Francúzski libero-progresívni katolíci vyšli do boja za liberálnu demokraciu, spolu s progresívcami a slobodomurármi, proti Národnému zhromaždeniu -

Francúzski libero-progresívni katolíci vyšli do boja za liberálnu demokraciu, spolu s progresívcami a slobodomurármi, proti Národnému zhromaždeniu


24. júna 2024
  Krátke správy

Podobne ako do slniečkova opálení katolíci na Slovensku robia štafáž Progresívnemu Slovensku, alebo v Nemecku Zeleným či SPD a panikária nad blížiacim sa zánikom liberálnej demokracie a Európskej únie, rozhodli sa aj liberálni katolíci vo Francúzsku priložiť ruku k dielu. Ich milovaná liberálna, sekulárna a pokroková republika, ktorá má od roku 1789 desaťtisíce katolíckych zárezov na pažbe svojho derringera volá o pomoc a tak sa potenciálny katolícky kanónenfuter pre budúce gilotíny dal do pohybu.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Portál La Croix opäť jasá, že vidí zástoj katolíckeho progresu v borbe za sekulárnu republiku. Ako už toľkokrát počas 19. a 20. storočia, liberálni katolícki intelektuáli opäť nesklamali a postavili sa na stranu pokroku. Tak ako abbé Seiyés a biskup Talleyrand počas Francúzskej revolúcie, Sangnier počas sekularizácie koncom 19. storočia, či Maritain a Gilson počas španielskej občianskej vojny i Boulte (katolícky predstaviteľ ľavice; život ukončil samovraždou) a Besret (kresťansko-marxistický cistercián) počas kultúrnej revolúcie roku 1968, aj dnes pokrokoví katolíci zdvihli zo zeme potupenú zástavu demokracie a vykríkli: No passaran!

6000 francúzskych progresívnych katolíkov, vrátane viac ako 70 kňazov a spolu s pokrokovými protestantmi, podpísalo výzvu, v ktorej apelujú na svojich spolubratov, aby „hlasovali proti krajnej pravici“. Je pozoruhodné, čo si títo nešťastníci vo svojej poklesnutej fantázii pod týmto pojmom maľujú. Vyzývajú totiž veriacich, aby sa zmobilizovali proti Národnému zhromaždeniu (RN) Marine Le Penovej a Jordana Bardellu. Ich pesimizmus sa tak stal nechtiac optimizmom, v zmysle hľadania adekvátneho zástupcu „pravicového extrémizmu“.

Ich výzva bola uverejnená primárne v denníku La Croix. Čítame v ňom, že „Národný zhromaždenie je na prahu moci“, preto pokrokoví katolíci oznamujú: „Deklarujeme svoj silný odpor voči extrémnej pravici a jej myšlienkam.“ Za touto výzvou je podľa tvrdenia signatárov, o ktorých demonštráciách referoval aj portál Riposte Catholiquepribližne dvadsať ľavicových katolíckych združení“. Podporujú ich aj také liberálne katolícke združenia, ako proimigrantská CCFD-Terre Solidaire a protestantská CIMAD. Na nedeľu 23. júna v Paríži bola dokonca zvolaná „ekumenická“ demonštrácia pod heslom „Spravodlivosť a nádej“.

Včerajšia demonštrácia sa konala na námestí Vauban v Paríži, avšak ako píše Riposte Catholiquehorko-ťažko dali dokopy okolo stovky ľudí“. Podľa toho istého zdroja sú títo katolíci obhajcami práva žien na tzv. voľbu, čiže na potrat.

Toto hnutie tiež vyvíja tlak na cirkevnú hierarchiu a „katolícke inštitúcie“, aby sa dištancovali od „pokušenia“ (alebo rovno dokonaného hriechu?) kresťanov hlasujúcich za „identitárske hnutia“. Dôvod na určitú paniku nepochybne majú. Podľa prieskumu agentúry Ifop pre La Croix, ktorý sa uskutočnil počas európskych volieb 9. júna, totiž katolíci hlasovali za Národné zhromaždenie a Jordana Bardellu v počte 37 % z celkového počtu katolíkov, čo je o niečo viac ako celoštátny priemer podpory NZ (31,37 %).

Pre „progresívnych“ katolíkov, ktorí majú dlhé roky bližšie k spolupráci s ľavicou, je to šok. Rok 1968 spôsobil chaos aj vo francúzskej cirkvi a mal tiež veľký vplyv na urýchlenú a zdarnú implementáciu nových smerníc II. vatikánskeho koncilu v tejto krajine. Následkom toho sa zmenšil spoločenský vplyv Cirkvi vo Francúzsku natoľko, že jej úloha sa časom obmedzila okrem bohoslužieb už len na dobročinnosť, pomoc imigrantom, či mimoriadne potrebnú borbu proti klimatickým zmenám.

Vo chvíli, keď milovanú sekulárnu republiku „ovinuli nejaké mraky“, aby sme citovali pána redaktora Čubičku z Národnej politiky, zvečneného dobrým vojakom Josefom Švejkom, rozhodli sa progresívni katolíci nestáť bokom a vyhrnúť si rukávy. Volajú po pripojení sa katolíkov k jednotnému protipravicovému frontu, ktorý pred voľbami vznikol spojením sa všetkých ľavicových a liberálnych francúzskych strán a hnutí. A pridať sa k ich demonštráciám. Len dodajme, že v ten istý deň vyšli do ulíc za rovnakým účelom aj „feministické kolektívy“, „Antifa“ a „LGBT+ komunita“.

Nebolo náhodou, že denník La Croix, čiže „katolícke“ noviny, bol vybraný na zverejnenie vyhlásenia progresívnych katolíkov. Stojí za to pripomenúť, že v máji 2017 a znova v roku 2022 tieto noviny vyzvali katolíkov, aby v druhom kole prezidentských volieb hlasovali za Emmanuela Macrona proti Marine Le Penovej. Za podporu sa potom Macron odvďačil katolíkom tým, že podporoval začlenenie práva na umelý potrat do ústavy a tiež propagáciou rozšírenia tejto ústavnej vymoženosti na celú EÚ.

Výzva bola zverejnená týždeň pred prvým kolom francúzskych volieb. Takže už čoskoro progresívni katolíci zistia, aký závažný je ich hlas. V prípade, že bude úspešný tábor pokroku, môžu sa zaiste tešiť na nejakú peknú odmenu. Napríklad začlenenie práva na eutanáziu do ústavy.

BM

Zdroj: La Croix, PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi