Fokolarínsky (katolícky) liberálny časopis Nové mesto publikoval text, v ktorom sa píše, že ministerka Šimkovičová má „nacistickú rétoriku“. Prekáža im jej kritika LGBT…
6. augusta 2024
Krátke správy
Liberálny katolícky portál Nové mesto – otvorení rozhovoru, ktorý patrí k vlajkovým lodiam slovenského cirkevného liberalizmu, sa evidentne cíti pri chuti. Články za obdobie posledného polroka naberajú na progresívnom švungu a odkrývajú nielen jeho liberalizmus cirkevný, ale aj otvorene progresivistickú či neoconskú politickú intenciu, v zmysle dialektiky prelínania (či prelievania) sa ideológie v rámci jej rôznych revolučných variánt.
Tento progresívny apetít sa zrejme zvýšil po vymenovaní bývalej redaktorky portálu Nové mesto za hovorkyňu KBS. Od toho dátumu môžeme pozorovať aj zaujímavé zliberálnenie TK KBS, ktorá čoraz častejšie preberá synchrónne materiály z portálu Nové mesto a uverejňuje správy, na tému LGBT, ktoré sú v príkrom rozpore s tými, aké uverejňovala TK KBS ešte pred niekoľkými rokmi. Viď napr.:
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20240802032
Svoju úzku pokrokovú politickú orientáciu už portál neskrýva a to ani ohľadom lokálnej, ani medzinárodnej politiky. Všimnime si tendenčné oslavné články na Izrael a jeho boj s Palestíncami:
https://nm.sk/izrael-urobil-uplynulu-sobotu-to-co-je-na-blizkom-vychode-nevyhnutne/
otvorene apologetické články o kandidátovi na prezidenta, Ivanovi Korčokovi:
https://nm.sk/prezidentske-volby-stanu-sa-z-korcokuliarov-druhe-havlovky-komentar/
či identifikovanie sa s progresívnymi protestami:
https://nm.sk/ake-slovensko-chceme-komentar
To všetko posúva (a demaskuje) portál Nové mesto do jasne vyprofilovanej polohy propagátora liberálnych a progresívnych naratívov v Cirkvi, v politike aj v spoločnosti. Je preto zaujímavé, že v rámci tejto jednoznačnej a úzko zadefinovanej politickej orientácie sa k portálu hlásia také osobnosti s „konzervatívnym“ náterom ako arcibiskup Cyril Vasiľ, Samuel Trizuljak a biskup Jozef Haľko.
K obľúbeným témam portálu môžeme tiež pripočítať oslavu multikultúrnej migrácie, pretláčanie inovatívnych pedagogických prístupov, oslavu Európskej únie, rozhovory s progresívnymi „osobnosťami“ Grigorijom Mesežnikovom i Mons. Tomášom Halíkom a ďalšie lahôdky, ktoré určite ocení každý konzervatívne ladený čitateľ.
Niektoré príspevky sú skutočne, obzvlášť zábavné. Kým v oblasti politiky totiž už niet čo skrývať, tak v oblasti cirkevného liberalizmu sa ešte stále treba haliť do oparu nejednoznačnosti. Preto napríklad rozhovor s biskupom z Malawi nesie názov, ktorý má pravdepodobne vzbudiť dojem, že v ňom ide hlavne o odpor Afričanov k LBGT ideológii. Pri černochovi si to môže Nové mesto dovoliť, pretože tam by ten, kto by sa odvážil biskupa kritizovať, mohol naraziť na obvinenie z rasizmu. Avšak najdôležitejšou (a zrejme najkontroverznejšou) časťou rozhovoru je pasáž o polygamii, ktorá má byť tiež „preskúmaná“ na októbrovej Synode o synodalite. Tam biskup podozrivo zmierňuje jej odmietnutie s poukázaním na to, že ide o „náročnú pastoračnú výzvu“:
„Niekedy ku mne prídu muži, ktorí chcú konvertovať na katolícku vieru, ale majú dve manželky, pričom s každou z nich majú viacero detí. Keď im poviem, aby jednu z nich nechali, tak tu stále visí otázka, čo s deťmi, ktoré potom stratia otca. Sú to náročné pastoračné výzvy.“
No a o tom, že nie všetko, čo je dovolené Afričanovi je dovolené aj domácemu belochovi, svedčí práve už uvedený článok o ministerke Šimkovičovej. Kým africký biskup môže nazvať v rámci cirkevnej synodálnej plurality LGBT ideológiou, tak ministerka Šimkovičová je za to isté označená v rozhovore Márie Kostyálovej s politológom Radoslavom Štefánikom ako osoba s „nacistickou rétorikou voči Rómom, neskôr voči migrantom a teraz je to komunita LGBT“.
https://nm.sk/kultura-v-podani-ministerky-skandaly-a-hladanie-nepriatela/
Svoje polienko si však priložil aj samotný portál. Ten sa v perexe k článku pridal k odsúdeniu ministerky jednoznačnou neomarxistickou rétorikou, v rámci ktorej jej prekáža, že Šimkovičová kritizuje LGBT ako ideológiu, pričom to portálu neprekážalo v prípade čierneho biskupa a dokonca dali jeho odsúdenie LGBT ideológie do názvu článku. Tu jest onen perex:
„Kde sa Martina Šimkovičová objaví, tam spôsobí škandál. A to už od svojho nástupu na ministerstvo kultúry – od snáh o ovládnutie verejnoprávnej televízie cez anglický prejav na konferencii UNESCO až po diskrimináciu niektorých mimovládok. Najnovšie si neodpustila niekoľko kontroverzných výrokov na adresu LGBT. Kritizovala takzvanú ideológiu LGBT, ktorá je podľa nej príčinou spoločenského rozvratu, a varovala aj pred vymieraním Európy, za ktoré viní práve ľudí z komunity LGBT.“
Keby bol pod týmto textom podpísaný predseda PS Martin Šimečka, tak by to nikoho asi neprekvapilo, avšak na portáli, ktorý je spájaný s katolíckym hnutím Fokoláre, znejú tieto slova vskutku pozoruhodne. A to samozrejme vo vzťahu k pojmu „katolícky“, nie vo vzťahu k pojmu „Fokoláre“. V druhom prípade ide len o logické zavŕšenie pôvodného trendu.
Respondentovi Štefánikovi prekáža aj negatívna reakcia ministerky na otvárací ceremoniál OH v Paríži a na alžírskeho boxera, ktorý sa tvári ako žena. Nové mesto prináša jeho názory bez úvodzoviek, ako zhrnutie jeho názorov, z čoho sa dá usudzovať, že sa s jeho názormi stotožňuje. Celý článok je znôškou liberálnych a progresivistických floskúl, ktoré by inak nestáli za povšimnutie, keby ľudia, ktorí ich v katolíckom prostredí vyznávajú a otravujú s nimi vzduch, nepretláčali pomocou svojej infiltrácie cirkevného prostredia ako autentické katolícke postoje a postupne nepretvárali Cirkev na svoj ľavicovo-liberálny obraz.
BM
Zdroj: Nové mesto – otvorený rozhovoru, TK KBS, ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky / youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!