Kardinál Duka: „Stojíme zoči-voči kultúrnej revolúcii. Vedú ju dedičia Mao Ce-tunga!“ -

Kardinál Duka: „Stojíme zoči-voči kultúrnej revolúcii. Vedú ju dedičia Mao Ce-tunga!“


4. júla 2022
  Cirkev   ,


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Podľa kardinála Dominika Duku je zbytočné vkladať nádeje do zrušenia celibátu a očakávať, že zavedenie demokratických prvkov do Cirkvi pomôže ozdraviť katolicizmus. Podľa bývalého pražského arcibiskupa Cirkev potrebuje čosi úplne iné. Dnes čelíme kultúrnej revolúcii, ktorá sa snaží zničiť celú civilizáciu.

Zdroh: wikimedia commons

V súčasnosti zažívame veľkú migráciu – a to nielen migráciu ľudí, ktorí chcú vstúpiť do Únie, ale aj migráciu nových ideológií, ktoré šíria všetky inštitúcie,“ povedal kardinál Dominik Duka v rozhovore pre nemecké katolícke noviny Die Tagespost.

Stojíme zoči-voči kultúrnej revolúcii. Protagonistami tejto revolúcie sú duchovné deti Mao Ce-tunga. Ide v nej o úplné zničenie našej ľudskej identity. Ak sa ľudia už nebudú deliť na mužov a ženy, čo za tým bude nasledovať? To je otázka. () Veľkým problémom pre Cirkev je, že väčšina katolíkov je presvedčená, že takýto vývoj prinesie pozitívnu zmenu. () Mladí muži a ženy v kláštoroch a seminároch nie sú pripravení na tieto nové ideológie. Musíme znovu bojovať za kresťanskú civilizáciu, ako to bolo v 16. storočí v čase Tridentského koncilu,“ povedal kardinál.

Podľa kardinála Duku sa Svätá stolica dnes príliš zaoberá technikou a ekológiou, pričom Cirkev nemá v týchto otázkach žiadne kompetencie. Cirkev sa môže vyjadrovať iba z teologickej a mravnej stránky. Podľa jeho názoru treba viac misionárskeho ducha.

Na otázku o prebiehajúcej synode o synodalite odpovedal veľmi skepticky. Ako zdôraznil, v rokoch 1997 až 2005 sa v Českej republike konala veľká národná synoda, ktorá sa pripravovala dlhé roky. Napriek dlhému trvaniu nepriniesla očakávané výsledky.

Keď sa dnes hovorí, že v Cirkvi potrebujeme viac demokracie, odpovedám: Nie!

Ako zdôraznil, Cirkev nemenia hromady dokumentov, ale ľudia. Tak to bolo vždy v dejinách, aj na Tridentskom koncile. Cirkev nezmenili dokumenty koncilu, ale ľudia.

Purpurát sa pri téme synodálneho procesu v Českej republike priamo dotkol aj otázky celibátu.

Pokiaľ ide o diskusiu o kňazskom celibáte, dal som otáznik. Niet náboženstva bez celibátu. Keď sa teraz hovorí, že nie sú povolania, treba povedať, že povolaní je nedostatok vo všetkých kresťanských cirkvách, a v mnohých v ešte väčšej miere ako v rímskokatolíckej cirkvi. () Som presvedčený, že ani zrušenie celibátu, ani kňazské svätenie žien nie je cesta, ktorá by tento problém vyriešila,“ povedal kardinál Dominik Duka.

Podľa die-tagespost.de

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

Taliansky historik a profesor, Roberto de Mattei prináša v knihe Druhý vatikánsky koncil. Doposiaľ nenapísané dejiny (slov. vydanie – Nadácia Slovakia Christiana), ucelený pohľad na udalosť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila život v katolíckej Cirkvi v druhej polovici 20. storočia a nemalou mierou naň vplýva i dnes.

Záujemcovia si môžu túto vysokohodnotnú knihu objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/druhy-vatikansky-koncil-doposial-nenapisane-dejiny/

***


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu