Viktor Orbán: Jediný európsky politik – ochranca prenasledovaných kresťanov
Giulio Meotti
5. marca 2020
Politika
– „Podľa nášho odhadu už viac ako 90 percent kresťanov opustilo Irak a takmer 50 percent kresťanov utieklo zo Sýrie“. – Ignatius Aphrem II., patriarcha sýrskej pravoslávnej cirkvi.
– Európski lídri namiesto toho, aby sa strápňovali, by mali pri rozhovoroch s moslimami v prvom rade hovoriť o situácii kresťanov.
– „Osud kresťanov a ostatných menšín je predzvesťou toho, čo nás očakáva.“ – bývalý francúzsky predseda vlády François Fillon, Valeurs Actuelles, 12. decembra 2019.
– „Pri zachraňovaní Európy nám najviac budú môcť pomôcť tí, ktorým teraz pomáhame. Prenasledovaným kresťanom dávame to, čo potrebujú: domy, nemocnice, školy a na oplátku dostávame to, čo Európa najviac potrebuje: vieru, lásku a kresťanskú vytrvalosť.“ – maďarský predseda vlády Viktor Orbán, Daily News Hungary, 28. novembra 2019.
„Prenasledovanie kresťanov neprestáva. My biskupi už mesiace upozorňujeme svet na to, čo sa deje v Burkine Faso, ale nikto nás nepočúva,“ vyhlásil biskup Kjustin Kientega. „Je jasné, že Západ na prvé miesto kladie vlastné záujmy,“ uzavrel.
V nedávnej sérii medzinárodných tragédií bolo pri útoku na kostol v Burkine Faso zabitých 14 kresťanov; 11 bolo zabitých pri útoku na autobus v Keni a 7 bolo zmasakrovaných Boko Haramom v Kamerune. Tieto tri vražedné útoky islamistov v priebehu jedného týždňa umožňujú vytvoriť si predstavu o intenzite a frekvencii prenasledovania kresťanov vo svete.
Biskup Kientega povedal, že dráma, ktorú prežívajú, Západ vôbec nezaujíma. „Ak belgická vláda v roku 2011 vyslala do Líbye stíhacie lietadlá F-16 na ochranu civilistov ohrozovaných Kaddáfím, v roku 2014 už neprijala nijaké konkrétne opatrenia na pomoc menšinám v Iraku,“ napísal Le Vif.
„Dnes v sídlach našich parlamentov i v akademických a asociatívnych kruhoch prevláda ohlušujúce ticho. Prečo táto neochota hraničiaca s úplným opustením obyvateľstva nachádzajúceho sa v ťažkostiach?“
Keď boli v roku 2014 kresťania v Sýrii a Iraku vystavení násiliu radikálnych islamistov, skupina francúzskych poslancov vyzvala Francúzsko, aby s nimi prejavilo solidaritu. Pred Palais Bourbon v Paríži však prišlo sotva 200 – 300 demonštrantov pod heslom „Dnes na Východe, zajtra na Západe“. Kresťanskí lídri taktiež odsúdili britskú vládu za to, že nedokázala pomôcť prenasledovaným kresťanom. „Táto smutná ľahostajnosť vzbudzuje pochybnosti o tom, či vôbec veríme v nejaké humanistické hodnoty,“ napísal francúzsky novinár Christian Makarian. Ľahostajnosť Európy voči osudu kresťanov na Východe je výsledkom nevšímavosti a ľahostajnosti, choroby, ktorá požiera kontinent. Je to cynická zrada a najvýrečnejší dôkaz postupného znecitlivenia liberálnych demokracií.
Európa má však jedného politika, o ktorom možno povedať, že je ochrancom prenasledovaných kresťanov: je ním maďarský premiér Viktor Orbán, na ktorého mainstreamové médiá skôr útočia. Nijaká iná európska vláda v tejto veci nevynaložila toľko peňazí, nevyvinula toľko diplomatického úsilia a nevenovala toľko času a energie. Na stránkach Foreign Policy Peter Feaver a Will Inboden vysvetľujú, že pomoc kresťanom prichádza od „niektorých medzinárodných humanitárnych organizácií, ako sú napríklad Kolumbovi rytieri a Aid to the Church in Need a od maďarskej vlády“. Iba Kolumbovi rytieri vyzbierali dva milióny dolárov na rekonštrukciu irackého kresťanského mesta Karamlesh.
„Pri zachraňovaní Európy nám najviac budú môcť pomáhať tí, ktorým teraz my pomáhame,“ povedal nedávno Orbán na medzinárodnej konferencii o prenasledovaní kresťanov v roku 2019, ktorú usporiadal v Budapešti. „Prenasledovaným kresťanom dávame to, čo potrebujú: domy, nemocnice a školy a dostávame na oplátku to, čo Európa najviac potrebuje: vieru, lásku a kresťanskú vytrvalosť“.
„Európa hlboko mlčí,“ pokračoval Orbán. „Akási tajomná sila zatvára ústa európskym politikom a ochromuje ich ruky“. Povedal, že o prenasledovaní kresťanov sa možno zmieňovať iba v rámci ľudských práv v Európe. Maďarský premiér zdôraznil, že „o kresťanoch sa nemožno zmieňovať samostatne, ale iba spolu s ďalšími prenasledovanými skupinami“. Prenasledovanie kresťanov „je preto začlenené do rôznorodej zmesi prenasledovaných náboženských skupín“.
Podľa Tristana Azbeja, štátneho tajomníka maďarského ministerstva zahraničných vecí zodpovedného za politiku v záležitostiach prenasledovaných kresťanov, je Orbánova vláda prvá, ktorá zriadila osobitný sekretariát, „majúci jedinú úlohu: starať sa o kresťanské spoločenstvá na celom svete, monitorovať ich situáciu a v prípade potreby im pomáhať “.
„… Zatiaľ sme vynaložili 36,5 milióna dolárov na posilnenie kresťanských komunít v oblastiach, v ktorých žijú. Robíme to preto, lebo náš základný prístup je ten, že nechceme, aby […] členovia kresťanských spoločenstiev opúšťali svoje domovy, ale aby zostali vo svojich domovoch a tam boli silnejší. Našou zásadou je poskytovať pomoc tam, kde je potrebná, a neimportovať problémy tam, kde nie sú. Z tohto dôvodu sme v Iraku rekonštruovali domy pre 1200 kresťanských rodín, aby sa mohli vrátiť. Budujeme školy pre kresťanov na Strednom východe s Chaldejskou cirkvou a so Sýrskou ortodoxnou cirkvou. Pokrývame liečebné náklady kresťanských nemocníc, z ktorých tri sú v Sýrii; v Libanone rekonštruujeme 33 kresťanských chrámov a realizujeme kompletný program rozvoja a výstavby na Ninivskej planine.“
Maďarskí predstavitelia pripomínajú apatickej Európe drámu prenasledovaných kresťanov. „Máme 245 miliónov dôvodov, aby sme tu boli. To je počet ľudí, ktorí sú denne prenasledovaní kvôli svojej kresťanskej viere,“ uviedol Azbej 26. novembra 2019, keď otvoril Medzinárodnú konferenciu o prenasledovaní kresťanov, ktorá sa konala v Budapešti.
Zúčastnilo sa na nej mnoho kresťanských lídrov vrátane patriarchu Sýrskej pravoslávnej cirkvi Antiochia Ignáca Aphrema II., chaldejského katolíckeho arcibiskupa diecézy Mosul Najeeba Michaela a reverenda Jozefa Kassaba, vedúceho evanjelických spoločenstiev v Sýrii a Libanone. Konferencie sa zúčastnil aj kardinál Peter Erdo, maďarský prímas a budapeštiansky arcibiskup, a kardinál Gerhard Ludwig Müller, bývalý prefekt Vatikánskej kongregácie pre náuku viery.
Predseda vlády Orbán sa stretol aj s kresťanskými lídrami z Nigérie. Kardinál Malcolm Ranjith zo Srí Lanky poďakoval Maďarsku a Orbánovi za poskytnutú podporu a za gestá solidarity s obyvateľmi Srí Lanky. „Podľa nášho odhadu viac ako 90 percent kresťanov opustilo Irak a takmer 50 percent kresťanov utieklo zo Sýrie,“ uviedol v Budapešti patriarcha sýrskej pravoslávnej cirkvi Ignác Aphrem II. Maďarská vláda ponúkla 1,9 milióna eur na rekonštrukciu kresťanských domovov v iránskom Telskufe.
Francúzsky spisovateľ Bernard-Henri Lévy sa nedávno vrátil z cesty v Nigérii a o nenávisti voči kresťanom napísal v dlhej eseji uverejnenej v Paris Match: „Zohavené mŕtvoly žien. Toto dievčatko uškrtili retiazkou, ktorú nosila okolo krku s krížikom. Ďalšia bola omlátená o strom pri vchode do dediny.“ Lévy tiež hovorí o „volaní mešít radikalizovaných Moslimským bratstvom, ktorých počet členov rastie úmerne s počtom podpaľovaných kostolov“. Preto Maďarsko poskytuje pomoc aj kresťanským komunitám v Nigérii. Iba v tomto roku bolo v Nigérii zabitých tisíc kresťanov.
Maďarsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá nielen organizuje medzinárodné konferencie o prenasledovaní kresťanov, ale aj prináša konkrétnu pomoc kresťanom na Blízkom východe.
Iniciatíva Hungary Helps poskytuje 1,7 milióna dolárov na financovanie nemocničnej starostlivosti v Sýrii. Štátny tajomník Azbej potvrdil, že maďarská vláda „financuje rôzne programy v piatich krajinách Blízkeho východu a v dvoch subsaharských krajinách“, pričom „jedným z najrozsiahlejších programov je napríklad rekonštrukcia mesta Tel Askuf v severnom Iraku“.
Maďarsko taktiež darovalo 450 tisíc dolárov na výstavbu novej školy v Erbile (v oblasti obývanej Kurdmi v Iraku, kde mnohí kresťania našli útočisko). Keď taliansky kardinál Mario Zenari, ktorý je už desať rokov osobitným vyslancom Vatikánu v Sýrii, potreboval pomoc, obrátil sa na maďarskú vládu. Vedúci predstavitelia pravoslávneho kresťanstva ďakovali Orbánovi za jeho podporu. Humanitárne agentúry Spojených štátov podpísali dohody s Maďarskom o pomoci prenasledovaným kresťanom.
Pred dvoma rokmi, keď Orbán v Budapešti otvoril prvú medzinárodnú konferenciu venovanú prenasledovaným kresťanom, vyzval Európu, aby roztrhla „reťaz politickej korektnosti“ a rázne sa postavila proti prenasledovaniu kresťanov. Okrem neho nikto v Európe nehovorí o „obrane kresťanstva“. Maďarský parlament schválil vyhlásenie upozorňujúce na útoky na kresťanov, ktoré označuje za genocídu.
Bol zriadený špeciálny program „Hungary Helps“, aby pomáhal prenasledovaným kresťanom v Afrike a na Blízkom východe. „Pomoc treba prinášať tam, kde je problém a nie problém prinášať do Európy,“ uviedol hovorca programu, v rámci ktorého v posledných dvoch rokoch bola poskytnutá pomoc vo výške 30 miliónov dolárov. Zo solidarity s prenasledovanými kresťanmi Hungary Helps pridalo do svojho loga arabské písmeno ن („nun“), ktorým ISIS označovalo kresťanské domy v severnom Iraku, aby takto ukázali na kresťanov, ktorí boli nútení konvertovať na islam, platiť výpalné, utiecť alebo čeliť smrti.
Ostatné európske vlády boli extrémne zbabelé. Takzvaná „humanitárna Európa“ zostala ticho, bola pokrytecká, ignorantská a slepá. Európski lídri namiesto toho, aby sa strápňovali, by pri rozhovoroch s moslimami mali v prvom rade hovoriť o situácii kresťanov. Prečo vlády Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka, Talianska a ďalších krajín, ktoré sú oveľa bohatšie a väčšie ako Maďarsko – nenasledovali príklad Maďarska? Prečo vypli mikrofóny?
„Osud kresťanov a ostatných menšín je predzvesťou toho, čo nás očakáva,“ uviedol nedávno bývalý francúzsky premiér François Fillon. Nech je to ako chce, „neliberálny“ Orbán to chápe. Na rozdiel od jeho liberálnych kritikov.
Giulio Meotti je kultúrny redaktor novín Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.
https://www.gatestoneinstitute.org/15285/viktor-orban-persecuted-christians