Vatikán potvrdil, že katolík nesmie vstúpiť do slobodomurárskej lóže -

Vatikán potvrdil, že katolík nesmie vstúpiť do slobodomurárskej lóže


16. novembra 2023
  Krátke správy

Do Dikastéria pre náuku viery pod vedením Victora Fernandéza prišlo ďalšie dubium: tentokrát sa pýtal biskup Julito Cortes z Filipín, či je možné, aby sa katolík stal slobodomurárom. A prišla „prekvapivá“ odpoveď: stále to možné nie je.

Ilustračný obrázok, zdroj: thisfragiletent.com

Dikastérium pre náuku viery vydalo dokument podpísaný jeho novým novým prefektom, kardinálom Victorom Fernándezom, a schválený pápežom Františkom, v ktorom opätovne potvrdilo učenie, že katolíkom je zakázané vstupovať do slobodomurárskych lóží.

Filipínsky biskup Julito Cortes zaslal do Vatikánu otázku na spresnenie cirkevného učenia o slobodomurárstve z dôvodu vysokého počtu katolíkov, ktorí na Filipínach vstupujú do bratských lóží. Kardinál Fernández v novom dokumente potvrdil, že sa na nich vzťahuje ustanovenie z roku 1983. V ňom vtedajší prefekt kardinál Joseph Ratzinger jasne uviedol:

Veriaci, ktorí sa prihlásia do slobodomurárskych združení, sú v stave ťažkého hriechu a nesmú prijímať sväté prijímanie.

Kardinál Fernández teda otázku uzatvára slovami:

„… (veriaci), ktorí sú formálne a vedome členmi slobodomurárskych lóží a prijali slobodomurárske princípy, spadajú pod ustanovenia vyššie uvedenej deklarácie. Tieto opatrenia sa vzťahujú aj na všetkých duchovných zapísaných v slobodomurárstve.

Nový vatikánsky dokument dokonca prichádza s akousi taktikou boja proti slobodomurárstvu na Filipínach. Dokument výslovne hovorí, že je „potrebné zaviesť koordinovanú stratégiu medzi jednotlivými biskupmi“ Filipín kvôli vyriešeniu „veľmi významného“ problému slobodomurárskeho členstva a sympatií v krajine. Mons. Fernández ďalej píše, že:

„(Na Filipínach) je veľký počet sympatizantov a prívržencov, ktorí sú osobne presvedčení, že niet žiadneho rozporu medzi členstvom v katolíckej Cirkvi a v slobodomurárskej lóži.

Tento názor je však podľa Vatikánu absolútne mylný. Preto Dikastérium pre náuku viery navrhuje celonárodný program katechézy (!), ktorý má veriacim „vysvetliť cirkevné učenie o slobodomurárstve“. Dikastérium tiež odporúča biskupom, aby vydali spoločné vyhlásenie ohľadom celej záležitosti.

MG

Zdroj: Pillar Catholic, Reuters, titulný ilustračný obrázok, zdroj – thisfragiletent.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života