„Zabili päťtisíc chlapcov, vzali nám chrámy a pôdu, ale my, Arméni, sa nevzdávame!“ -

„Zabili päťtisíc chlapcov, vzali nám chrámy a pôdu, ale my, Arméni, sa nevzdávame!“

Giulio Meotti
18. marca 2022
  Politika Spoločnosť  


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Rozhovor s Davitom Babayanom, ministrom zahraničných vecí Republiky Arcach (predtým Republika Náhorný Karabach). „Sme prví kresťania v histórii. Ale Európa, ktorá stratila svoje hodnoty, bola k tureckej vojne ľahostajná.

Davit Babayan je výnimočný minister zahraničných vecí. Vo svete reprezentuje republiku, ktorá v strašnej vojne stratila 80 percent svojho územia. Republika Arcach, enkláva, ktorú Sovieti svojvoľne priradili k Azerbajdžanu napriek tomu, že je kolískou arménskej histórie, nezávislá od roku 1992 po vojne medzi Arménmi a Azerbajdžancami, sa napokon na jeseň 2020 stala centrom ďalšej strašnej vojny.

Podľa správy organizácie Caucasus Heritage Watch, ktorú tvoria americkí akademici, Azerbajdžan zničil desiatky arménskych chrámov, svätých kameňov, cintorínov a iných kultúrnych pamiatok. Na arménskej strane zahynulo päťtisíc osôb, z ktorých 80 percent malo sotva 20 rokov, čo predznamenáva demografickú katastrofu. Dve tretiny územia vrátane historického mesta Šuša s výhľadom na hlavné mesto Stepanakert prešli do rúk Azerbajdžancov. Ruské zásahové jednotky boli rozmiestnené pozdĺž hraníc a na ochranu starobylých chrámov, ako je Dadivank, založený žiakom apoštola Tadeáša. Takmer 100-tisíc zo 150-tisíc arménskych obyvateľov utieklo pred bojmi.

Zdroj: Yale Rewiev of Interantional Studies

Akú traumu ste vy, Arméni, zažili počas vojny v Arcachu? Demograficky, nábožensky, historicky… Aby sme pochopili tragédiu a riziká, ktoré vás čakajú…

Vojna proti Arcachu v roku 2020 bola treťou vojnou, ktorú rozpútal Azerbajdžan. Prvá sa uskutočnila v rokoch 1991 – 1994, druhá v roku 2016. Predtým Azerbajdžan rozpútal „polovojnu“ proti Arcachu a arménskemu ľudu bývalej Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky, v dôsledku ktorej bolo približne 700-tisíc Arménov deportovaných zo svojich historických území, tisíce ľudí bolo zabitých, ich majetok bol vyrabovaný a zničený a arménske kultúrne dedičstvo bolo zničené.

Vojna z roku 2020 mala svoje špecifiká, bola to agresia, ktorú proti Arcachu začal Azerbajdžan s Tureckoma medzinárodní teroristi, veľmi nebezpečné spojenectvo štátnych a teroristických zložiek, ktoré predstavuje vážnu hrozbu pre celý civilizovaný svet. Ak svet nezareaguje na tieto hrozby a nezavedie primerané opatrenia, rovnaké problémy čakajú aj ďalšie krajiny. Bude to len otázka času. My sme boli prví, vy budete ďalší na rade. Kedy to bude, či za rok, päť alebo desať rokov, je druhoradé. Kvôli azerbajdžansko-tureckému teroristickému útoku Arcach veľmi utrpel.

Najväčšou nenávratnou stratou boli životy päťtisíc mladých ľudí. Stratili sme 80 percent nášho územia, väčšinu hospodárskej infraštruktúry a prírodných zdrojov. Máme desaťtisíce utečencov. Azerbajdžan spolu s Tureckom a teroristami uskutočňujú na okupovaných územiach politiku kultúrnej genocídy ničením arménskeho kultúrneho dedičstva. A to sa deje v 21. storočí. Áno, naše telo je vážne zranené, ale naša vôľa a viera sú neotrasiteľné. Preto sú naši ľudia odhodlaní žiť na svojej historickej pôde, bojovať za svoje práva a slobodu. Nikdy nebudeme súčasťou Azerbajdžanu. Toto je pre nás červená línia.

Zdroj: pixabay.com

V „44-dňovej vojne“ proti Arménom vynikali americkí a európski diplomati svojou neprítomnosťou alebo priebojnosťou, príliš zaneprázdnení bojom s covidom, prezidentskými voľbami v USA a brexitom, malým alebo nulovým záujmom o región s obmedzenou geostrategickou hodnotou (bez ropy, plynu, bez prístupu k moru)… Len ľudia so svojou tisícročnou vierou…

Existuje mnoho dôvodov. Geopolitika, hospodárske záujmy, lobistické (alebo skôr korupčné) aktivity Azerbajdžanu a Turecka. To všetko sú však faktory vyplývajúce z veľmi nebezpečného javu: degradácie hodnôt. Bohužiaľ, hodnoty boli do veľkej miery nahradené cenami. To narúša imunitný systém spoločností a štátov. Mnohé civilizácie kvôli tomu zanikli.

Čo predstavuje Arménsko pre západné vedomie a civilizáciu? Pre mňa je to ostrov starobylej viery a kultúry, ktorý prežil dvetisíc rokov invázií, genocíd, asimilácie… A stále odoláva. Krásny príklad pre Západ, ktorý sa uberá opačným smerom…

Arménsko je jednou z najstarších civilizácií na svete. Áno, je to prvý kresťanský štát v histórii. Máte úplnú pravdu, po tisícročia sme čelili genocídam, deportáciám, masakrom, ničeniu a iným skúškam. Tento osud však nezmenil ducha a dušu nášho národa; medzi Arménmi nie je nenávisť voči žiadnemu národu, náboženstvu ani rase. A to je najdôležitejší základ pre zotavenie.

Preklad z blogu autora


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.