Režisér Martin Scorsese chystá film o Ježišovi. Nakrúcať sa začne už tento rok -

Režisér Martin Scorsese chystá film o Ježišovi. Nakrúcať sa začne už tento rok


5. februára 2024
  Krátke správy

Slávny režisér Martin Scorsese dokončil scenár ku svojmu novému filmu o Ježišovi. Hoci je Scorsese pokrstený katolík, jeho film z roku 1988 s názvom „Posledné pokušenie Krista“ bol prinajlepšom vnímaný ako „hlboko kontroverzný“. Reputáciu si však napravil niekoľkými poslednými filmami s náboženskou tematikou.

Martin Scorsese
zdroj: il-trafiletto.blogspot.com

Najnovší film o Ježišovi bude nakrútený na motívy románu japonského katolíckeho autora Šúsaku Endóa. Podľa jeho knihy už Scorsese nakrútil jeden film s názvom „Mlčanie“ (2016). Ide o pomerne vydarený film o prenasledovaní katolíkov v Japonsku v 17. storočí. Z tohto pohľadu by teda mohol byť najnovší projekt nádejný. Ale nemá to byť klasický náboženský film.

Pre Los Angeles Times sa slávny režisér vyjadril, že film sa bude predovšetkým odohrávať v súčasnej dobe (!). Scorsese uviedol, že „nechcel byť uzamknutý v jednej dobe“, ale chcel, aby Ježišovo posolstvo vyznievalo „nadčasovo“ a teda aktuálne aj pre človeka 21. storočia. Zdôraznil tiež, že sa vo filme bude zameriavať na „Ježišovo najzákladnejšie učenie spôsobom, ktorý skúma vieru, no nevnucuje ju.“ V rozhovore ďalej uvádza:

Snažím sa… zmazať negatívnu konotáciu, ktorá je spájaná s organizovaným náboženstvom. Keď dnes poviete slovo „náboženstvo“, všetkým sa otvára nožík v kapse, pretože v toľkých smeroch zlyhalo.

Avšak to neznamená, že prvotný impulz bol zlý. Vráťme sa späť. Popremýšľajme o tom. Môžete to odmietnuť. Ale môže to zmeniť spôsob, akým žijete svoj život – dokonca aj keď ho odmietate. Nezavrhujte to hneď. To je všetko, o čom hovorím. A to hovorím ako človek, ktorý bude mať o pár dní 81 rokov.“

Slávny režisér sa rozhodol nakrútiť film o Ježišovi po svojom minuloročnom stretnutí s pápežom Františkom. „Reagoval som tak na pápežovu výzvu umelcom,“ ozrejmil svoje rozhodnutie pre La Civiltà Cattolica minulý rok v máji. Šéfredaktor novín, Antonio Spadaro, neskôr uviedol, že mu Scorsese osobne povedal, ako ho dojala výzva súčasného pápeža „ukázať Ježiša“.

O filme sa vie aj to, že bude mať len niečo okolo 80 minút – bude teda režisérovým najkratším filmom. Len vlani pritom nakrútil svoj vôbec najdlhší film s dĺžkou 206 minút: „Vrahovia mesiaca kvetov“ v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom a Robertom De Nirom. O filme sme napísali aj krátky článok: https://christianitas.sk/novy-scorseseho-film-ma-v-sebe-trochu-katolicizmu-i-slobodomurarske-sprisahanie/

Práve „Vrahovia mesiaca kvetov“, mafiánska dráma „Ír“ a predovšetkým vyššie spomenuté „Mlčanie“ sú tri nedávne filmy Martina Scorseseho so silným katolíckym pozadím. Všetky našu vieru vykreslili pomerne vierohodne. Existuje preto nádej, že 81-ročný Scorsese nakrúti i svoj najnovší film v podobnom duchu.

MG

Zdroj: Hollywood Reporter, Guardian, Variety, titulný ilustračný obrázok, zdroj – il-trafiletto.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku