Vatikán zakázal tradičnú latinskú sv. omšu niekoľko tisíc pútnikom v Španielsku -

Vatikán zakázal tradičnú latinskú sv. omšu niekoľko tisíc pútnikom v Španielsku


8. júla 2024
  Krátke správy

Už aj konzervatívna stanica Sky News Australia si všíma snahy pápeža Františka a jeho kliky o „záťah“ na tradičnú latinskú sv. omšu.

Dikastérium pre Boží kult informovalo arcidiecézu Ovieda, že zakazuje tradičnú latinskú sv. omšu, ktorá sa konala posledné tri roky na konci púte Nuestra Señora de la Cristiandad v starobylej svätyni v Covadonge na severe Španielska. Správa prišla len mesiac pred organizovaním púte. Organizátori napísali účastníkom list:

Drahí pútnici,

(…) Arcibiskupstvo v Oviede nás informovalo, že dostalo pokyny od Dikastéria pre Boží kult, podľa ktorých sa v Covadonge nemá sláviť tradičná latinská omša.

Vzhľadom na túto novú situáciu sa svätá omša tretieho dňa bude sláviť v kempe pred poslednou etapou. Táto situácia nás nesmie zarmútiť. Naopak, mala by nás posilniť vo vytrvalosti, v láske a úcte, ktorú vyznávame k Najsvätejšej sviatosti oltárnej v lone svätej Matky Cirkvi.

Po príchode do Covadongy sa pred slávnostne vystavenou Najsvätejšou sviatosťou a zasvätením sa Panne Márii uskutoční spev Te Deum ako ukončenie púte.

Panna Mária z Covadongy, zachráň nás a zachráň Španielsko!

Diana Catalán Vitasová
Predsedníčka NSC-E

Bazilika v Covadonge
zdroj: flickr.com / David Valije

Tradicionalistický portál Rorate Caeli k informácii pripomenul nedávne slová kardinála Müllera, ktorý interpretoval výrok svojho známeho z Dikastéria pre Boží kult. Vatikánsky úradník sa kardinálovi posťažoval, že aj keď na francúzskej púti v Chartres bolo 20-tisíc veriacich, „nie je to dôvod na radosť, lebo omša bola podľa starého rítu“. Podľa Rorate Caeali je takýto prístup „číra iracionalita, ak nie diabolizmus“. „Nech je vláda takýchto malomeštiackych vatikánskych hipíkov rovnako krátka, ako je už teraz odporná a brutálna,“ zakončuje portál správu.

K čím ďalej tým zložitejšej situácii, v ktorej sa dnes nachádzajú tradiční katolíci, sa vyjadrila aj konzervatívna televízna stanica Sky News Australia, ktorá si za hosťa pozvala novinára Rocca Loiacona z konzervatívneho časopisu Spectator Australia. Ten napísal článok s názvom „Svätý František naopak: Škandálmi drvený pápež je odhodlaný zničiť latinskú sv. omšu“.

Jediné kostoly, ktoré na Západe prekvitajú, sú tie, kde je praktizovaná tradičná liturgia – tradičná sv. omša,“ hovorí Loiacono pre televíziu. „V normálnom katolíckom kostole je 60 – 70 ľudí vo veku 60 – 70 rokov, alebo viac. Keď však idete na latinskú sv. omšu, tá je plná mladých ľudí s rodinami.

Podľa novinára pápež „nemá rád mladých ľudí, ktorí navštevujú tradičnú sv. omšu a chce sa na nich zamerať“. Na otázku moderátora, či môže dôjsť k schizme – rozdeleniu Cirkvi – Loiacono odvetil, že je to „vzdialená možnosť“ vzhľadom na to, že Vatikán zbavil úradu biskupa Stricklanda, len minulý týždeň exkomunikoval biskupa Vigana a neustále sa zameriava na konzervatívne a zvlášť tradicionalistické spektrum Cirkvi.

Všetci títo ľudia budú musieť ísť do podzemia, čo už je de facto schizma.

Zaujímavo sa nechal počuť aj moderátor Sky News Australia Rowan Dean: „Mne katolícka omša bez tradičnej sv. omše v ušiach znie ako koncert AC/DC bez gitár.

MG

Zdroj: Rorate Caeali, youtube Sky News Australia, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / David Valije


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať