Rozoslanie sv. apoštolov
14. júla 2024
Svätec týždňa
15. júla sa na mnohých miestach vo sv. Cirkvi slávi pamiatka rozoslania sv. apoštolov do širokého sveta, aby podľa nariadenia Kristovho hlásali sv. Evanjelium. Sv. apoštolovia rozišli sa po svete hneď po zavraždení sv. Jakuba Väčšieho, syna Zebedeovho, brata Jánovho, prvého mučeníka medzi apoštolmi, ktorý bol usmrtený na rozkaz kráľa Herodesa Agrippu. Pamiatka táto slávi sa teda vo sv. Cirkvi, lebo od tohto času, ako sa rozišli sv. apoštolovia z Jeruzalema po svete, bolo sväté Evanjelium pohanským národom ohlasované a ich potomkovia boli povolaní do kráľovstva Božieho.
My dnes zvelebujeme Božie milosrdenstvo, že božský Vykupiteľ sv. apoštolom naložiť ráčil, aby išli do celého sveta a vyvolený národ zo všetkých čiastok sveta zhromažďovali. Touto slávnosťou býva i sv. Cirkev oslavovaná a známka jej všeobecnosti zjavne vyznávaná, ktorá tým bola uskutočnená, že apoštolovia opustili izraelský národ, ktorý ako prvý obdržal posolstvo spásy, ale ho neprijal a do všetkých končín zeme išli, aby ho zvestovali. Prv než sa sv. apoštolovia rozišli, zostavili svoje apoštolské vyznanie viery. Zostavenie prvého článku apoštolského vyznania viery sa pripisuje svätému Petrovi, druhého článku sv. Andrejovi, tretieho sv. Jakubovi Väčšiemu, štvrtého sv. Jánovi, piateho sv. Tomášovi, šiesteho sv. Jakubovi Mladšiemu, siedmeho sv. Filipovi, ôsmeho sv. Bartolomejovi, deviateho sv. Matúšovi, desiateho sv. Šimonovi, jedenásteho sv. Júdovi Tadeášovi a konečne dvanásteho sv. Matejovi.
Keď sa tak svätí apoštolovia uzniesli na rovnakom spôsobe vierovyznania a základ položili, podľa ktorého sv. Evanjelium má byť ohlasované, určili, kam jeden každý z apoštolov má sa obrátiť, aby hlásal slovo spasenia národom.
Sv. Peter odišiel do Antiochie a Ríma. Sv. Pavol ohlasoval slovo Božie v Malej Ázii, Macedónii, Grécku a napokon v Ríme.
Sv. Andrej precestoval Skýtiu, Tráciu, Epirus a usadil sa v Patrase. Sv. Jakub Väčší ohlasoval sv. Evanjelium prv, než bol mečom zabitý, najprv v Judei a Samárii, potom v Španielsku, skadiaľ sa vrátil do Jeruzalema, kde ho židovský kráľ Herodes Agrippa dal zavraždiť. Sv. Jakubovi Mladšiemu zveril sám božský Spasiteľ cirkev v Jeruzaleme. Svätý Ján rozširoval sv. Evanjelium v Malej Ázii, v Smyrne, Pergamone, Thyatire, Sardese, Filadelfii, Laodicei, Efeze, ba zašiel až k Partom. Sv. Tomáš cestoval k Partom, Médom, Peržanom, Karamanom, Hyrkánom, Baktrom; ba niektorí cirkevní spisovatelia sa domnievajú, že hlásal sv. Evanjelium i v Mezopotámii, Indii a Etiópii. Sv. Filip kázal vo Frýgii a Skýtii a zomrel v Hierapole. Sv. Bartolomej precestoval celú Arábiu až do jej najjužnejších krajov, preplavil sa do Indie, vrátil sa cez Perziu, Babylóniu, Mezopotámiu, Asýriu do Malej Ázie a Arménie. Sv. Matúš ohlasoval slovo spasenia najprv v Palestíne, potom v Arábii, Etiópii, Partii a Indii. Sv. Šimon cestoval po severnej Afrike, Egypte, po britských ostrovoch a so sv. Júdom Tadeášom aj po Perzii a Babylónii. Sv. Júda Tadeáš hlásal sám sv. Evanjelium vo Veľkej Arménii. A napokon sv. Matej kázal v kraji Kolchidy a dokončil svoje apoštolské dielo v Macedónii.
Po svojom Zmŕtvychvstaní rozkázal Ježiš Kristus apoštolom na jednom vrchu v Galilei, kde sa zhromaždili jedenásti apoštoli a vyše päťsto veriacich (Mt 28,18–20): «Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi. Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.»
Tento rozkaz vyplnili teda sv. apoštolovia a sväté Evanjelium bolo hlásané po všetkom známom svete. A i dnes konajú apoštolskí nástupcovia to, čo nebeský Spasiteľ prikázal, keď misionári cestujú do najvzdialenejších krajín, aby aj tým najdivokejším národom ohlasovali sv. učenie Kristovo a zhromažďovali ich ako stratené ovce do ovčinca Božieho. A láskavý Spasiteľ podporuje svojou milosťou toto veľké dielo spasenia a sv. Cirkev Jeho sa šíri a prekvitá po celom svete.
Modlitba
Bože, ktorý si Cirkev Svoju po celom svete rozloženú kázaním sv. apoštolov založil, udeľ milostivo, aby sme príhovor tých, ktorých pamiatku dnešného dňa (15. júla) jednou slávnosťou ctíme, vo všetkých potrebách našich zakusovali. Skrze Ježiša Krista, Syna Tvojho, Pána nášho. Amen
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!