Katolík a Halloween: 4 dôvody, prečo musíme tento „sviatok“ odmietnuť -

Katolík a Halloween: 4 dôvody, prečo musíme tento „sviatok“ odmietnuť

Mária Magotsová
31. októbra 2022
  Cirkev Spoločnosť

Niektorí to s tým zlým Halloweenom preháňajú, veď o nič nejde. Veď to je len výzdoba triedy, smiešne kostýmy, deti sa zabavia, aký okultizmus, prosím Ťa?“ – vypočula som si z úst učiteľky v základnej škole, hlavnej speváčky v kostolnom zbore, príležitostnej kostolníčky a členky miestneho katolíckeho spoločenstva. Pochopila by som to, keby mi túto vetu povedal nejaký ateista, ale takéto reči od úprimne veriacich ľudí naozaj zabolia.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

V poslednom období sa na Slovensku doslova vrece roztrhlo s kadejakými halloweenskymi oslavami na školách. Dokonca som sa, so zdesením, dozvedela, že aj niektoré katolícke školy nevidia nič zlé na oslavách Halloweenu, lebo údajne ide len o neškodnú zábavu v kostýmoch a milú výzdobu s tekvicami. Tak sa na to teda poďme pozrieť bližšie.

Je to mimoriadne výnosný biznis

V mekke halloweenskych osláv, v USA, sa štvrtina všetkých sladkostí, ktoré sa ročne predajú, minie práve na Halloween. Suma, ktorú tento národ dáva ročne na výzdobu domov a kostýmy, by pravdepodobne ušetrila od hladu aspoň jednu menšiu africkú krajinu. „Halloween je exemplárnym príkladom vládnuceho hospodárskeho imperializmu, ktorý zo všetkého vytĺka peniaze,“ hovorí páter Leo Wallner, ktorého slová citovala aj naša Konferencia biskupov Slovenska.

Z hľadiska psychologických koreňov je Halloween zameraný na potláčanie smrti a spomienky na mŕtvych. Pokúša sa dokonca zbaviť vlastných mŕtvych ich odstrašovaním. Samozrejme, dnes už si sotva niekto uvedomuje, čo sa za tým naozaj skrýva. Pre väčšinu ľudí stojí v popredí iba obchod a zábava spojená s príchuťou povier,“ varuje kňaz.

Ak by azda moderných, tolerantných katolíkov od osláv Halloweenu neodradil fakt, že tento sviatok je v prvom rade mimoriadne úspešný biznis, pozrime sa aj na jeho podstatne vážnejšie aspekty.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Halloween – najdôležitejší sviatok satanistov

Aj keď niektorí tvrdia opak a snažia sa hľadať nejakú spojitosť s kresťanstvom, faktom je, že Halloween sa spája s keltským sviatkom Samhain, ktorý sa slávil 31. októbra. Ľudia verili, že práve vtedy je otvorená „brána medzi svetmi“ a môžu sa spojiť so svojimi mŕtvymi. Prezliekali sa za rôzne temné bytosti, zapaľovali veľké vatry a niektorí chodili z domu do domu pýtať obety pre bohov. Ak niekto odmietol, domu zaželali smrť. A presne odtiaľto pochádza to známe „trick or treat“.

Práve na Haloween má najväčší sviatok satanistická cirkev a počas noci, kedy dovolíte svojim deťom behať v strašidelných kostýmoch, oni obetujú satanovi – často aj ľudské obety. Bývalý satanista, John Ramirez, ktorého slová obleteli celý svet, rodičov pred takouto formou „zábavy“ ich detí varuje. A odcitoval im Antona LaVeya, zakladateľa satanistickej cirkvi: „Máme radosť, že rodičia-kresťania svojim deťom dovolia aspoň raz za rok uctievať satana.“

John Ramirez, ako tvrdí Charisma News, varuje ľudí pred tým, aby čo i len zo zábavy akoukoľvek formou podporili oslavy tohto sviatku. Podľa jeho slov je Halloween pre veriacich v satana rovnako dôležitý, ako pre kresťanov Veľká noc.

Aj svetoznámy exorcista, otec Gabriele Amorth, dôrazne prízvukuje: „Oslavovať Halloween je ako oslavovať diabla.“ A čo sa stane, ak dovolíte deťom, aby si na takéto „oslavy“ zvykli? Napríklad aj to, že najviac ľudí sa k satanistom pridáva ešte pred dovŕšením 20. narodenín. Áno, satanisti majú širokú členskú základňu najmä medzi tínedžermi. „Halloween je naozaj duchovné zhromaždenie prezentované ako forma hry a to je ekvivalent spievania oslavnej piesne diablovi,“ zdôrazňuje exorcista.

Halloween – plný mágie a okultizmu

Okrem histórie tohto sviatku, úzko spätej s ľudskými obetami a jeho prepojenia so satanizmom, je nemenej dôležité spomenúť aj fakt, že Halloween je sviatok plný mágie, okultizmu a snaží sa tieto veci prezentovať v nevinnom svetle. Už samotné prezliekanie detí za čarodejníkov, zombíkov či duchov, ktoré sa skrýva za maškarný ples, je akousi ich predprípravou na začlenenie do novopohanstva.

A nečudo, veď sám satan sa tvári ako anjel svetla.“ (2Kor 11,14)

Prezentovať mágiu ako niečo pozitívne, čo pomáha človeku a čo je zároveň u človeka aj atraktívne, pomohol Haloweenu aj Harry Potter, ktorý ovláda bielu mágiu, ale nemá rád tú čiernu. Mnohí jeho fanúšikovia tak žijú v presvedčení, že mágia môže pomáhať, ak sa „používa s rozumom a pre dobrú vec“.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Náš Boh však hovorí jasne:

Nech niet medzi vami nikoho, kto by kázal svojmu synovi alebo dcére prejsť ohňom, aby sa očistili, alebo kto by sa vypytoval hádačov, dával pozor na sny a na znamenia; nech niet čarodejníkov, zaklínačov, nikoho, kto by sa radil duchov alebo veštcov, alebo by sa pýtal mŕtvych na pravdu. Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi a pre tieto nešľachetnosti ich vyhubí.“ (Dt 18,10–12)

Ako sa hovorí, podaj diablovi prst a vezme ti celú ruku. Nehovor, že ide len o nevinnú zábavu, keď vidíš, aké je pozadie tohto sviatku.

Diabol nikdy nespí

Je len jeden spôsob, ako reagovať na celý halloweensky ošiaľ, ktorý budeme opäť sledovať v obchodoch, televízii, na školách. Treba kategoricky odmietnuť oslavy tohto „sviatku“, ako aj všetko, čo s ním súvisí. Tu jednoducho neexistuje nijaký kompromis. Kto sa zahráva s ohňom, môže sa škaredo popáliť. Kto podáva ruku nečistým silám, môže ohroziť svoju nesmrteľnú dušu. Pretože, „Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral…“ (1Pt 5,8)


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2

Medzi deformitas a deiformitas. Poznámky k ekleziológii Valerija Vilinského a svätého Augustína