Zima v tme a chlade nebude spôsobená núdzovým stavom plynu, ale environmentalistami -

Zima v tme a chlade nebude spôsobená núdzovým stavom plynu, ale environmentalistami

Riccardo Cascioli
22. septembra 2022
  Politika Spoločnosť  

Núdzové zníženie spotreby plynu z Ruska je len zámienka, ktorú Európska únia využíva, aby dosiahla zníženie spotreby energie (v skutočnosti toto je od začiatku cieľom ekologických hnutí).

Zhasnuté svetlá na uliciach, teploty o dva stupne nižšie doma aj v kancelárii. Takéto menu nás čaká najbližšiu jeseň a zimu podľa plánu Európskej únie, ktorý vstúpil do platnosti pred niekoľkými dňami. A to je iba začiatok. Cieľom je znížiť spotrebu plynu v Európe o 15 % (v prípade Talianska „iba“ o 7 % vďaka zásobám, ale nerobme si ilúzie) v dôsledku vojny na Ukrajine a následného zníženia prílevu plynu z Ruska.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Tento záväzok je dobrovoľný, ale vzhľadom na obavy, že Rusko môže úplne zablokovať tok plynu do krajín EÚ ako odvetu za podporu Ukrajiny, niektoré krajiny už znižujú svoju spotrebu. Denník Wall Street Journal vo svojom vydaní z 11. augusta urobil ich malý súpis: napríklad v Nemecku už boli vo veľkých mestách vypnuté svetlá osvetľujúce pamiatky, ale dochádza aj k výraznému obmedzeniu nočného verejného osvetlenia a svetelnej signalizácie mimo dopravnej špičky. Mníchovská mestská rada odstavila teplú vodu na verejných úradoch, fontány zostávajú v noci suché a na Oktoberfeste už bolo oznámené, že priestor pod stanmi, kde sa ľudia schádzajú, aby sa napili, nebude vykurovaný. Veľká obeta však bude požadovaná od súkromných osôb, keďže súkromné domy spotrebujú tretinu všetkého plynu spotrebovaného v Nemecku.

Tlak zo strany ekológov

V Holandsku už niekoľko mesiacov prebieha osvetová kampaň zameraná na zníženie spotreby energie s naliehavou výzvou, aby ľudia v sprche strávili menej ako päť minút. V Španielsku už platí povinnosť znížiť používanie klimatizácie v kanceláriách a obchodoch, podobne ako v Taliansku, kde od mája platí zákaz udržiavať klimatizáciu vo verejných priestoroch pod 27 stupňov. A napokon si Taliani s hrôzou spomínajú na jednu z hlášok, ktorou sa preslávil premiér Mario Draghi, keď vyzval ľudí, aby si vybrali medzi klimatizáciou a mierom na Ukrajine.

To, že dnes existuje problém s dodávkou plynu, je fakt, aj keď je to výsledok zlých rozhodnutí z minulých desaťročí, keď tlak ekológov prinútil hlavné európske krajiny – na čele s Nemeckom – vzdať sa vlastných zdrojov energie, čím sa zvýšila ich závislosť od cudzích krajín, najmä od Ruska. Ostrakizmus voči ťažbe uhlia, jadrovej energii a plynu je nezanedbateľnou príčinou energetickej závislosti. Stačí spomenúť prípad Talianska, kde sa dvakrát povedalo „nie“ jadrovej energii, výrazne sa obmedzilo využívanie uhlia, ale zároveň sa zabránilo získavaniu ropy a zemného plynu v Jadranskom mori, a netreba zabúdať, že vždy, keď sa hovorilo o výstavbe zariadenia na opätovné splyňovanie, bol voči tomu veľký odpor.

Zámienka na to, aby sa úsporné politiky stali trvalými

Nehovorí sa však o tom, že súčasná krízová situácia je zámienkou na to, aby sa dlho pripravované úsporné opatrenia stali trvalými. Myšlienka šetrenia energie tým, že sa „vzdáme“ používania elektrickej energie (čo sa nazýva „udržateľný životný štýl“), je starým obľúbeným problémom environmentálneho hnutia. Stačí povedať, že WWF už 14 rokov organizuje Hodinu Zeme, iniciatívu, v rámci ktorej sú občania, firmy a inštitúcie na celom svete jeden deň v roku vyzvaní, aby na hodinu vypli svetlá. Iniciatíva sa týka najmä významných pamiatok, ako sú Eiffelova veža, Koloseum, Kristus Vykupiteľ v Riu de Janeiro, Bosporský most a mnohé ďalšie vysoko symbolické miesta. Už niekoľko rokov sa do tohto „sviatku tmy“ zapája aj Bazilika svätého Petra, čo tiež vypovedá o súčasnej situácii Cirkvi.

Taliansko robí ešte viac, pretože podobnú iniciatívu už 18 rokov rozbieha aj relácia Caterpillar rádia Rai a nesie názov „Menej svietim“, ktorej názov už všetko vysvetľuje, pričom aj tu sa na nej podieľajú orgány verejnej správy. Koniec koncov, je to dokonalá iniciatíva pre takéto temné časy.

Vypínanie svetla nie je nevyhnutnosťou spôsobenou momentálnou núdzou, ale „udržateľným životným štýlom, ktorý je potrebné presadzovať a následne natrvalo zaviesť, aby sa splnili ciele zníženia emisií oxidu uhličitého stanovené v Parížskych klimatických dohodách. Nie náhodou sa v reklame na veľkú komunikačnú a osvetovú kampaň, ktorú sa chystá spustiť vláda s cieľom vyzvať ľudí, aby šetrili plynom, píše: „Šetrite planétu, pomôžte krajine a ušetrite peniaze…!“.

Presne tak, nejde len o to, aby sme sa zmierili s nejakou dočasnou obetou, ktorá by stačila na nahradenie ruského plynu inými zdrojmi; nie, deklarovaným cieľom je zachrániť planétu, takže nielenže to bude „nový normál“, ale musíme očakávať oveľa viac, keď sa aj toto šialenstvo strávi. A ak sa ľudia budú vzpierať, stačí vyhlásiť nový núdzový stav a všetko bude ospravedlnené.

Preklad z lanuovabq.it


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Pomocný biskup Athanasius Schneider obviňuje pápeža Františka z prenasledovania verných katolíkov

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2