Pozor na online biblické kurzy: Takto k sebe láka nová sekta slovenských katolíkov
Mária Magotsová
14. apríla 2023
Cirkev Spoločnosť
Nová sekta z Kórey rozhadzuje svoje siete čoraz agresívnejšie. Na Slovensku aj v Čechách pribúda oklamaných katolíkov, ktorí si mysleli, že idú na nevinný biblický kurz a skončili ako uctievači Kórejčana, ktorý je vraj jediným skutočným kontaktom medzi Bohom a ľuďmi. Ich heslom – podľa odídených členov – je: „Ak Satan používa lži, prečo by sme nemohli aj my?“
Presne pred rokom som vám v článku Ako sa ma pokúsila zlákať nová sekta, a prečo sa im to nepodarilo, opísala praktiky kórejskej sekty, ktorej sa u nás mimoriadne darilo počas pandémie covidu. Zameriavali sa najmä na mladé ženy z kresťanských komunít a pod zámienkou diskusie o Biblii ich chceli odlákať od katolíckej viery. Sekta sa volá Sinčchondži a nemilo ma prekvapilo, koľko mojich kamarátov z katolíckych komunít má rovnakú skúsenosť ako ja.
Mne píšu doteraz a stále sa ma snažia zlákať na online biblické kurzy. A len v priebehu minulého týždňa som napočítala približne osem rôznych falošných facebookových profilov, ktoré kontaktovali aj Nadáciu Slovakia Christiana na našich stránkach venovaných svätým. Chceli s nami, „ako bratia vo viere“, diskutovať o Bohu a presviedčali nás, že aj oni veria v Ježiša Krista a môžeme sa spoločne s nimi modliť.
Neverte im. Ako sme vás už varovali, je to sekta. Žiadne spoločné online modlitby si s nimi neplánujte, inak skončíte tak, ako opisuje (anonymne) v tomto príbehu na stránke www.shincheonjibezprikras.info jeden z ich bývalých členov.
Začalo to úplne nevinne
„Na sociálnej sieti ma kontaktovalo jedno dievča s niekoľkými otázkami týkajúcimi sa duchovného života. Vraj robí prieskum do školy. Na otázky som jej odpovedal a začali sme si písať. Neskôr mi oznámila, že bude nejaký online seminár pre mužov. Išiel som na naň. Na tomto seminári sa vôbec neriešilo náboženstvo, išlo iba o rozvoj osobnosti z psychologického pohľadu.
Onedlho mala pre mňa ponuku na ďalší seminár; boli sme tam asi šiesti. Tento seminár bol o rozvoji osobnosti skrze Božie Slovo, konkrétne sme riešili strom zasadený pri vode v Žalme 1. Tu si už na mňa vypýtali telefónne číslo, kontaktovali ma, chceli vedieť, ako sa mi to páčilo a chceli, aby sme sa stretli individuálne.
Kládli mi rôzne otázky ohľadom duchovného života a vypýtali si na mňa e-mailovú adresu, aby mi mohli poslať akýsi psychologický dotazník. Z toho im vyšlo, že mám sklony k perfekcionizmu. Riešením by vraj bolo naučiť sa viac dôverovať Bohu, a to je možné iba tak, že budem viac poznať Bibliu. Hneď mi aj ponúkli možnosť individuálneho biblického kurzu, ktorý už prebiehal trikrát týždenne.
Na prvom seminári sme riešili historické éry podľa Biblie. Potom sme riešili tému hriechu, stretnutie s Bohom a tajomstvá Boha. Pri téme hriechu nám zdôrazňovali, že nie všetko, čo sa nám môže zdať ako hriech, je aj v skutočnosti hriechom. To som sa ich už pýtal, aká organizácia vedie tieto kurzy a či majú aj nejakú webovú stránku. Prišla mi nejasná odpoveď, že je to vraj vzdelávací projekt pre všetky denominácie. Po tomto mi zablikala v hlave kontrolka a rozhodol som sa, že im prestanem odpisovať. Ale pol roka po prerušení kontaktu sa opäť ozvali s tým, že aby som začal znova chodiť na ich kurzy, vraj informácie o nich, ako o sekte, nie sú nepravdivé. Otvorene už uviedli, že to organizuje Sinčchondži.
Aj vďaka tejto skúsenosti som si ešte viac uvedomil, aké je dôležité čo najlepšie poznať Sväté písmo. Hoci Sinčchondži všetko odvodzuje zo Svätého písma, tak práve Sväté písmo potvrdzuje, že sa mýlia. Ak si dnes spomeniem na nejaké ich výklady, tak sa na tom už len zasmejem. Namiesto toho, aby som si stále vyčítal, že som sa nechal takto nachytať, túto svoju skúsenosť vnímam ako prínos, lebo som na vlastnej koži spoznal, čo je to náboženská manipulácia, a ako ľahko sa človek môže stať členom „sekty“. Takto môžem svojím svedectvom pomôcť iným ľuďom a varovať ľudí, ktorí podobne ako predtým aj ja, ani len netušia, že niečo také vôbec existuje.“
Buďte opatrní
Príbeh tohto mladého muža sa veľmi podobá tomu môjmu. Aj jemu, podobne ako mne, člen sekty – Peter – napísal na facebook, bol veľmi milý a pozval ma na online biblický kurz. Keďže som už v tlači zaznamenala informácie o tom, že takéto praktiky využíva práve nová kórejská sekta, bolo mi od začiatku jasné, o čo ide. Petra to najprv prekvapilo, ale príslušnosť k sekte nepoprel a navrhol mi, že sa môžeme lepšie spoznať a že si predsa o Biblii môžeme podebatovať aj tak. Zahrnul ma citátmi z Nového zákona o kúkoli a pšenici a trval na tom, že keď máme obaja lásku k Biblii, tak musíme hľadať to, čo nás spája.
Čo už však môže mať katolík, ktorý verí v Ježiša Krista ukrižovaného a vzkrieseného, spoločné so sektou, ktorá za svojho vodcu vyhlasuje Lee Man-heea? A pripisujú mu nesmrteľnosť a veria, že v súdny deň vezme so sebou do raja 144 000 ľudí? Mimochodom, tohto ich vodcu pred časom odsúdili za spreneveru vyše 5,2 milióna dolárov patriacich sekte a za predloženie falošných žiadostí úradom, aby mohol organizovať náboženské podujatia vo verejných športových zariadeniach. Odsúdený bol na tri roky väzenia podmienečne.
Naša a ich viera nemajú spoločné absolútne nič. Myslite na to, keď si v pošte na sociálnej sieti nájdete milý pozdrav a pozvánku na biblický kurz…
Ak vám predtým uniklo, prečítajte si tiež tu: http://christianitas.sk/ako-sa-ma-pokusila-ziskat-nova-sekta-a-preco-sa-im-to-nepodarilo/.
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!