„Zdá sa, že Cirkev zabudla na obranu manželstva medzi mužom a ženou“ -

„Zdá sa, že Cirkev zabudla na obranu manželstva medzi mužom a ženou“


9. novembra 2023
  Krátke správy

Katolícky youtuber Joe McClane mal vo svojej relácii Johna Clarka, autora knihy o katolíckom manželstve. Obaja sa zhodli na tom, že ani vedenie Cirkvi, ani vedenie štátu dostatočne nepodporujú základnú bunku spoločnosti – manželstvo.

Ilustračný obrázok, zdroj: archivodeinalbis.blogspot.com

Zdá sa, že vedenie Cirkvi a štátu – i konzervatívne – sa vzdalo obrany manželstva medzi mužom a ženou, čo je základ spoločnosti,“ začal youtuber Joe McClane. Podľa jeho názoru nemožno obnoviť svet a nanovo ho evanjelizovať, ak najprv nezačneme aktívne obraňovať manželstvo.

Spisovateľ John Clark s ním súhlasí a predstavuje niekoľko neuveriteľných štatistík. Pred niekoľkými desaťročiami bolo v Amerike 400-tisíc katolíckych svadieb ročne. V roku 2020 ich bolo 100-tisíc. Ale to nie je všetko – ako autor vysvetľuje, v roku 1960 bolo v celej Amerike 350 anulácii. Dnes ich je 70-tisíc ročne, čo znamená, že sa počet anulácii postupne doťahuje na počet katolíckych sobášov! „Prečo toto nie je témou?!“ čuduje sa Clark a pokračuje:

Čo sa stane, ak stratíme manželstvo? Čo sa stane, ak prestaneme ochraňovať manželstvo ako sviatosť? Čo sa potom stane s ostatnými šiestimi sviatosťami? To je témou mojej knihy (Betrayed without a Kiss: Defending Marriage after Years of Failed Leadership in the Church).“

Podľa hosťa je zjavné, že osoby, ktoré sa dnes nachádzajú na vrchole Cirkvi, boli „zle katechizované“. Pripomína masívnu nevieru v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii a je toho názoru, že to začalo „nevierou“ v sviatosť manželstva. „Buď veríme v sviatosti, alebo neveríme“, upozorňuje. „Kto dnes vlastne rozpráva o sláve manželstva, o teológii manželstva? Dnes je len niekoľko vzácnych hlasov, ktoré tak činia.“ Youtuber McClane pokračoval v diskusii nasledovnými slovami:

Hoci Ján Pavol II. vyzýval rozvedené a znovu zosobášené páry na život v „jozafátskom vzťahu“ –, aby žili ako bratia a sestry, keďže spolu vychovávajú deti – ak chcú naďalej chodiť na prijímanie, no kardinál Coco Palmerino vyhodil túto doktrínu v podstate von oknom a hovorí, že to sa môže zmeniť a že také páry môžu žiť v manželstve úplne normálne a chodiť na prijímanie… Takéto veci spôsobujú u veriacich nielen zmätok, ale aj hnev.“

Clark súhlasí a pripomína, že na sväté prijímanie nemožno chodiť, ak sme v stave smrteľného hriechu, pričom „je jedno, aký smrteľný hriech to je“. Ide o súčasť väčšieho problému, keďže ľudia na Západe celkovo opustili predstavu, že najprv treba ísť na spoveď a až potom na prijímanie. Dnes žijeme v dobe veľkého zmätku ohľadom tejto doktríny a nezdá sa, žeby s tým kardináli a biskupi niečo chceli robiť.

Clark pokračuje a vyjadruje názor, že žijeme „vo chvíli biskupa Sheena“. Vysvetľuje proroctvo populárneho biskupa z 50. rokov, podľa ktorého to budú „laici, kto zachráni Cirkev a nie duchovenstvo“. Jedným zo spôsobov, ako môžu laici pomôcť je, že môžu napísať svojmu biskupovi, aby sa začal téme venovať. Pripomína tiež, že z knihy sv. Malachiáša vieme, že Boh nenávidí rozvod, kým väčšina kníh Biblia tiež udáva, že Boh miluje manželstvo.

Clark radí manželom, aby sa „vrátili k základom“. Znamená to žiť sviatostne v tomto bezbožnom svete, ako aj rodinnú modlitbu sv. ruženca, pravidelnú spoveď a sv. prijímanie, či nájdenie si „vhodných vzorov“. „Ak nepoznáte žiaden vhodný vzor, otvorte si životopisy svätých“, pripomína. Pripomína tiež, že ani politici sa nevenujú problému upadajúcich manželstiev. „Čo môže byť väčšou témou ako toto? Voľný trh? Nižšie dane?“ Ľudstvo musí opäť začať brať manželstvo ako dar. Aj manželstvo aj otcovstvo sú „skvelými Božími darmi“.

Clark sa tiež čuduje, že Cirkev dnes pretláča niekoľkomesačné predmanželské poradne. Podľa neho by sa už v rodinách mali deti pripravovať na svoje budúce roly. Pokračuje:

Kňazi musia začať rozprávať o radosti a dobre manželstva na kázňach celej kongregácii. Nečakajte na to, až sa mladí budú chcieť brať. Čo tak kázeň o tom, kde si hľadať dobrú zbožnú nevestu? … To by mohla byť dobrá úvodná kázeň.

MG

Zdroj: youtube Joe McClane, titulný ilustračný obrázok, zdroj – archivodeinalbis.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Quattrocchiovci – blahoslavený taliansky manželský pár, ktorý s Kristom prekonal všetky životné ťažkosti ukázal, že kresťanské manželstvo môže byť nasledovaniahodnou spoločnou cestou k svätosti

Ľavicoví demonštranti a sodomiti útočili na prolife centrum Pro Vita e Famiglia v Ríme

Prelomový rozsudok v Taliansku: Sudca uznal právo občanov, ktorí narúšali očkovanie proti Covidu-19 – ich pochybnosti boli oprávnené (!)

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť