Kardinál Hollerich už otvorene spochybňuje povinný kňazský celibát! Chce, aby sa kňazi mohli ženiť! Kampaň sa rozbehla na plné obrátky -

Kardinál Hollerich už otvorene spochybňuje povinný kňazský celibát! Chce, aby sa kňazi mohli ženiť! Kampaň sa rozbehla na plné obrátky


23. februára 2024
  Krátke správy

Ešte pomaly ani nedoťukali tlačidlá na klávesnici mašinky, s ktorou som včera písal o belgických biskupoch a ich požiadavkách na svätenie diakoniek a zrušenie povinného kňazského celibátu, a už je tu ďalšie kolo kampane!

Synodálni katolíci zrýchľujú tempo, zrejme v obave, že čas na realizáciu ich revolúcie sa možno kráti. Včera ráno sme referovali, že belgickí biskupi prevzali štafetu v procese deštrukcie povinného kňazského celibátu od tajomníka Dikastéria pre náuku viery, arcibiskupa Charlesa Sciclunu a včera okolo obeda už s radosťou referoval liberálny (čiže oficiálny) nemecký katolícky portál Katholisch.de, že kardinál Hollerich sa vyslovil „za možnosť sobáša pre kňazov“.

Kardinál Jean-Claude Hollerich
zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Kardinál Jean-Claude Hollerich nie je len tak hocikto. Je ovešaný funkciami najvyššieho kalibru, a pokiaľ on vypustil tento balónik na dúhovú oblohu, tak môžeme predpokladať, že vybavenie kauzy je na najlepšej ceste. Kardinál Hollerich je: členom Rady kardinálov, poradného kolégia pápeža Františka; bol predsedom Komisie biskupských konferencií Európskej únie (do minulého roka), aby sa následne stal hlavným promótorom Synody o synodalite! Ide teda o preláta maximálnej dôležitosti a vplyvu, ktorý drží prst tesne pritlačený na tepe doby a hlási pravidelne jeho rýchlosť.

Svoje názory na kňazský celibát prezentoval v pondelok luxemburskému denníku L’Essentiel:

Sú ľudia, pre ktorých je ťažké dodržiavať celibát. Ak by sme im dali na výber, mohli by sme prilákať ku kňazstvu ďalších pár ľudí.

A dodal: „Týchto – ďalších pár ľudí – by v Európe mohlo niečo zmeniť.

Rozhovor obsahuje obligátnu synodálnu rétoriku, ale aj závažnú informáciu:

Naša doba sa fenomenálne mení a ľudia musia Cirkev pochopiť. Otázku manželstva kňazov si kladú mnohí biskupi.

Kardinál teda evidentne (ako vidieť aj na belgických biskupoch či arcibiskupovi Sciclunovi), nebude sám. Budeme zrejme ešte prekvapení.

Prelát zároveň v rozhovore jasal nad odlukou Cirkvi a štátu v Luxembursku (ohľadom odluky Cirkvi od štátu viď: Syllabus omylov Pia IX.):

Som veľmi rád, že sme urobili tento krok, pretože Cirkev už nemôže mať v pluralitnej spoločnosti, akou sa Luxembursko stalo privilégiá, aké mala v minulosti.“

Sú s tým však podľa neho spojené aj problémy:

Poškodilo nás však viacero vecí, ako napríklad nájomné za kostoly (!), ale najmä koniec vyučovania náboženstva na školách. Už neexistuje žiadne vyučovanie náboženstva – musíme ich rozlišovať – a naše deti sú v tejto veci nevzdelané.“

Avšak pozor na dokončenie myšlienky, kardinál totiž nemyslí len vyučovanie katolíckeho náboženstva, ale používa plurál:

Na pochopenie sveta zajtrajška však musíte poznať náboženstvá.

Takže náboženská výchova vo „svete zajtrajška“ je plánovaná pre katolíkov ako multi-religiózna?

Kardinál ďalej vehementne obhajoval požehnávanie homosexuálnych párov, čo však neprekvapuje, pretože v tomto smere patril k priekopníkom:

https://christianitas.sk/kardinal-hollerich-chce-menit-cirkevne-ucenie-ale-europskym-hodnotam-slubuje-vernost/

https://christianitas.sk/kardinal-gerhard-muller-kardinali-hollerich-a-marx-hovoria-herezy-pre-nas-je-podstatne-co-hovori-kristus-redakcia-portalu-christianitas-sk-na-stretnuti-s-emeritnym-prefektom/

https://christianitas.sk/kardinal-ktory-obhajuje-homosexualitu-celebroval-svatu-omsu-v-bratislave/

https://christianitas.sk/kardinal-pell-vyzyva-vatikan-aby-odsudil-kardinala-hollericha-a-biskupa-batzinga/

V rozhovore uviedol:

Som úplne v rovnakej línii ako pápež. Odmietli by sme požehnať homosexuálny pár, pretože sú to „hriešnici“ a požehnali by sme podnikateľa, ktorý sa chystá investovať proti ľudskosti? Je to pokrytecké. Pápež sa považuje za „hriešnika“ a ja tiež. Pápež nerád odsudzuje hriechy iných bez toho, aby sa pozrel na svoje vlastné. Dodáva: „Prečo sa starať len o morálku pod pásom?

No a keď sme už pri tom a treba si to navzájom uľahčiť: Načo sa vôbec starať o morálku, že? On je ten moderný život bez nej predsa len akýsi jednoduchší.

Apropo, „konzervatívni“ vykladači a hermeneutici, Homérovia a Vergíliovia eposov o údajnom hrdinskom odmietnutí požehnávania párov, skrze „fintu“ individuálneho požehnávania: O čom tu kardinál Hollerich hovorí? O pároch! Nie o jednotlivcoch.

No a na záver rozhovoru sa súdruh novinár opýtal, či je možnosť, žeby sa kardinál Hollerich stal pápežom. I bolo veselo:

Nie, nie nie. Mal by som zmeniť slovnú zásobu (smiech). Som v službách pápeža, ktorému som poslušný. Je tam a ja neuvažujem o zmene. A sú oveľa kvalifikovanejší muži než ja…

Modlime sa…

BM

Zdroj: L’Essentiel, Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní