Vytlačí hinduistický boh Ráma kresťanov a moslimov z Indie? -

Vytlačí hinduistický boh Ráma kresťanov a moslimov z Indie?


8. februára 2024
  Krátke správy

Indický premiér Narendra Modi sa 22. januára 2024, niekoľko mesiacov pred plánovanými parlamentnými voľbami, prihovoril s veľkou pompou a dôrazom hinduistickým voličom. Zúčastnil sa otvorenia monumentálneho chrámu boha Rámu v meste Ayodhya štáte Uttarpradéš.

Zdroj: wikimedia commons

Inaugurácia chrámu sa uskutočnila vo veľkom štýle – na chrám zhadzovali lupene ruží z vrtuľníkov, 7 500 vybraných hostí malo na sebe trblietavé oblečenie, umelecká choreografia týkajúca sa výjavov z indického panteónu dostala do vytrženia desaťtisíce hinuduistov.

Zároveň však vyvolala strach medzi kresťanmi, budhistami a moslimami. Dôvodom bola skutočnosť, že spoločne s premiérom Modim sa inaugurácie chrámu zúčastnili hinduistickí šovinisti Mohan Bhagwat a extrémistický jogín Adityanath, ktorí sa dlhodobo netaja snahami urobiť z Indie výlučne brahmanistický štát.

Dnes prišiel pre nás v Indii veľký deň. Prišiel k nám z nebies veľký boh Ráma, ktorého se očakávali celé stáročia. Ráma neprišiel len sám, spolu s ním prišli aj ďalší bohovia – Višnu, Káli… “ Postavenie chrámu v meste Ayodhya má svoj význam – v 16. storočí Babur, zakladateľ Mughalskej dynastie napadol severnú Indiu a jeho vojská zničili chrám zasvätený Rámovi a na jeho mieste postavili mešitu. V roku 1992 hinduistickí nacionalistickí ozbrojenci zrovnali mešitu so zemou a zmasakrovali všetkých moslimov, ktorí v oblasti žili. A v roku 2019 začali s výstavbou vyššie uvedeného chrámu.

Pre hinduistických extrémistov je všetko jasné. Ayodhya sa má stať duchovným mestom hinduizmu v roku 2047 pri príležitosti stého výročia získania indickej nezávislosti. Pri výstavbe chrámu sa čiastočne inšpirovali aj katolíckou Krížovou cestou v Jeruzaleme. V Ayodhye v podzemných priestoroch pod chrámom pripravujú výstavu, kde budú môcť hinduisti navštíviť miesta, kde sa Ráma prechádzal, jedol a žil. Návštevníci tak budú môcť zistiť, že Rámov život nie je tvorený len mytológiou, ale tiež históriou.

Indickí hinduisti tvrdia, že trpeli dvanásť storočí pod moslimskými sultánmi či protestantskými Britmi, toto sa však skončilo. Indický premiér Modi je veriacim hinduistom a v duchu hinduizmu uskutočňuje politickú, ekonomickú, kultúrnu a náboženskú reformu v krajine. Hinduisti pripravujú náboženskú renesanciu krajiny, ktorá sa však môže niesť v znamení hinduistického šovinizmu a prenasledovania iných cirkví.

Pápež František má pozitívny vzťah aj k indickému bohovi Rámovi, ale ten, žiaľ, neudržiava nijaké duchovné kontakty s Pachamamou.

BK

Zdroj: FSSPX, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.