Anti-covid demonštráciu v Haagu rozháňali vodnými delami, psami a obuškami. Zastavili aj vlaky -

Anti-covid demonštráciu v Haagu rozháňali vodnými delami, psami a obuškami. Zastavili aj vlaky


15. marca 2021
  Krátke správy

Včera v nedeľu sa konal v holandskom Haagu protest proti štátom zavedeným obmedzeniam, v súvislosti s ochorením Covid-19. Polícia sa rozhodla proti niekoľkým tisícom demonštrantov zakročiť, pretože odmietali výzvy na rozpustenie demonštrácie a podľa úradov demonštrácia prekročila povolenú kapacitu. Policajné zložky použili proti demonštrantom vodné delá, psov aj obušky.

Aktivita vládnych orgánov zašla tak ďaleko, že dokonca prerušili vlakovú dopravu do Haagu, aby zabránili príchodu nových demonštrantov. Je teda pravdepodobné, že pokiaľ by nechali veciam voľný priebeh, tak by bola demonštrácia ešte masovejšia. Prax odkláňania vlakov pred demonštráciami alebo pozastavovanie, je dobre známa starším ľuďom vo východnej Európe z obdobia socializmu. Išlo o bežnú prax komunistických režimov.

Demonštrácie sa konajú už niekoľko týždňov, každý víkend a väčšinou proti nim tvrdo zasahujú policajné orgány. Doteraz sa demonštrácie konali vždy v Amsterdame a organizátori sa možno domnievali, že v Haagu nebude zásah polície taký razantný. Pokiaľ to tak bolo, ich odhad nebol správny.

Zásah polícia zdôvodnila príliš veľkým počtom účastníkov a údajnou agresivitou jedného z demonštrantov, ktorý napadol príslušníka polície palicou. Po zásahu a rozohnaní demonštrácie polícia viacerých demonštrantov zatkla.

Demonštrácia sa konala tesne pred dnešným zahájením parlamentných volieb, ktoré má podľa prieskumov vyhrať strana súčasného premiéra Marka Rutteho, čím by sa vyhliadky na zrušenie „sanitárnej diktatúry“, ako demonštranti nazývajú opatrenia vlády, znížili na minimum. Rutte, ktorý je zástancom tých najprísnejších opatrení, aké Holandsko nepamätá od doby II. svetovej vojny a nemeckej okupácie, sa totiž vyjadril v tom zmysle, že ohlasovať akékoľvek uvoľňovanie „by nebolo prezieravé.“

V súčasnosti, už od októbra, sú v Holandsku zatvorené bary, reštaurácie, múzeá, knižnice a kiná, pričom platí zákaz nočného vychádzania a ďalšie obmedzenia. Situácia by sa podľa Rutteho mohla zmeniť v lete, keď bude „narastať vakcinácia obyvateľstva“. Čiže, je to na demonštrantoch. Buď sa dajú zaočkovať, dobrovoľne alebo budú ďalej platiť obmedzenia.

Médiá považujú voľby v Holandsku za prvý väčší test vlády v EÚ po ochorení Covid-19 a s napätím očakávajú, či sa nálada ľudí odrazí na výsledku. Avšak potom, ako sa osvedčili rôzne sčítacie a hlasovacie softvéry a postupy v USA, by táto otázka nemusela byť predmetom až tak napätého očakávania.

BM

Zdroj: AP, ČTK


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak