Vatikánu sa zmocňuje ošiaľ radostnej synodálnej aktivity, ktorá sa začne už túto sobotu -

Vatikánu sa zmocňuje ošiaľ radostnej synodálnej aktivity, ktorá sa začne už túto sobotu


26. septembra 2023
  Krátke správy

Pripravovaná októbrová Synoda sa už teraz nesie v znamení mimoriadne vzrušujúcich informácií a predstáv. Začne sa pekne od podlahy, pápež František bude predsedať konzistoriálnej ceremónii s cieľom vymenovania 21 nových kardinálov mladších ako 80 rokov, ktorí budú oprávnení zúčastniť sa budúceho konkláve.

Dôvod je viac ako zrejmý. Pápež František sa ponáhľa, pretože je vo veku 87 druhým najstarším pápežom v histórii katolíckej Cirkvi a ako je všeobecne známe, jeho zdravotný stav nie je práve najlepší. Kardináli, ktorých sa chystá pápež František menovať, patria do liberálneho tábora. Pritom niektorí z ich sú vnímaní ako veľmi vplyvné osobnosti katolíckeho sveta, z ktorých môže vzísť nový kandidát na pápežský stolec.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com / Mazur, catholicnews.org.uk

Do Ríma sa tak začnú už na konci tohto týždňa zlietať všetky významnejšie osobnosti z celého kresťanského spektra, aby sa zúčastnili dlho očakávanej Synody o synodalite. V sobotu 30. septembra 2023 organizuje Vatikán ekumenickú vigíliu na Námestí sv. Petra, kde sa budú účastníci modliť za úspech Synody. Účasť prisľúbil patriarcha Bartolomej z Konštantínopolu, ako aj anglikánsky arcibiskup Justin Welby z Canterbury.

Vo Vatikáne samozrejme mysleli aj na Rimanov. Tí sa takisto môžu zúčastniť už v sobotu 30. septembra 2023 tolerantného ekumenicko-synodálneho programu, určeného pre širšiu verejnosť:

09:00 – 11:00 Ekumenické laboratóriá v centre Ríma
11:30 – 12:30 Občerstvenie v Lateránskej bazilike
13:00 – 14:30 Modlitby chvál v Lateránskej bazilike
14:30 – 16:00 Procesia od Lateránskej baziliky na Námestie sv. Petra
15:00 – 17:00 Piesne a hudba zo všetkých kontinentov na Námestí sv. Petra
17:00 – 19:00 Samotná ekumenická modlitbová vigília

Leták, s ktorým už mali Rimania možnosť zoznámiť sa, sľubuje, že vzhľadom na harmonogram by mali byť všetci doma do 21:00 hodiny miestneho času, čo je v Ríme v sobotu večer tradičná hodina večere.

Čo sa týka samotných účastníkov Synody, tí si nemusia robiť starosti s prípravou večerných plánov. Z Námestia sa presunú do neďalekej Auly Pavla VI., kde Talianska biskupská konferencia ponúkne večeru.

Potom asi 400 účastníkov nastúpi do pripravených autobusov, ktoré ich prepravia z Ríma do Sacrofana, malého mestečka asi hodinu cesty na sever od Ríma, kde budú ubytovaní v útulnom centre Fraterna Domus a zúčastnia sa série duchovných cvičení pred začiatkom otvorenia Synody o synodalite. Niektorí účastníci sa však môžu rozhodnúť ísť do Sacrofana po vlastnej osi, v závislosti od toho, čo je v ich kalendári. Napríklad americkí kardináli boli pozvaní na ďakovnú omšu s Pierrom v rímskej Bazilike sv. Petra v reťaziach, takže môžu prísť do Sacrofana o niečo neskôr. Určite však aj oni budú vrelo privítaní.

Rekolekciu povedie britský dominikán otec Timothy Radcliffe, bývalý generálny predstavený rehole, a benediktínska matka Mária Ignazia Angeliniová, bývalá opátka slávneho benediktínskeho kláštora Viboldone v Miláne, ktorá patrí medzi najvýznamnejších talianskych odborníkov na rehoľný život.

Predstavy sú také, že Radcliffe a Angeliniová budú dopoludnia prednášať o meditáciách pre celú skupinu, pričom popoludnia sú venované stretnutiam v malých skupinách. Každý večer sa skupina zúčastní na svätej omši.

Večer 3. októbra sa účastníci autobusom odvezú späť do Ríma, aby boli pripravení na nasledujúce ráno, 4. októbra, čo je (nie náhodou) sviatok sv. Františka, na svätú omšu na otvorenie biskupskej Synody. Liturgiu budú koncelebrovať všetci noví, pápežom Františkom vymenovaní, kardináli.

4. október je tiež plánovaným dátumom vydania novej apoštolskej exhortácie o životnom prostredí od pápeža Františka, ktorá bola navrhnutá ako pokračovanie jeho encykliky Laudato si‘ z roku 2015 . Sám pápež František oznámil dátum zverejnenia na konci svojej týždennej generálnej audiencie 31. augusta.

Napokon, 4. októbra popoludní začne samotná práca biskupskej Synody otváracím plenárnym zhromaždením. Stretnutia Synody, na ktorých sa budú striedať zasadnutia celého zboru a malých pracovných skupín organizovaných podľa jazykov, budú pokračovať do 29. októbra, veriacich budú informovať v jednoduchých komuniké.

Na záver trocha krásnej a inšpiratívnej synodálnej ekumenickej hudby:

BK

Zdroj: Crux Now, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Mazur, catholicnews.org.uk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Ľavicoví demonštranti a sodomiti útočili na prolife centrum Pro Vita e Famiglia v Ríme

Prelomový rozsudok v Taliansku: Sudca uznal právo občanov, ktorí narúšali očkovanie proti Covidu-19 – ich pochybnosti boli oprávnené (!)

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť

Biskup Strickland napísal list o okolnostiach svojho odvolania: Odmietnutie zrušiť tradičnú omšu bolo jedným z dôvodov jeho odstránenia