Zákon o voľnej nedeli: Prvýkrát má šancu prejsť. Aké sú argumenty? -

Zákon o voľnej nedeli: Prvýkrát má šancu prejsť. Aké sú argumenty?


7. februára 2023
  Krátke správy

Pamätáte si, ako sa Richard Sulík pred pár rokmi rozčuľoval, že si nebude môcť počas sviatkov kúpiť teplé rožky a ak s tým predavačky majú problém, tak nech idú pracovať inde? Voľná nedeľa je opäť v parlamente a pri troche šťastia ju snáď už konečne poslanci schvália.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Podľa aktuálneho diania v NR SR politickí komentátori odhadujú, že aj keď liberáli pri tejto téme doslova besnejú, tentokrát naozaj existuje šanca, že bude zákon o voľnej nedeli schválený.

Jeho predkladatelia argumentujú tým, že aj zamestnanci v službách majú právo na viac času pre svoju rodinu. Zvlášť, keď v tomto prípade hovoríme o tom, že 80 % pracovnej sily v týchto službách tvoria ženy. „Voľná nedeľa nie je len pre veriacich, ale pre každého, kto nepotrebuje byť otrokom konzumnej spoločnosti,“ vysvetľuje poslanec Martin Čepček.

Trefne ďalej poznamenal, že počas pandémie sa ľudia naučili nákupy lepšie plánovať a nikto nereptal, že si v nedeľu nemôže kúpiť teplé rožky. „Ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, keď mohla mať celá rodina voľno. Hoci šlo o vynútené voľno opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Pýtam sa, prečo nemať aj v živote po Covid-19 nedeľu ako jediný deň pre seba, svoju rodinu či blízkych?“ – odkazuje poslanec s tým, že nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie, väčšina cirkví a náboženských spoločností na Slovensku totiž realizuje pobožnosti práve v nedeľu.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Podľa Čepčeka argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. „Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: v nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť, ani s ním dohodnúť prácu.

Poslanec spomenul aj fakt, že nemecký Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu zistil túto zaujímavú vec: predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia. Konkrétne: ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Pri práci v noci a v nedeľu je rovnako preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov.

MM

Zdroj: Facebook poslanec Martin Čepček, ilustračný fotomateriál, zdroj – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry