„Nedosiahnuteľné“ predsavzatia? 10 krokov ako objaviť ich hĺbku a zmysel a naučiť sa ich zmeniť na život meniace
Jakub Tužinský
31. decembra 2024
Spoločnosť
Pravdepodobne ťažko nájdeme medzi sebou niekoho, kto to ešte neskúšal s novoročnými predsavzatiami. Tiež len ťažko nájdeme takého, ktorý by reálne v tých predsavzatiach aj vytrval. Neraz dochádzame až do pocitu zbytočnosti predsavzatí, kedy konštatujeme: „Načo si ich dávať, keď dopredu viem, že ich nedodržím?“ Nuž v takom prípade naozaj nanič.
Ako si však dať také predsavzatia, ktoré budú dobré a skutočne nám pomôžu meniť naše životy? A čo sa vlastne za slovom predsavzatie v jeho hĺbke skrýva? Odpovede nájdeme v nasledujúcich desiatich krokoch.
1. Obsah slova predsavzatie
Za slovom predsavzatie sa toho skrýva naozaj veľa. Už samotný obsah tohto slova nám načrtne hlbší zmysel ako aj spôsob ako si nastaviť predsavzatia, ktoré budú meniť naše životy. Podľa Etymologického slovníka slovo predsavzatie pochádza z latinského slova resolutio, čo znamená „proces redukovania (lámania) vecí do jednoduchších foriem“, alebo aj zo slova resolvere, čo znamená „uvoľniť“. Teda pomáha nám k postupnej zmene „rozmenením života na drobné“, ktorá nás vedie k väčšej slobode. Neskôr prišiel v praxi aj význam ako „stálosť účelu“, „rozpoloženie mysle“ či „formálne rozhodnutie“.
Teda ide o premyslené rozhodnutie, ktoré má trvácnosť. Význam v zmysle novoročných predsavzatí prišiel až na prelome 18. a 19. storočia, kde išlo o „konkrétny zámer zlepšiť sa“ a vo všeobecnosti išlo o zbožnú povahu. Synonymický slovník nám odhaľuje jeho ďalšie aspekty, keď uvádza slová rozhodnutie, vôľa a plán. Rozhodnutie je definované ako vyslovenie úsudku, ktorým sa s konečnou platnosťou odstraňuje nejasnosť/spornosť alebo ako úmysel niečo vykonať. Vôľa ako vedomé úsilie dosiahnuť niečo či výsledok slobodného rozhodovania. Plán ako predstava budúcnosti a vopred určený postup činnosti so zreteľom na vytýčený cieľ. Synonymá (rozhodnutie, vôľa a plán) nám teda zdôrazňujú podstatu predsavzatí: pevný zámer, vedomé úsilie a premyslený spôsob dosiahnutia cieľa.
2. Motivácia
Azda najdôležitejším je už prvý krok, ktorým je motivácia. Totiž, ak sme motivovaný len tým, že „bolo by dobre“, „aj druhí to tak robia“, či „budem lepšie vyzerať pred druhými“, tak o výsledkoch asi netreba detailne písať. Základom skutočnej motivácie je totiž túžba po zmene života. Len ak chcem naozaj zmeniť svoj život, budem sa o plnenie predsavzatí naozaj vytrvalo usilovať a stanú sa neoddeliteľnou súčasťou tejto zmeny. Ak svoj život reálne zmeniť nechcem, potom môžem čítať najlepšie knihy, počuť najlepšie rady, vidieť najlepšie výsledky a výsledok bude rovnako nulový. Ibaže by uvedené podnety v nás túto túžbu naštartovali.
3. Úprimnosť voči sebe samému
To znamená, že musíme byť k sebe naozaj úprimní. Totiž, ak sa len povrchne rozhodneme pre niečo, ak je naša túžba po zmene len povrchná, skôr či neskôr to vypláva na povrch a veľmi ľahko svoje predsavzatia zanecháme. Musíme úprimne zhodnotiť, či o zmenu naozaj stojíme, či sme ochotní vynakladať úsilie, aby sme ju mohli docieliť.
4. Premýšľanie
Aby sme sa však dokázali prepracovať k úprimnému zhodnoteniu toho, aká je naša motivácia, tak o tom potrebujeme premýšľať. Je teda potrebné vyhradiť si určitý sústredený čas, kde budeme mať na to priestor. Čím ubehanejší alebo poriadok chýbajúci život vedieme, tým je dôležitejšie si takýto čas nájsť.
Druhá časť premýšľania by mala byť o tom, že budeme hľadať, čo najviac v našom živote by sme potrebovali a chceli zmeniť. Ak sa chceme zmeniť napr. v oblasti obžerstva, tak asi nebude až také dôležité, aby som sa naučil pravidelne okopávať záhradku.
Sv. František Saleský píše, že dobré uvažovanie vzbudí v našom srdci dobré a spasiteľné hnutia a pohýna vôľu k dobrým predsavzatiam a rozhodnutiam.
5. Štúdium, rozjímanie a hľadanie inspirácie
Ide o krok, ktorý nám pomôže odhaliť, čo potrebujeme v živote zmeniť a kde nájdeme aj inšpiráciu ku konkrétnym predsavzatiam. A mali by byť tiež ovocím dobrého duchovného rozjímania, bez ktorého by mohlo byť aj škodlivé.
Mnoho inšpirácie nájdeme v katechizmoch (v častiach o morálke), ale aj v rôznej duchovnej literatúre ako je Návod na zbožný život (Filotea) od sv. Františka Saleského, Zásady kresťanského života podľa sv. Allfonza Máriu z Liguori (tvoriace časť dvoch malých diel) tu a tu, Zásady duchovného života podľa Filokálie, či už nie raz spomínaný program Exodus 90 a mnohé ďalšie.
Avšak v tomto smere stojí za povšimnutie aj svetská literatúra, ktorá ponúka prepracované opisy ako postupne návykmi meniť život ako je napríklad kniha Atómové návyky od Jamesa Cleara, kde podrobne vysvetľuje rôzne princípy návykov, ich vovádzania do života a poukazuje na dôležitosť malých krôčikov.
6. Primeranosť, konkrétnosť a postupnosť
Ďalším častým „pochovávateľom“ našich predsavzatí je neprimeranosť. Napríklad, ak sa niekto roky pravidelne prejedá, tak nemôže očakávať, že to dokáže zmeniť zo dňa na deň. Čo výborne vystihol sv. Tomáš Akvinský: „Milosť predpokladá prirodzenosť.“ Ak sa teda chcem zmeniť, musím to robiť primerane, pomaly a postupne. A nad tým opäť potrebujem premýšľať a tiež aj skúšať. Nie vždy naše prvé predsavzatie je správne. Dôležité je niekde začať (malé kroky) a postupne sa naučíme dávať si primerané predsavzatia, ktoré budú pomaly a postupne (ale isto) meniť náš život.
Predsavzatia však musia byť konkrétne a špecifikované, inak sa stratíme v ich všeobecnosti alebo ich širokom zameraní.
7. Značenie a pripomínanie
V tejto uponáhľanej dobe, kedy sme denne zaplavovaní obrovským množstvom informácií je potrebné si dôležité veci cielene značiť a pripomínať. Značiť napr. do denníka alebo do nejakej aplikácie (Android tu, Apple tu), kde si možno zapísať a sledovať svoje predsavzatia. Je dôležité si uvedomiť, že z našich predsavzatí sa stávajú nové návyky a na tie existuje veľa spôsobov ako si ich značiť.
Pripomínať nám ich bude už samotné pravidelné značenie ako sa nám darí ich plniť, ale môžeme si nastaviť aj budík alebo nejaký pripomienkovač, aby nám to (najmä zo začiatku, či pri útlme) neprebilo množstvo informácií, ktoré nám denne prejdú mysľou.
Aj sv. František Saleský nás nabáda, aby sme predsavzatia mali stále pred očami, aby sme ich cez deň uskutočňovali a to dobre a dokonale.
8. Milosrdenstvo so sebou samým
Nácvik nás vedie k zmene, preto musíme počítať aj so zlyhaniami, možnými výpadkami, útlmami, nechuťou či tendenciou si veci zľahčovať. Nezabúdajme na úprimnosť voči sebe samým, ale tu je veľmi dôležité aj milosrdenstvo so sebou samým, pretože bez neho nedokážeme vytrvať a pri prvom či druhom neúspechu sa zložíme. Preto sa netreba veľmi zaoberať neúspechmi, ale vytrvalo pokračovať v plnení predsavzatí, hoci aj po dlhšom výpadku. Ak sme niečo roky zanedbávali, tak určitý čas potrvá, kým sa naučíme v tom byť pravidelní a úspešní. No naším cieľom musí stále byť vytrvalé a uvedomelé uskutočnenie predsavzatí, lebo to ukazuje, ako ďaleko sme pokročili v zmene života.
9. Modlitba
Nevyhnutnou súčasťou je modlitba, z ktorej môžeme čerpať potrebnú silu a milosti, aby sme sa nevzdali, aby sme mohli vytrvať pokročiť, dávať svoj život do poriadku a približovať sa tak k človeku i k Bohu. Môžeme mať najlepšiu motiváciu, úmysly či inšpirácie, ale bez Božej milosti ďaleko nezájdeme. A ak by sme predsa aj pokročili, tak riskujeme, že vzrastieme v pýche, po ktorej potom skôr či neskôr prichádza pád.
10. Sila spoločenstva
Veľmi dobrou pomôckou je, keď nájdeme jedného alebo viacerých ľudí, ktorí tiež chcú meniť svoj život a s ktorými si budeme vedieť vzájomne zdieľať, vykazovať a povzbudzovať sa. Aj keď chce niekto začať behať, tak je mu to ľahšie, ak ide behať s niekým.
Kroky sa samozrejme veľakrát prelínajú, ale takýmto rozdelením som chcel niektoré aspekty aj zdôrazniť. Nemusia vždy byť ani v rovnakom poradí, ale verím, že vám pomohli lepšie porozumieť tomu ako sa možno reálne dopracovať ku predsavzatiam, ktoré naozaj budú meniť naše životy, podobne ako sa to začalo dariť aj mne.
A ak sa vám to nepodarí od 1. januára, tak nezúfajte. Je síce lepšie začať nejakým míľnikom, ale ak začnete aj 2. či 10. januára, ale s tým, že sa na to naozaj pripravíte, tak po čase budete zbierať dobré ovocie.
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!