Kardinál Grech: „Zo synodálneho procesu vidím povstávať odlišnú Cirkev“ -

Kardinál Grech: „Zo synodálneho procesu vidím povstávať odlišnú Cirkev“


26. septembra 2022
  Krátke správy

Kardinál Mario Grech, generálny tajomník vatikánskeho synodálneho úradu sa pre časopis America: The Jesuit Review vyjadril, že zo synodálneho procesu vidí povstávať „odlišnú Cirkev“. Tieto slová akoby boli ozvenou z hrozivej vízie blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej.

Kard. Mario Grech
zdroj: wikimedia commons

Kardinál Grech očakáva dokončenie prvého synodálneho dokumentu už budúci mesiac, načo sa medzi januárom a marcom 2023 budú konať takzvané „národné zhromaždenia“. Na otázku redaktora, čo sa na nich bude diať, nevedel dať generálny tajomník vatikánskeho synodálneho úradu jasnú odpoveď:

Nemôžem vám dať konkrétnu odpoveď. Prečo? Pretože my (v sekretariáte) budeme len sprevádzať tieto kontinentálne zhromaždenia a je len na nich, kto sa ich zúčastní… Biskupi musia poslúchať (laikov v zhromaždení) a potom bude na nich učiniť rozhodnutie. Avšak budú ho musieť zdôvodniť.“

Každý kontinent bude mať svoje vlastné zasadnutia, či zhromaždenia. Napríklad Južná Amerika bude mať päť regionálnych zasadnutí a potom jedno všeobecné. V Afrike to bude podobné. Európa bude mať, podľa kardinála Grecha, len jedno kontinentálne zasadnutie, ktoré sa vo februári 2023 uskutoční v jednom z najateistickejších miest starého kontinentu – v Prahe. Podobne plány majú i v Severnej Amerike, či Austrálii a Oceánii.

Pápež František v programovom dokumente svojho pápežstva, apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium (Radosť evanjelia), zdôraznil potrebu obrátenia na všetkých úrovniach Cirkvi, počnúc jednotlivcami a miestnymi cirkvami až po pápežský úrad. Podľa kardinála sa toto „obrátenie“ už deje: „Svätý Otec v Evangelii gaudium hovorí o pastoračnom obrátení, o duchovnom obrátení, ale teraz pridáva (aj) synodálne obrátenie. A to je cieľ, ťažisko tohto synodálneho procesu,“ vysvetlil mons. Grech. Podľa neho je už na pretrase otázka „skutočného povolania žien v Cirkvi“, zatiaľ čo na ženatých kňazov „stále potrebujeme čas“.

Tretia fáza synodálneho procesu sa uskutoční vo Vatikáne v októbri budúceho roka. Bude pozostávať predovšetkým zo zhromaždenia biskupov, avšak pozvaní budú aj ďalší účastníci.

Gerard O’Connell z jezuitského magazínu sa spýtal kardinála Grecha na výrok benediktína Yvesa Congara, ktorého nedávno parafrázoval aj pápež František: „Nepotrebujeme novú Cirkev, ale odlišnú Cirkev!

Kardinál odpovedal:

Ruku na srdce – súhlasím. A čo je to vlastne odlišná Cirkev? Nie je v nej zmena podstaty, ale spôsob ako žijeme naše povolanie v Cirkvi. Inými slovami, vidím povstávať načúvajúcu Cirkev, kde sme my všetci, my všetci, v procese obrátenia… Áno, vidím povstávať odlišnúCirkev; Cirkev, ktorá skutočne spoznáva samu seba, pretože Cirkev je buď synodálna, alebo neexistuje.

Blahoslavená Anna Katarína Emmerichová vo svojej vízii z roku 1820 uvádza:

Videla som tiež fatálne dôsledky tejto falošnej (proti) Cirkvi. Videla som heretikov všetkých druhov zbiehať sa v meste (Ríme). Videla som tiež vlažnosť kňazstva (a) rozširujúci sa kruh temnoty. Teraz sa moja vízia rozšírila. Videla som katolíkov na mnohých miestach utláčaných, znevažovaných, obmedzovaných a zbavovaných slobody. Kostoly boli zatvárané. Všade sa rozmohlo veľké utrpenie, vojna a krviprelievanie.“

MG

Zdroj: America: Jesuit Review, ilustračný obrázok – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Sedem rokov nepokojov?

Úchylným progresívcom v talianskom Miláne prekáža už aj socha dojčiacej matky! Nezodpovedá vraj hodnotám všetkých občanov!!!

„Ján Pavol II. sa obracia v hrobe“ alebo Advokátka Liz Yore pre Fatimu TV vysvetľuje, ako zmluva medzi Vatikánom a Čínou bola doslova zradou katolíkov v Číne

The European Conservative: Brusel sa obáva, žeby voľby na Slovensku mohli spustiť celoeurópsku „populistickú vlnu“