Ako si vybrať patróna manželstva? -

Ako si vybrať patróna manželstva?

catholicmatch.com
22. júna 2019
  Spoločnosť  

Už je po tom. Hektické hodiny svadobného dňa s

…bozkami, objatiami, sľubmi, prsteňmi, pretancovanou nocou. Už to skončilo.

Po čarovnej noci a ráne sme skočili do auta a vydali sa na nedeľnú omšu. Vybrali sme si špeciálne miesto, katedrálu sv. Jozefa Robotníka.  Vybrali sme si ju zámerne, chceli sme mu zveriť svoje, ani nie deň trvajúce, manželstvo. Prišli sme skôr, modlili sme sa ruženec, kľačali sme vedľa seba, ruka v ruke pod obrovskými kamennými klenbami neogotického stropu a počúvala som muža, ktorému som sľúbila lásku až do smrti, ako sa modlí priamo zo srdca krásnu modlitbu.

Povedal sv. Jozefovi o našej svadbe, očakávaniach a snoch, a ako veľmi chceme jeden druhého milovať a ako chceme stále viac milovať Boha a iných. Ako chceme Bohu a blížnym slúžiť rovnako dobre, ako to robil on. Požiadal tohto výnimočného svätca, aby mu pomohol byť takým manželom a otcom, ako bol on sám. Požiadal o ochranu našej novej rodiny a o ochranu širšej rodiny a priateľov.

Pridala som vlastnú modlitbu a tak sme zverili naše manželstvo do ochrany sv. Jozefa, pestúna Ježišovho a najčistejšieho manžela Panny Márie, postrachu démonov.

Bola to veľmi zvláštna chvíľa a zostáva pre nás veľkou útechou, utiekať sa k tomuto svätému vždy, keď ho potrebujeme.

Nejdem tu písať, o osohu z modlitby ku svätým, o tom nájdete na internete množstvo materiálu.  Ale chcem vás povzbudiť, vás a vašich drahých – či vašeho priateľa, priateľku, snúbenca, snúbenicu alebo manžela, manželku – opýtajte sa navzájom, koho by ste vybrali za patróna vášho vzťahu.

Ak vás to zaujalo, tu je pár praktických rád.

1. Uvažujte nad svätým, ktorý má pre vás význam.

My sme si zvolili sv. Jozefa, lebo obaja ho celý život milujeme. Možno tiež máte celoživotný vzťah s nejakým svätým a to sa dá dobre predĺžiť aj na manželstvo. Možno vás dal dokopy nejaký svätý. Možno sa už k nejakému svätému často modlievate.

Možno, že iná príčina, či poslanie, ktoré spolu zdieľate vás privedú k istému patrónovi niečoho: umelcov, adopcie, manželstva, snúbencov, mladých, či výrobcov škrobu. Nevtipkujem, aj na to máme patróna.  Je to katolícka verzia “obchodu s aplikáciami” – máme patróna na všetko.

2. Modlite sa

Je úžasné, aký vzhľad vy a váš drahý, či drahá, získate v pravidelnej moditbe a otvorenosti voči Božiemu hlasu (hlasu jeho svätých). Môžete svätcov spolu hľadať, je ich veľa, rozprávať sa o nich, a tak prehlbovať spolu svoje znalosti a svoju zbožnosť. To môže otvoriť dvere rozhovorom o tom, čo je pre vás oboch to najdôležitejšie, o tom čo ste si vysnívali a čo očakávate od svojho vzťahu.

3. Neponáhľajte sa

Nie je jediný spôsob ako to spraviť a jediný “správny” patrón pre vás. Nie je nutný stres. Možno ho nájdete za týždeň, možno ich nájdete pár, kým sa rozhodnete.  

4. Zhodujete sa obaja?

Možno, že vy si veľmi ctíte Svätú Pannu, ale váš manžel až tak veľmi nie. On možno navrhuje svojho birmovného patróna, ale jeho patrón športovcov nerezonuje zas vo vašej knihomoľskej duši. Nevadí, ak to chvíľu potrvá, kým sa zhodnete.

5. Choďte ďalej.

Modlitba je iste skvelá a úžasná a je nekonečne veľa rozličných pobožností, ktoré môžete skúsiť. Ale môžete spraviť viac. Urobte si oslavu alebo špeciálnu večeru, v deň výročia vášho patróna, zaveste si na stenu medailón, obraz, alebo urobte niečo, čo váš patrón robieval alebo čo si cenil. U nás doma zavesil manžel na dvere medailón so sv. Jozefom (postrach démonov, pamätáte?). Taký krok vám do života prinesie veľa dobra.

6. Nemusíte zanedbávať iných svätých

Je dobré mať patróna, s ktorým sa zhovárate o manželstve, ale to neznamená, že musíte ignorovať iných svätých priateľov. Majte rozličných patrónov pre rozličné témy, tak ako aj v živote máte rozličných priateľov pre rozličné aktivity. S jedným patrónom hovoríte o manželstve, s iným o zamestnaní, s iným o deťoch, či zdraví. A to je dobré!  V živote sa spojíte s množstvom svätých, lebo to, že dnes si vyberiete jedného neznamená, že vylúčite všetkých ostatných na ceste.

Tento článok bol pôvodne uverejnený na CatholicMatch Institute (súčasť CatholicMatch.com), ktorý pomáha slobodným katolíkom vytvoriť pevné základy pre manželstvo. Uverejnené so súhlasom.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom