Vatikán prichádza so zásadnou reorganizáciou Kongregácie pre náuku viery -

Vatikán prichádza so zásadnou reorganizáciou Kongregácie pre náuku viery


12. januára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápež František v pondelok odvolal druhého najvplyvnejšieho klerika v Kongregácii pre náuku viery, Giacoma Morandiho, čo je vnímané ako prvotný krok k celkovej zásadnej reorganizácii celej inštitúcie. Svätá stolica 10. januára ohlásila, že arcibiskup Giacomo Morandi bol pápežom menovaný, aby viedol diecézu Reggio Emilia-Guastalla, čím nahradí biskupa Massima Camisasca, ktorý v novembri dosiahol vek 75 rokov.

Kongregácia pre náuku viery, alebo CDF, je jedným z najdôležitejších vatikánskych úradov, ktorý interpretuje doktrínu pre univerzálnu katolícku Cirkev, sankcionuje odporcov a rieši prípady sexuálneho zneužívania maloletých duchovnými. Morandi vstúpil do CDF ako námestník tajomníka v roku 2015 a v roku 2017 bol povýšený na tajomníka alebo na číslo 2.

Arcibiskup Giacomo Morandi bol vnímaný ako konzervatívny klerik a najviac sa do povedomia dostal po škandáloch, kedy nemeckí kňazi požehnávali homosexuálne zväzky. Časopis America: the Jesuit Review uvádza:

Všeobecne sa o ňom hovorilo, že stojí za dokumentom z marca 2021, ktorý pobúril komunitu homosexuálov, ktorú sa František snažil privítať v ohrade Cirkvi.

Dokument deklaroval, že katolícka Cirkev nebude žehnať zväzky osôb rovnakého pohlavia, pretože Boh „nemôže požehnávať hriech“. V dokumente sa uvádza, že František bol o dokumente informovaný a „vyjadril súhlas“ s jeho zverejnením, no jeho dosah ho zjavne zaskočil.“

Náhradníkom za arcibiskupa Morandiho v Kongregácii pre náuku viery sa v utorok stal arcibiskup Charles Scicluna z Malty. Portál pillarcatholic.com o ňom uvádza:

Morandiho pravdepodobná náhrada, Scicluna, má povesť vynikajúceho kánonického právnika, osobne oddaného pápežovi.

MG

Zdroj: Jesuit Review, The Pillar, titulný obrázok – pacatholic.org/Pope-Francis-CNS-Paul-Haringweb


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“