V Argentíne už druhý biskup nariadil podávanie sv. prijímania výhradne na ruku. Porušuje tým práva veriacich, aj nariadenia Svätej stolice -

V Argentíne už druhý biskup nariadil podávanie sv. prijímania výhradne na ruku. Porušuje tým práva veriacich, aj nariadenia Svätej stolice


16. októbra 2025
  Aktuality  

Gabriel B. Barba, biskup zo San Luis (Argentína), sa pridal k biskupom z arcidiecézy San Juan de Cuyo v pošliapavaní práva veriacich prijímať Eucharistiu na jazyk. Aj v tomto prípade je situácia ešte dômyselnejšie premyslená, než len samotná propagácia prijímania na ruku, pretože tento nešťastný cirkevný hierarcha priamo požaduje, aby sa aj každý laický rozdávač svätého prijímania povinne zaviazal podávať Eucharistiu výhradne do ruky. Zrejme, aby náhodou neunikla nejaká duša.

V Argentíne niektorí preláti už dlhodobo beztrestne a arogantne porušujú právo veriacich prijímať Eucharistiu do úst. V septembri minulého roka arcidiecéza San Juan de Cuyo zneužila svoje právomoci a zrušila právo detí prijímať Eucharistiu počas slávnosti prvého svätého prijímania do úst.

Sv. prijímanie do úst (počas sv. omše v Notre-Dame v Paríži, november 2012, celebrantom bol Mgr André Vingt-Trois)
zdroj: wikimedia commons (© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons / CC-BY 2.5)

Teraz je to zase argentínska diecéza San Luis, ktorej biskup je odhodlaný vynútiť si opustenie tradičnej spirituality z voluntaristických dôvodov. Príkaz biskupa Barbu je otvorene v rozpore s pokynom Redemptionis sacramentum, ktorý v článku 92 zakotvuje právo veriacich zvoliť si prijímanie Eucharistie do úst:

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/redemptionis-sacramentum

V článku 92 sa píše:

Hoci každý veriaci má vždy právo prijať sväté prijímanie podľa svojej vôle do úst, ak niekto z prijímajúcich chce prijať sviatosť na ruku v krajinách, kde to konferencia biskupov s potvrdením Apoštolskej stolice dovolila, nech sa mu svätá hostia dá. Predsa však osobitne treba dbať o to, aby ju prijímajúci prijal hneď pred vysluhovateľom, aby nik s hostiou na ruke neodišiel. Ak by hrozilo nebezpečenstvo znesvätenia, sväté prijímanie sa veriacim na ruku nemá podávať.“

Taktiež Kongregácia pre náuku viery jasne uviedla, že nikto nesmie veriacim brániť v prijímaní na kolenách:

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=2003021313&fbclid=IwAR0RbsKjOai07S2Z7O6f9O90qdOV4LTlN7WsUjuDZa9Dz4lX-laBmiYBBBo

O tom, že nariaďuje prijímanie len na ruku, vydal biskup Barba oficiálne vyhlásenie:

„Drahý kandidát / drahá kandidátka na službu vysluhovateľa svätého prijímania:

Predovšetkým sa radujem z tvojho hľadania a túžby slúžiť prostredníctvom tejto služby, ktorá má bezpochyby veľký potenciál pre dobro duší. Vzhľadom na realitu a históriu našej diecézy ti píšem tieto riadky: Po mnoho rokov bolo v diecéze San Luis „zakázané prijímať sväté prijímanie do ruky“, pričom táto diecéza a diecéza San Rafael boli jediné dve z 72 cirkevných jurisdikcií, ktoré to svojim veriacim neumožňovali. Situácia sa pod mojím vedením v diecéze mení.

Je zrejmé, že ide o proces, ktorý si vyžaduje čas na poznanie a prijatie. Je mi úplne jasné, že ak neurobíme príslušné pedagogické kroky a nebudeme veriacich sprevádzať s láskou (?), tento proces bude oveľa pomalší, než ako ho zažili a prijali vo väčšine diecéz už pred takmer 50 rokmi.

Z tohto dôvodu a preto, že ako vysluhovatelia svätého prijímania sa budete „zoznamovať s priamym kontaktom s Eucharistiou“, jednou z podmienok – ktoré stanovujem pre výkon tejto služby, je –, aby ste „učili príkladom“, aby ste sa stali pedagogickými sprievodcami tohto spôsobu prijímania.

To znamená, že pri rozdávaní Tela Kristovho budete dávať Telo Kristovo do ruky. Toto je priama súčasť samotnej služby. Voľba spôsobu prijímania je slobodná (?) podľa možností, ktoré Cirkev pripúšťa, v prípade vás vysluhovateľov spôsob dávania prijímania do ruky počas svätého prijímania bude súčasťou služby, ktorú poskytujete a prikazujem vám konať takýmto spôsobom. Vopred ďakujem za službu, ktorú budete vykonávať a ktorá nepochybne obohatí mnohých ľudí a spoločenstvá.“

Čo k tomu dodať?

Eucharistia je srdcom Cirkvi, jej dychom, jej pulzom. V nej sa Boh stáva tak blízkym, že sa dá do rúk človeka – a predsa nikdy neprestáva byť ohnivým stredom Neba. Všetko, čo sa dotýka Tela a Krvi Kristovej, musí byť čisté, skromné a s bázňou, tak ako Mojžiš, ktorý sa bál pozrieť na horiaci ker. Nie preto, že by Boh potreboval našu opatrnosť a bázeň, ale preto, že človek potrebuje bázeň pred Bohom. Úctu, nie je poveru. Telo Božie je viac než telo ľudské. Ak sa kolená nechcú skloniť, znamená to, že srdce sa už dávno prestalo klaňať.

Dnes sa veľa rozpráva o láske, ale zabúda sa na to, že pravá láska sa začína bázňou. Niektorí hovoria „urobme sväté prijímanie modernejším, nech sa veriaci cítia slobodní“. No čím viac sa odstraňujú hranice, tým viac sa stráca pocit prechodu do sakrálneho priestoru. Pastorálna modernistická vľúdnosť bez teologickej pravdy je ako špinavý obväz na otvorenej rane. Nelieči, naopak ničí.

Milostivý Boh dovolil, aby ho držala vo svojich rukách Panna Mária. Nezveril sa všetkým rukám. Jeho Telo bolo vložené do čistého lona, v svätej omši sa ho dotýkajú čisté ruky kňaza. Aj serafíni si zakrývajú svoju tvár pred Božím trónom, no modernisti strkajú Telo Kristovo do rúk veriacich, ako keby odovzdávali darček a nie Tvorcu všetkých darov.

Nech sa modernisti nemýlia. Poslušnosť je cnosť, ale nie slepota. Máme sa podriadiť a podriadiť v mene Cirkvi. Ale ak niekto prikazuje v mene Cirkvi to, čo Cirkev nikdy nezakázala, treba počúvať tradíciu a nie zmätené hlasy pomätených modernistov. Boha treba poslúchať viac ako ľudí (Sk 5,29). Biskup, ktorý požaduje dávať sv. prijímanie len do ruky sa sám vyčleňuje z radov Cirkvi, stáva sa pomýleným zákonodarcom, ktorý arogantne mení to, čo bolo darom.

Boli sme už mnohokrát svedkami skutočnosti, že zovšednená svätosť sa mení na prach. Zovšednením stráca človek zrak duše. Kňazi, ktorí požadujú, aby sa odstraňovala posvätnosť, menia Cirkev na chladný prístrešok bez svetla. Kto chráni Eucharistiu, horí ako svieca, ktorá stráca seba, aby osvetlila iných.

Každý kto sa približuje k Pánovmu oltáru a Eucharistii nech prichádza ako keby k posvätnému ohňu s bázňou a kajúcnym srdcom. Kňaz i laik nech chápu, že pred Eucharistiou sa skláňa aj Nebo a zastavuje sa čas. Kristovho Tela sa nemá dotýkať nik, kto nie je posvätený – Non tangatur nisi sanctificatus.

Toto tvrdila Cirkev veky, a hlas nejakých arogantných modernistov túto pravdu nedokáže umlčať. Kto je presvedčený, že bázeň a úcta ku Kristovi sú nepriateľom katolicizmu, sám sa usvedčuje z hlúposti.

Branislav Krasnovský

Zdroj: InfoCatolica, titulný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať