
90 rokov provincie piaristov na Slovensku

7. júla 2020
Krátke správy
Pred 90 rokmi nastala v živote Rehole piaristov veľká zmena. V roku 1930 bola vyhlásená ich samostatná provincia na Slovensku. Po prvý krát prišli piaristi na naše územie v roku 1642 a usadili sa v Podolínci. V priebehu 17. a 18. storočia založili viaceré kolégia v slovenských mestách.
Do roku 1918 spravovali piaristi deväť gymnázií a jednu ľudovú školu. Nový československý režim, ovládaný protikatolíckou masarykovskou klikou, im však tieto školy odobral a poštátnil ich. Poštátnené boli piaristické gymnázia v Nitre, Trenčíne, Leviciach, Ružomberku a ďalšie. V tomto kontexte vyznieva trochu zavádzajúco veta na stránke Rehole piaristov[1] z článku k 90. výročiu: „Po vzniku samostatnej Československej republiky v roku 1918 piaristi na Slovensku spravovali deväť gymnázií a jednu ľudovú školu,“ ktorá môže navodiť dojem ako by tieto školy spravovali počas I. československej republiky, pričom práve táto republika im tieto školy odobrala.
K určitému zmiereniu medzi režimom a Cirkvou došlo v roku 1928 v rámci podpísania dohody Modus vivendi, podľa ktorej rehoľné rády a kongregácie mali mať svoje samostatné provincie. Preto generálny predstavený rehole piaristov Giuseppe del Buono na základe súhlasu Svätej stolice zriadil s účinnosťou od 6. júla 1930 Slovenskú piaristickú provinciu.
Piaristi vychovali slovenskému národu významné osobnosti, ako napríklad biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Bubniča, či Karola Kmeťka; kňaza – národovca Andreja Hlinku, spisovateľa Joža Nižňanského a maliarov Františka Belopotockého a Ľudovíta Fullu.
Nástup komunistického režimu v roku 1948 znamenal prerušenie pedagogickej i rehoľnej existencie piaristov na Slovensku až do roku 1989. Po páde komunistického režimu došlo k obnoveniu škôl, v ktorých v súčasnosti vychovávajú 1500 žiakov.
BM
[1] https://www.piaristi.sk/list-k-90-vyrociu-slovenskej-provincie-piaristov/