Porozmýšľajte, ako by vyzeral svet, keby ľudia robili opak tejto modernej a úbohej formy randenia.

Namiesto krátkych a úsečných odpovedí, ktoré sú dobré akurát tak na zdvorilé odmietnutie, by ste dostávali zmysluplné správy, kde sa váš potenciálny partner krok za krokom otvorí. Nemyslíme nič nenáležité, len vám ukáže viac, ako nablýskanú fasádu.

Namiesto oddeleného stretávania sa s potenciálnym partnerom v meste, by ste boli predstavení jeho rodine. Boli by ste pozvaní na rodinné stretnutia počas sviatkov a osláv. A zakúsili by ste, čo by znamenalo, byť jednou rodinou.

Namiesto naťahovania, by váš potenciálny partner s vami konzistentne komunikoval a ak by chceli vec ukončiť, povedal by to priamo.

To všetko znie úžasne a je to úžasne. To je to, čo hovoríme, že chceme a mali by sme chcieť. Ale sme naopak pripravení na vzťah založený na úprimnosti, absolútnej otvorenosti, sebaobetovaní a zmene?

“Ona mi vypisuje hotové romány!”

To by sa mohlo stať na počiatku online korešpondencie. Nikto vás neodbíja, ale naopak. Dostávate dlhé správy, plné myšlienok, ktoré otvárajú okno do duše druhého človeka. Hovoria o jeho cieľoch a snoch (opäť, nič nemiestne) a poskytujú šancu preskúmať ako sa zhodujete. Hovoria o osobných zápasoch, reflektujú horúce témy dneška, od situácie v Cirkvi až po Trumpove posledné komentáre.

Ako reagujete? Ste z toho nadšení, že sa niekto zaujíma a že máte príležitosť sa dozvedieť o niekom viac? Alebo si poviete, že “zjavne nemá nič lepšie na práci!”

“Pozval ma na štedrovečernú večeru. To je moc. Vždy som predsa u svojich starých rodičov.”

Neskrýva vás. Ste v popredí. Či to je veľký sviatočný obed, alebo len večera s najbližššou rodinou, kladie to na vás isté očakávania. Možno to povedie k tomu, že vám viac ako štedro pootvorí dvere do ich súkromného sveta, ale veľkú neistotu vyvolá, ak bude treba narušiť ich zvyky a tradície. Môžu to byť veľké udalosti, ako Vianoce, alebo niečo menšie, ako futbalový zápas na Deň vďakyvzdania. Je vaša inštinktívna reakcia na toto narušenie defenzívna? Alebo ste nadšení z príležitosti založiť novú tradícu a nový spôsob ako s niekým druhým žiť?

“Nevadí mi to, ŽE sa so mnou rozišiel(a) ale AKO sa so mnou rozišiel(a).”

Tiež sa vám to stalo, že vám niekto slušne povedal, že je koniec a prečo je koniec? Mne sa stalo dva krát, že sa niekto so mnou slušne rozišiel a povedal prečo. A musím povedať, že to bolo fajn. Ale ak sa pozriem na iné vzťahy, kde sa druhá strana snažila nepozorovane zo vzťahu vyvliecť bez udania dôvodu, tak to situáciu len zhoršilo Ale aj ja som bol už v opačnej situácii a otvorene som povedal prečo vzťah končí. A nedopadlo to dobre.

Ak ste boli v situácii, keď vám uviedli dôvod rozchodu, boli ste s tým v pohode? Alebo sa hnev presmeroval na niečo iné?

Mali by sme snažiť zmeniť kvôli hrozbe rozchodu?

Nie. Mali by sme zostať sami sebou. Prenechajme partnerovi rozhodnutie k rozchodu a zoberme ho s gráciou, hoci to aj bolí. Kto je po rozchode ochotný počúvať a čítať dlhé listy o snoch a nádejách a myšlienkach toho druhého? Kto je ochotný zmeniť, ale nie zničiť, vlastný spôsob života, aby sa prispôsobil druhému v nádeji, že sa niečo zlepší?

Nie je ľahké byť tým, kým hovoríme, že chceme byť. Je to mimoriadne ťažké.  Účinky dedičného hriechu v nás spôsobujú, že vždy bude rozdiel, a podstatný, medzi osobou stvorenou na Boží obraz, a naším každodenným ja. Cieľom života je cestou do Neba zmenšiť ten rozdiel a randenie je tiež aréna, kde to tiež môžeme dosiahnuť.

Ak sa teda necítite na naozaj zrelý vzťah, nenúťte sa. Buďte vďační, že ste to spoznali. Pracujte na tom, veď máte náskok pred väčšinou moderného sveta.

V jednej známej scéne z filmu Pár dobrých chlapov z roku 1992, sa Tom Cruise a Jack Nicholson hádajú o tom, koľko pravdy Cruise naozaj chce vedieť. “Chcem pravdu!”, kričí Cruise a Nicholson rovnako hlasno odpovedá “Ty pravdu neznesieš!”

Znesieme pravdu? Táto otázka stojí v pozadí všetkých podivných moderných pravidiel randenia.

Tento článok bol pôvodne uverejnený na CatholicMatch Institute (súčasť CatholicMatch.com), ktorý pomáha slobodným katolíkom vytvoriť pevné základy pre manželstvo. Uverejnené so súhlasom.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“