Vatikán: Sobotné stretnutie o ľudskom bratstve prinesie dokument. Pracuje na ňom aj Lech Walesa, bývalý komunistický agent a podpíše ho pápež -

Vatikán: Sobotné stretnutie o ľudskom bratstve prinesie dokument. Pracuje na ňom aj Lech Walesa, bývalý komunistický agent a podpíše ho pápež


7. júna 2023
  Krátke správy

V sobotu 10. júna sa na Námestí sv. Petra uskutoční akcia Svetové stretnutie ľudského bratstva, ktorá sa odvoláva na kontroverznú encykliku pápeža Františka Fratelli tutti. Stretnutie ponesie názov Nie si sám a zúčastnia sa ho rôzne osobnosti svetového formátu, vrátane 29 laureátov veľmi pochybnej a často politickými záujmami manipulovanej Nobelovej ceny za mier.

Lech Walesa v roku 2009
zdroj: wikimedia commons

V ten istý deň ráno odovzdajú laureáti Nobelovej ceny pápežovi nimi vypracovaný dokument o ľudskom bratstve, ktorý on následne, počas popoludňajšej vigílie a za prítomnosti veriacich, podpíše.

Bizarnosť situácie nespočíva len v tom, že dokument, ktorý má pápež podpísať vypracujú osobnosti s veľmi pochybným duchovným pozadím (držiteľom ceny boli napríklad Barack Obama, Michail Gorbačov, Nelson Mandela, a dokonca aj Európska únia ako inštitúcia), ale aj fakt, že jednou z osobností, ktorá sa má podieľať na vypracovaní dokumentu, je bývalý poľský prezident a dobrý kamarát nášho osvieteného bývalého pána prezidenta Václava Havla, rovnako osvietený – Lech Walesa.

Ten síce počas komunistického režimu vystupoval ako hlava poľského disentu, ale po páde režimu sa ukázalo, že bol registrovaný vo zväzkoch komunistickej tajnej polície ako jej agent pod krycím menom „Bolek“. Viď napr.:

https://hnonline.sk/svet/902853-walesa-je-tajny-agent-bolek-pismo-sa-zhoduje-potvrdili-experti

V uvedenom článku sa píše:

Šéf IPN Jaroslaw Szarek potom pripomenul, že bádatelia ústavu už podľa neho pred rokmi dokázali, že Walesa bol od decembra 1970 do júna 1976 tajným spolupracovníkom tajnej polície, donášal na svojich kolegov a bral za to peniaze. Walesovo vedomie o existencii zložky mohlo podľa neho ovplyvniť niektoré jeho rozhodnutia, ktoré urobil po páde režimu, vrátane rozhodnutí z doby, kedy bol prezidentom, teda medzi rokmi 1990 až 1995.“

Takže teraz môžeme konštatovať, že katolícka Cirkev bude obohatená o dokument, na ktorom sa podieľal aj bývalý agent tajnej komunistickej polície. Walesa zrejme vychádza z tradície, ktorá vznikla práve počas komunistického režimu vo východnej Európe, keď Komunistická strana a jej polícia aktívne zasahovali do cirkevného života.

Navyše jeho účasť zapadá dobre aj do ideového rámca tejto akcie, pretože myšlienka vágneho „univerzálneho bratstva“ nápadne pripomína ideológiu ľavicových a osvietenských hnutí, ktoré mali veľmi nepriateľský pomer ku katolíckej Cirkvi, ako aj ku kresťanstvu všeobecne.

Okrem 29 laureátov Nobelovej ceny za mier sa zúčastnia aj umelci, vrátane Andreu Bocelliho, popového veterána Al Bana, detského zboru Piccolo Coro dell’Antoniano a chorvátskeho violončelistu Stjepana Hausera, ako aj delegácia mladých ľudí, ktorí na konci podujatia vytvoria, v duchu štandardných ľavicovo-sentimentálnych prejavov, pozdĺž kolonády okolo Námestia sv. Petra symbolickú reťaz spojených rúk.

Stretnutie sa začne o 16:00 hod a potrvá do neskorých večerných hodín. O 18.00 hod sa k zhromaždeným pripojí aj pápež František, vypočuje si závery ranných rokovaní, ktoré vyvrcholia spomínaným podpísaním dokumentu o podpore „univerzálneho bratstva“.

Paralelné stretnutia sa budú konať v Nagasaki, Lime, Jeruzaleme, ale aj na jednej z lodí, ktoré ilegálne (!) vozia migrantov v Stredozemnom mori.

Spoluorganizátormi vatikánskeho podujatia sú Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja a Vatikánska nadácia Fratelli Tutti.

Oficiálne vyhlásenie prináša niekoľko pozoruhodných momentov:

Svetové stretnutie o ľudskom bratstve s názvom #NotAlone je dobrou príležitosťou na znovuobjavenie hodnoty bratstva: 10. jún 2023 bude veľkým dňom osláv a zjednotenia inšpirovaným encyklikou pápeža Františka Fratelli tutti, ktoré nahradí (?!) víziu, identifikujúcu sociálne cítenie s etnickými a pokrvnými väzbami. Symbolom tohto spoločenstva bude veľké objatie, v ktorom sa na Kolonáde Svätopeterského námestia budú stretávať mladí ľudia z celého sveta.“

BM

Zdroj: PCH24, press.vatican.va, HN online, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť

Nový dokument o pápežskom úrade: I. vatikánsky koncil sa má nanovo interpretovať, dogmy nanovo vyložiť, funkcie pápeža prehodnotiť. Čo nás ešte čaká?

Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde

Protestanti radi opisujú Luthera ako žiaka sv. Augustína. Luther však v skutočnosti sv. Augustínom pohŕdal