Výstredný britský ľavicový politik Galloway, kandidujúci v nadchádzajúcich voľbách, prekvapivo chváli tradičnú omšu -

Výstredný britský ľavicový politik Galloway, kandidujúci v nadchádzajúcich voľbách, prekvapivo chváli tradičnú omšu


27. júna 2024
  Krátke správy

Dôkazom toho, že pojmy ako „ľavica“ alebo „pravica“ už úplne stratili zmysel, je britský politik George Galloway, ktorý kandiduje v nachádzajúcich voľbách za Robotnícku stranu. Tento rok vyhral už doplňujúce voľby v Rochdale so ziskom 39,7 % hlasov.

Britský politik George Galloway
zdroj: flickr.com

Muž s veľmi bizarným životopisom, ktorého by nikto nepodozrieval z prílišnej zbožnosti, sa najnovšie pustil do obhajoby tradičnej omše. On sám o sebe hovorí ako o sociálnom konzervatívcovi a socialistovi. Je známy svojou kritikou Izraela a jeho politiky voči Palestíncom. Podporil brexit a Nigela Faraga, obhajoval Saddáma Hussajna, pričom bol za svoje postoje vylúčený z Labouristickej strany. Založil si vlastnú stranu a s tou ide aj do najnovších volieb.

Bol tiež obvinený z homofóbie a „opozície voči právam LGBT“. Rovnako sa vyjadril aj proti tzv. právam transsexuálov a transrodovým otázkam. V roku 2004 odmietol právo na potrat a uviedol: „Som dôrazne proti potratom. Verím, že život sa začína počatím a preto aj nenarodené deti majú svoje práva. Myslím si, že potraty sú nemorálne.

V rozhovore pre Daily Telegraph uviedol, že je „praktizujúci katolík“ a „veľký fanúšik pápeža Františka“. Redaktor Timothy Stanley, sám konvertita na katolícku vieru, sa ho potom opýtal, čo si myslí o tradičnej omši. Bol prekvapený jeho odpoveďou:

Som z toho nadšený,“ povedal Galloway a ďalej nazval tradičnú omšu „poéziou v pohybe“.

Stanley sa ho opýtal, či počul o tom, že pápež uvažuje o jej zákaze. „Diskutovali sme spolu o tom,“ znela Gallowayova odpoveď. Na ďalšiu otázku, či sa vyslovil pred Jeho Svätosťou proti zákazu, odpovedal: „Áno, urobil som to.“ Galloway sa však domnieva, že k zákazu nakoniec nedôjde.

To síce v uvažovaní muža, ktorý dokáže byť rozvedený s troma manželkami a žiť so štvrtou, pričom tvrdí, že je „praktizujúci katolík“, samozrejme môže vyzerať vierohodne, avšak realita bude predsa len asi iná.

Napriek všetkým trápnostiam jeho verejnej existencie, ktorá zahŕňa aj účinkovanie v reality show Big Brother, môžu katolíci s nádejou vidieť v mnohých jeho postojoch, počnúc potratmi až po tradičnú omšu postupné napredovanie Božej milosti.

Čo je paradoxné a zároveň to potvrdzuje, že ekonomická a politická preferencia je podriadená náboženskej, je fakt, že druhým britským politikom, ktorý v poslednej dobe odhováral pápeža od zákazu tradičnej omše, je predstaviteľ úplne opačného spektra, sir Edward Leigh, ktorý je členom Konzervatívnej strany. Má tiež ako Galloway šesť detí, ale chvála Bohu s jednou manželkou.

Pochádza z rodiny bl. Richarda Leigha, mučeníka obeseného počas protestantskej náboženskej revolúcie v 16. storočí a blahoslaveného Piom XI. Jeho prastarým otcom z matkinej strany bol posledný premiér cárskeho Ruska, knieža Golycin. Leigh je tiež patrónom Spoločnosti latinskej omše.

Teraz už len zostáva dúfať, že radu týchto politikov si vezme pápež František k srdcu.

BM

Zdroj: Rorate Coeli, The Daily Telegraph, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi