SAV obhajuje vulgárne učebnice sexuálnej výchovy: Skončia na súde pre podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže? -

SAV obhajuje vulgárne učebnice sexuálnej výchovy: Skončia na súde pre podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže?


2. júna 2023
  Krátke správy

Nie je to tak dávno, čo Slovenskom rezonovala kauza absolútne nevhodných učebníc sexuálnej výchovy. Na svedomí ich okrem iných mala aj Slovenská akadémia vied, ktorá už len samotným obalom dostala učebnicu na doteraz nevídanú, vulgárnu úroveň. Na internete sa proti tomu ostro ohradili tisícky Slovákov a ich rozhorčenie kompetentným tlmočila Asociácia za život a rodinu.

Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com

Koncom marca organizátori odovzdali petíciu adresovanú Slovenskej akadémii vied, ktorú v tom čase podpísalo 17 500 občanov (aktuálne už takmer 19 000).

– Žiadali sme v nej o verejné dištancovanie sa Slovenskej akadémie vied od stredoškolskej učebnice, pracovného zošitu s názvom „Partnerská a sexuálna výchova“, ktorý na obale nesie ilustrácie pohlavných orgánov. Žiadali sme tiež o vyvodenie zodpovednosti tak, aby sa podobným prešľapom do budúcna predišlo,“ hovoria organizátori.

V petícii uviedli aj dôvody. A síce, že – učebnica SAV do intímnej oblasti mladých vstupuje s obalom s vyobrazenými akýmisi psychedelickými preludmi pohlavných orgánov. Obsah zošita má malú pridanú hodnotu, k zväčša krátkym textom dáva odporučenie na sledovanie videa s titulkami a diskusiu o ňom, úplne v ňom absentujú ústavné hodnoty ako manželstvo a rodičovstvo, nejde do hĺbky v oblasti vzťahovej, nezameriava sa na vernosť či zodpovednosť ako dôležité princípy pre človeka, ktorý vstupuje do vzťahov, zameriava sa na antikoncepčné metódy pričom nezmieňuje krásu rodičovstva ani prirodzené metódy plánovania rodičovstva…

Odpoveď zo SAV však Asociáciu za život a rodinu nemilo prekvapila. Píše sa v nej totiž, že v tejto oblasti vzdelávania „absentuje jasná koncepcia ako výsledok spoločenského konsenzu“. Asociácia zdôraznila, že:

– koncepcia výchovy k manželstvu a rodičovstvu (VMR) bola prijatá ako dôsledok uznesenia vlády SR č. 390 zo 4. 6. 1996. Zároveň sú tu dokumenty ministerstva školstva k VMR, ktoré sa tomuto prierezovému predmetu venujú, a tie tiež možno považovať za výsledok spoločenského konsenzu.

Zástupcovia SAV v liste tiež uviedli, že sa pozitívne stavajú k požiadavke, aby predovšetkým rodičia boli vychovávateľmi svojich detí v oblasti vzťahov a intimity. Pritom však dodávajú, že „nezanedbateľná časť slovenských rodín nedokáže túto zodpovednú funkciu plne zastúpiť a preto považujeme za potrebné, aby do tejto oblasti vstúpila aj škola.

Tým sa namiesto povzbudzovania a pomáhania plneniu si rodičovských práv a povinností aj v tejto výchovnej oblasti jasne priklonili k jednému ideologickému prúdu, ktorý sa snaží vstupovať do tejto intímnej sféry detí a mladých, často, žiaľ nevhodnými spôsobmi.

– Deti a mladí si v oblasti vzťahov zaslúžia individuálny prístup tých, ktorí ich najlepšie poznajú a milujú, teda svojich rodičov. Mladí podľa skúseností odborníkov túžia po stabilných vzťahoch a usporiadaných harmonických rodinách,“ hovorí Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.

Zástupcovia váženej akademickej inštitúcie na Slovensku sa tak teda zastali chabého obsahu a perverznej podoby pracovného zošita, ktorý na svojom obale nesie ilustrácie pohlavných orgánov. Tvrdia, že podľa nich v tomto prípade nedošlo k porušeniu etických princípov a k učebnici dodávajú:

Rešpektujeme inakosť názorov, právo na iný postoj a sme otvorení kritike a diskusii, ale nevidíme dôvod, aby sme sa dištancovali od predmetnej publikácie „Partnerská a sexuálna výchova. Pracovný zošit pre stredné školy a gymnáziá.

– Ako iniciátori petície vyjadrujeme zhrozenie z postoja vedenia Slovenskej akadémie vied, ktoré verejne zastupuje všetkých jej akademických pracovníkov. Očakávali sme, že sa bude dištancovať aspoň od nevhodného obalu učebnice a apelovať na svojich kolegov, aby perverznosťami nekazili dobré meno tejto inštitúcie. Žiaľ, učebnice s vyobrazenými pohlavnými orgánmi na obale sa vedenie SAV zastalo, a tak sa môžeme len pýtať, kam až majú niektorí akademici posunutú hranicu akceptovania sexualizácie detí a mladých. Ako napísala jedna pani na sociálnej sieti – ak by som v mojich študentských rokoch niečo také nakreslila na zošit, bol by z toho pohovor s riaditeľom, dvojka zo správania a doma trest. Dnes už zjavne môžu pohlavné orgány dávať na učebnice priamo autori,“ dodal Kováčik s tým, že zvažujú podnet pre orgány činné v trestnom konaní pre podozrenie z prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Viac sa dozviete:
https://christianitas.sk/slovenska-akademia-vied-alebo-zvratenosti-nova-stredoskolska-ucebnica-sexualnej-vychovy-nase-dane-a-nase-deti/
https://zazivotarodinu.sk/2023/05/ts-vedenie-sav-nevidi-problem-v-stredoskolskej-ucebnici-sav-s-pohlavnymi-organmi-na-obale-zvazujeme-podnety-pre-ohrozovanie-mravnej-vychovy-mladeze/

MM

Zdroj: Christianitas.sk, Za život a rodinu, ilustračný obrázok, zdroj – pexels.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.