Židia chcú, aby pápež František zrevidoval kánonické právo núdzového krstu dojčiat -

Židia chcú, aby pápež František zrevidoval kánonické právo núdzového krstu dojčiat


11. septembra 2023
  Krátke správy

Židovskí intelektuáli napísali pápežovi Františkovi kritický list, v ktorom poukazujú na neprijateľnú kauzu Edgara Mortaru. Podľa nich táto kauza je vzorovou ukážkou káuz, ktoré poškodzujú vzájomné židovsko-katolícke vzťahy.

Zdroj: flickr.com

Židia veria, že pápež František zreviduje kánonické právo núdzového krstu dojčiat. Stále sú totiž rozhorčení udalosťou, ktorá sa stala v roku 1858, keď pápežská polícia na základe vtedajšieho kánonického práva vzala syna židovskej rodiny Mortarovcov, ktorého pokrstila ich kresťanská slúžka v stave ohrozenia jeho života. Neskôr sa však uzdravil a Cirkev, ako aj administratíva vtedajšieho Pápežského štátu, ktorého bol Mortara občanom, požadovala jeho náboženské vzdelávanie v katolíckom duchu.

Keďže rodina odmietla akúkoľvek dohodu s Pápežským štátom (chlapec mal zostať doma, a mal len dochádzať na náboženskú výchovu), úrady rozhodli o odobratí dieťaťa a jeho umiestnení v cirkevnom ústave. V ďalšom živote sa potom Edgar Mortara stal sa katolíckym kňazom a ako katolícky kňaz umrel v roku 1940. Zanechal po sebe autobiografiu, v ktorej ďakuje slúžke za krst a Pápežskému štátu za to, že ho priviedol k pravej viere.

Pápež Pius IX. si za túto kauzu vyslúžil u židov prezývku „Pápež – únosca“. Slobodomurárske vlády Francúzska, Veľkej Británie a Habsburskej monarchie protestovali proti vzatiu umierajúceho chlapca zo židovskej rodiny, jeho umiestneniu v katolíckom ústave a následnej liečbe.

Viedenský dogmatik prof. Jan-Heiner Tück vyvodil z kauzy udivujúce konsekvencie a kladie si dokonca otázku, či je dnes „akceptovateľné, aby sa po holokauste a II. vatikánskom koncile zachovával starý kánon 868 Kánonického práva o nevyhnutnosti krstu pre spásu“. A židovský režisér Steven Spielberg oznámil, že natočí v roku 2026 film o únose Edgara Mortaru.

Profesor Tück následne pokračoval vo svojich úvahách o neprípustnosti (!) krstenia detí v ohrození života proti vôli ich rodičov. Pápež František by mal podľa neho vyvodiť potrebné závery a zrevidovať kánonický zákon. Podľa jeho slov by pápež František mohol s dôverou nechať problematiku spásy Božej múdrosti a Božiemu plánu spásy. Je možné, že pápež František sa bude rozhodovať o tom, čo ďalej s kánonom 868 Kánonického práva trochu dlhšie, pretože túto tému bude musieť ekumenicky konzultovať s bratmi z radov šintoizmu, budhizmu, islamu, judaizmu, hinduizmu, lamaizmu, šamanizmu a rôznych nekatolíckych kresťanských vyznaní.

BK

Zdroj: katholisch.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne