Veterné turbíny vypúšťajú plyny, ktoré ničia klímu. Nemecko je najväčším znečisťovateľom v Európe -

Veterné turbíny vypúšťajú plyny, ktoré ničia klímu. Nemecko je najväčším znečisťovateľom v Európe


26. augusta 2022
  Krátke správy

Obľúbené „zelené riešenie“ vypúšťa najhoršiu známu chemikáliu, ktorá ničí klímu. Zatiaľ čo sa Nemecko predháňa vo výstavbe veterných elektrární, existuje dôvod na znepokojenie, pretože z veterných turbín sa vypúšťa chemická látka, ktorá bola označená za najsilnejší skleníkový plyn na svete.

Merania ovzdušia nad Nemeckom už v skutočnosti identifikovali krajinu ako najhoršieho páchateľa v Európe, pokiaľ ide o veľmi nebezpečnú látku hexafluorid sírový (SF6). Táto chemikália sa používa pri výrobe veterných turbín a uniká do životného prostredia. Keďže Nemecko je lídrom v používaní veterných turbín v Európe, vedci tvrdia, že práve ony sú hlavným faktorom mimoriadne vysokých hodnôt SF6 v Nemecku.

Podľa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny je SF6 zabijakom klímy. V skutočnosti je 26 087-krát škodlivejší pre klímu ako oxid uhličitý.

Fluorid sírový je plyn, ktorý priemyselné podniky považujú za dokonalý izolant, a hoci ho mnohé iné výrobné odvetvia zakázali, stále sa vo veľkom používa vo veterných turbínach, najmä v elektronických rozvádzačoch, t. j. „uzloch“, v ktorých sa distribuuje elektrická energia. Keď je málo priestoru na prácu, ako napríklad vnútri veterných turbín, plyn poskytuje vynikajúcu izoláciu a zároveň umožňuje ďalší priestor pre dôležité stroje a súčiastky.

Keď sa táto látka dostane do atmosféry, trvá viac ako 3 000 rokov, kým sa SF6 opäť rozloží a stane sa inertná, uvádza sa v správe nemeckých novín Taggeschau.

Už desaťročia je nebezpečenstvo tejto látky dobre známe, pretože už v roku 1997 Kjótsky protokol stanovil, že emisie SF6 treba obmedziť. Hoci sa jej používanie postupne ukončilo, stále je povolená v elektronických rozvádzačoch a neexistujú žiadne právne obmedzenia pre jej používanie v tejto oblasti. Priemysel sa namiesto toho dobrovoľne zaviazal znížiť jeho používanie, používať ho v uzavretých systémoch a po skončení jeho praktického používania ho recyklovať a neutralizovať.

V záväzku z roku 1998 sa tiež stanovilo, že spoločnosti budú zaznamenávať a oznamovať, koľko ho používajú a recyklujú.

To sa však zjavne nedeje. Nemecko v skutočnosti toto ustanovenie porušuje vo veľkom rozsahu a údaje o atmosfére to dokazujú. Podľa Taggeschau vedci uvádzajú, že v krajine je hladina SF6 o 50 % vyššia, ako by sa mohlo zdať z aktuálnych údajov o emisiách, ktoré poskytuje priemysel. To je presvedčivý dôkaz, že Nemecko vypúšťa viac fluoridu sírového, ako sa uvádza.

Látka SF6 je nielen nebezpečná pre klímu, ale aj mimoriadne nebezpečná pre ľudí, pretože bráni vydychovaniu oxidu uhličitého. Osoby, ktoré vdychujú SF6, môžu trpieť narkózou z oxidu uhličitého a zástavou dýchania.

EÚ neplánuje zakázať tento plyn do roku 2030.

MH
Zdroj: rmx.news, foto: pixabay

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Čo prinieslo narodenie Ježiša Krista ženám: Z otrokyne – požehnanou a slobodnou

Kázeň na Božie narodenie: O sláve Božej a pokoji na zemi

Najkrajšie jasličky pre Jezuliatko – Význam a zasvätenie Štedrého dňa

Vianoce, čas požehnaný