Vatikán kanonizoval 10 nových svätcov vrátane kňaza, ktorý zahynul v koncentračnom tábore -

Vatikán kanonizoval 10 nových svätcov vrátane kňaza, ktorý zahynul v koncentračnom tábore


16. mája 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápež František v nedeľu vyhlásil 10 nových svätcov vrátane holandského kňaza, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Dachau, či francúzskeho mnícha, ktorý bol zavraždený v Alžírsku. 85-ročný nástupca sv. Petra bol privedený pred oltár na vozíku, na ktorom sa pohybuje kvôli svojim problémom s nohami. Sv. omše na svätopeterskom námestí sa podľa odhadov mohlo zúčastniť až 50-tisíc ľudí, čo je najväčšie množstvo od vypuknutia pandémie Covid-19. Aj napriek bolestiam sa František počas niekoľkých úsekov sv. omše postavil a stál aj pri uvítaní niektorých hostí.

Medzi prítomnými na Námestí svätého Petra boli aj taliansky prezident Sergio Mattarella, francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin, holandský minister zahraničia Wopke Hoekstra, indický minister pre menšiny Gingee K. S. Mathan a alžírsky prezident Vysokého islamského výboru Bouabdellah Ghoulamallah.

Jedným z 10 kanonizovaných bol Titus Brandsma, holandský karmelitánsky mních, ktorý v 30. rokoch pôsobil na Katolíckej univerzite v Nijmegene. Už pred 2. svetovou vojnou varoval pred nacistickou ideológiou a počas nacistickej okupácie Holandska sa nebál hovoriť ani proti proti-židovským zákonom. Naliehal na katolíkov, aby nerozširovali nacistickú propagandu. Teraz už svätý Titus Brandsma bol zatknutý v roku 1942 a po pobytoch v niekoľkých holandských väzniciach prevezený do koncentračného tábora Dachau, kde bol zavraždený smrtiacou injekciou vo veku 61 rokov. Je považovaný za mučeníka, keďže jedným z dôvodov jeho usmrtenia bola aj „nenávisť voči náboženstvu“.

Ďalším kňazom vyhláseným za svätého bol francúzsky šľachtic,vojak, výskumník a dobrodruh 19. storočia, ktorý zažil hlboké vnútorné obrátenie a stal sa mníchom, Charles de Foucauld. Ako kňaz-pustovník žil po obrátení v chudobných regiónoch severnej Afriky, kde miestnym moslimským kmeňom hlásal o Ježišovi Kristovi. Dokonca zostavil prvý tuarégsko-francúzsky slovník a básne z tejto reči prekladal do francúzštiny. Zahynul v roku 1916, keď ho uniesli členovia beduínskeho klanu.

K desiatke osôb, ktoré boli v nedeľu zaradené medzi svätých, patril aj Devasahayam Pillai, ktorý bol zabitý za konvertovanie na kresťanstvo v Indii v 18. storočí, ako aj César de Bus, francúzsky kňaz zo 16. storočia, ktorý založil náboženský rád. Ďalšími boli dvaja talianski kňazi, tri talianske a jedna francúzska mníška – títo všetci žili medzi 16. a 20. storočím.

Títo svätci podporovali duchovný a sociálny rast svojich národov a celej ľudskej rodiny, zatiaľ čo, žiaľ, v dnešnom svete sa vzdialenosti zväčšujú, napätie a vojny narastajú,“ povedal František po svätej omši.

Svätosť nespočíva v niekoľkých hrdinských gestách, ale v mnohých malých skutkoch každodennej lásky,“ povedal tiež pápež František počas svojej homílie 15. mája a dodal:

Slúžiť evanjeliu a našim bratom a sestrám, obetovať svoje životy bez toho, aby sme za to niečo očakávali, alebo nejakú svetskú slávu: toto je naše povolanie. Takto naši dnes kanonizovaní spolucestujúci žili svoju svätosť.

Išlo o prvé svätorečenie od októbra 2019, kedy bol za svätého vyhlásený anglický kardinál John Henry Newman.

Noví svätí sú:

Charles de Foucauld – francúzsky vojak a prieskumník, ktorý sa stal trapistickým mníchom a katolíckym misionárom pre moslimov v Alžírsku. Známy ako brat Charles of Jesus, bol zabitý v roku 1916 vo veku 58 rokov.
Titus Brandsma – holandský kňaz, profesor a novinár, ktorý sa postavil proti nacistickej propagande v katolíckych novinách. Bol zabitý smrtiacou injekciou v Dachau v roku 1942.
Devasahayam Pillai – laik z Indie, ktorý bol mučený a umučený po konverzii z hinduizmu na katolicizmus v 18. storočí.
Marie Rivierová – zakladateľka Kongregácie sestier predstavených. Francúzka založila rád v roku 1796, vo veku 28 rokov, počas vlády teroru.
Mária Francesca od Ježiša – zakladateľka misionárov z 19. storočia, ktorá sedemkrát preplávala Atlantický oceán na lodi, aby založila rád sestier kapucínok v Uruguaji, Argentíne a Brazílii.
Maria Domenica Mantovaniová – prvá generálna predstavená Inštitútu malých sestier Svätej rodiny, ktorý v roku 1892 spoluzaložila, aby slúžil chudobným, sirotám a chorým v Taliansku.
Mária od Ježiša Santocanale – zakladateľka kapucínskych sestier Nepoškvrnenej Márie Lurdskej na Sicílii v roku 1910. Väčšinu voľných chvíľ, či už cez deň alebo v noci, trávila pred svätostánkom.
César de Bus – francúzsky katolícky kňaz, ktorý v 16. storočí založil dve rehoľné kongregácie. Bol horlivým kazateľom a katechétom, ktorý vykonal mnohé charitatívne diela.
Luigi Maria Palazzolo – taliansky kňaz, ktorý je známy tým, že založil Kongregáciu Sestier chudobných, otvoril sirotinec a pracoval pre chudobných.
Giustino Maria Russolillo – zakladateľ rehoľných kongregácií otcov povolaní, sestier povolaní a Sekulárneho inštitútu apoštolov všeobecného posvätenia v Taliansku. Kňaz sa venoval výchove mladých ľudí a pestovaniu ich povolaní.

MG

Zdroj: National Catholic Register, Yahoo News, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Stop ekologickej kolonizácii. Biskupi z Tanzánie ďakujú Bohu za čínsky ropovod, ktorý kritizuje ekologicko-zelená demokratická frakcia

Na Nedeľu Božieho Milosrdenstva pokrstil vojenský ordinár Mons. Rábek 43-ročného policajta

Nemocnica v Birminghame nahnevala rodičov: Majú uviesť, či je ich bábätko transgender alebo nebinárne

Júnové výročia uhorských kráľov – František Jozef I.