Americká vedkyňa Cohenová: Francúzska kuchyňa je rasistická!
1. júla 2021
Krátke správy
Americká vedkyňa a profesorka Mathilde Cohenová vyhlásila počas konferencie organizovanej Inštitútom politických štúdií a Univerzitou v Nanterre, že francúzska kuchyňa je rasistická. Podľa nej sú „stravovacie návyky formované normami bielej, vyššej strednej triedy“. Tvrdí, že tieto stereotypy vedú k „posilňovaniu dominancie bielej rasy“ a nazvala to „bielením potravín“.
Vo svojej prednáške uvádza dva príklady. Prvým sú reštaurácie etablované vo Francúzsku 19. storočia, ktorých vytvorenie bolo podľa Cohenovej odôvodnené „rasovým a eugenickým diskurzom“ a posilnilo „belošské a kresťanské normy“ ako štandardné normy. Druhým príkladom, ktorý uviedla bolo udeľovanie francúzskeho občianstva ľuďom z kolónií, na základe toho, či niekto konzumuje ryžu alebo chlieb, alebo či jedáva jedlo pri stole alebo na podlahe.
Táto vedkyňa z Univerzity v Connecticute tvrdí, že „Tým, ako etiketa dáva bielej francúzskej kultúre stravovania status privilegovanej a vzorovej kuchyne, prispieva k marginalizácii rasových a etnických menšín“, pretože „francúzska kuchyňa je v mnohých krajinách modelom kulinárskej dokonalosti a gastronómie.“
Ako reakciu na toto pozoruhodné bľabotanie, by bolo dobré urobiť si najprv prieskum koľko je napríklad vo východnej Európe francúzskych reštaurácií a koľko je čínskych, indických, či všeobecne ázijských reštaurácií, o kebabárňach a iných halal, košer a hindu lahôdkach ani nehovoriac. Možno by sme boli prekvapení, a pani profesorka tiež, že na jednu francúzsku reštauráciu pripadá značne väčší počet kultúrno-obohacujúcich podnikov. O akej dominancii francúzskej kuchyne tu teda je reč? Alebo, žeby v Ugande či Connecticute boli na každom rohu práve francúzske reštaurácie?
Za druhé by bolo dobré sa opýtať, čo Cohenová navrhuje. Chce regulovať používanie príboru pri jedení? Alebo chce aby sme v záujme „všeľudského bratstva“ hopli zo stoličiek na zem, odhodili stáročia kultúry a začali za hrabať prstami v ryži s halal baraninou, hľadajúc v kôpke najväčšiu pochúťku nomádov – varené baranie oko?
Používanie príboru, sedenie na stoličkách, stravovanie za stolom nie sú vynálezy špecifickej francúzskej kuchyne, ale celoeurópskym štandardom, ktorého vývoj sa ťahá minimálne od skorého stredoveku a prvé náznaky už od staroveku. Je to prejav objektívne vyššej kultúry, tak, ako to svorne hlásali minimálne tristo rokov všetci znalci svetových kultúr na európskych univerzitách, v čase keď v americkom Connecticute nanajvýš tak párali veľrybám útroby a stáčali tuk do lámp. Proti sebe tu stojí tristo rokov európskej kulturológie, etnografie a antropológie, a tzv. veda posledných 60 rokov, ktoré sa vyznačujú evidentným zmenšovaním výkonu, odohrávajúceho sa európskych lebečných dutinách.
No a nakoniec by bolo dobré zistiť, aké podniky navštevuje pani profesorka Cohenová. Pokiaľ si odmyslíme onen druh kuchyne, ktorý súvisí s jej gastronomickým menom, obávam sa, že jej hlavnými stravovacími destináciami budú práve tie typy reštaurácií a univerzitných jedální, ktoré tak zatracuje a že by sme u nej doma našli aj nejaké tie príbory. Strieborné.
BM
Zdroj: PCH24, envahis.com, titulný obrázok – PxHere.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!