Nemecký biskup Bätzing sa sťažuje na arcibiskupa Gądeckeho. Jeho správanie označil za „nebratské“ a „konšpiračné“, pretože abp. Gądecki kritizuje Synodálnu cestu -

Nemecký biskup Bätzing sa sťažuje na arcibiskupa Gądeckeho. Jeho správanie označil za „nebratské“ a „konšpiračné“, pretože abp. Gądecki kritizuje Synodálnu cestu


27. novembra 2023
  Krátke správy

Poľský arcibiskup Stanisław Gądecki pred časom napísal list pápežovi Františkovi, v ktorom sa kriticky vyjadril ohľadom recepcie nemeckej Synodálnej cesty na nedávnej rímskej Synode o synodalite. List sme uverejnili na portáli Christianitas.sk:

https://christianitas.sk/arcibiskup-gadecki-napisal-papezovi-list-kritizujuci-zavery-nemeckej-synodalnej-cesty-zaslane-ucastnikom-synody-v-rime/

Teraz pre zmenu napísal list biskup Georg Bätzing, predseda Biskupskej konferencie Nemecka a sťažuje sa v ňom na svojho poľského kolegu. List dnes zverejnil poľský denník Rzeczpospolita s dovetkom, že kópia bola zaslaná pápežovi do Ríma.

Biskup Georg Bätzing, predseda Biskupskej konferencie Nemecka
zdroj: youtube.com

V liste sa biskup Bätzing ohradzuje: „Akým právom vynáša predseda biskupskej konferencie danej cirkvi úsudok o katolicite inej miestnej cirkvi a jej episkopátu?

Nuž, tento údiv by bol na mieste, pokiaľ by príslušníci kléru (aj najvyššieho) nikdy nekomentovali udalosti v lokálnej cirkvi, ale aj politike či kultúre iného štátu. Avšak, opak je pravdou. Spomeňme si len na v tomto smere veleplodného Mons. Tomáša Halíka, ktorý pravidelne komentuje cirkevný život na Slovensku, vrátane jeho biskupov. Určite nie je v Cirkvi výnimkou. V čom je teda problém?

Biskup Bätzing ďalej tvrdí, že list, ktorý napísal arcibiskup Gądecki pápežovi ho naplnil „zdesením a veľkým sklamaním“. Podobné pocity však zrejme prežíval aj arcibiskup Gadecki, keď mu na Synode o synodalite prišiel email obhajujúci nemeckú Synodálnu cestu, takže skóre je pravdepodobne vyrovnané.

Nepochopiac zrejme celkovú averziu konzervatívnych prelátov voči synodálnosti, píše Bätzing tak, akoby synodálnosť bola v Cirkvi všeobecne uznávaným dobrom, a preto by sa jej mali všetci držať, ak samozrejme milujú dobro:

Toto je – dovoľte mi povedať to otvorene – veľmi nesynodálne a nebratské správanie,“ pretože Gądecki „namiesto dialógu zvolil list pápežovi Františkovi…

Arcibiskupa Gądeckeho ďalej obvinil z toho, že Synodálnu cestu opísal pápežovi „nepresne“ a „falošne“. V čom, to sa nám z denníka Rzecpospolita nepodarilo zistiť.

Bätzing sa v liste obracia na Gądeckeho so slovami:

Vo Vašom takmer trojstranovom liste arcibiskup posudzuje nielen 326-stranovú zbierku textov, ale najmä vyše trojročnú Synodálnu cestu nemeckej cirkvi, na ktorej sa zúčastnili tisíce veriacich, stovky ľudí z rôznych špecializovaných disciplín, ako aj všetci katolícki biskupi v Nemecku.

Nepredpokladáme, žeby Gądecki spochybňoval počty zapojených veriacich, ako ani účasť biskupov (tá bola v podstate tou najtristnejšou stránkou veci), to, čo spochybňoval, bola pravovernosť nemeckej Synodálnej cesty. A to zrejme prekáža Bätzingovi, pretože arcibiskup Gądecki v tomto smere predstavuje len jedného z veľkého množstva kritikov, vrátane niektorých zložiek Svätej stolice.

Bätzing razantne reaguje: „Rozhodne odmietam takéto správanie arcibiskupa, tón jeho listu, ako aj spôsob, akým prezentoval fakty.

Následne nasadil Bätzing najťažší argumentačný kaliber pokrokového liberála a obvinil Gądeckeho z politického konšpirátorského hriechu:

Takéto myšlienky jednoducho patria do sféry komplikovaných konšpiračných teórií.

Tak, a je to jasné – Gądecki sa ocitol na celovesmírnom zozname konšpirátorov, spolu s portálom Christianitas.sk. Niekto by to mal zrejme nahlásiť KBS, aby varovala slovenských veriacich pred sledovaním arcibiskupových vyjadrení. Veď predsa biskup Bätzing určite vie, čo píše a je hodnostne aj vzdelaním určite vyššie ako otec Martin Kramara, ktorý bol svojho času poverený (doposiaľ nevedno kým) vytvoriť zoznam konšpiračných webov nebezpečných pre slovenských katolíkov.

Teraz už zostáva, len aby sa biskup Gądecki spamätal, poprosil nemeckých biskupov o odpustenie a potom bude možno vyškrtnutý zo zoznamu konšpirátorov.

BM

Zdroj: Rzecspospolita, PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista