V Ríme odhalili obrovskú sochu prvého kresťanského cisára – Konštantína Veľkého -

V Ríme odhalili obrovskú sochu prvého kresťanského cisára – Konštantína Veľkého


13. februára 2024
  Krátke správy

Konštantín Veľký bol kresťanmi Rímskej ríše označovaný za „13. apoštola“ a niet sa čo čudovať: nielenže kresťanstvo v ríši po sérii vojenských víťazstiev zachránil, ale spravil z neho štátne náboženstvo a k viere v Ježiša Krista napokon priviedol prakticky celé jej obyvateľstvo.

Ak ste vo Večnom meste hľadali nejakú podobizeň Konštantína Veľkého, zostali ste sklamaní. Okrem múzea ste nenašli nič: zato sošiek a sôch pohanského cisára Augusta, či dokonca Nera (!) majú miestni obchodníci habadej. Teraz však hrdinovi kresťanskej civilizácie mesto Rím nečakane odhalilo sochu v nadživotnej veľkosti, takže si Konštantína Veľkého azda začnú trochu viac vážiť aj miestni obyvatelia.

Zdroj: fb Rome NOT Byzantium – The new history of the Roman Empire BCE 27 – CE 1453

Nová, 11 metrov vysoká socha je vernou kópiou sochy zo 4. storočia. Fragmenty pôvodného diela boli starostlivo skenované najmodernejšou technológiou po dobu troch dní. Následne vznikol veľmi presný 3D model sochy, podľa ktorého sa skupina vedcov a remeselníkov rozhodla postaviť napodobeninu sochy. Za projektom stojí spoločnosť Factum Foundation z Madridu, ktorá sa špecializuje na digitálne skenovanie archeologických nálezísk a fragmentov, v spolupráci s vedením mesta Rím.

Pôvodná socha nielenže oslavovala Konštantínovu vládu a moc, ale symbolizovala porážku pohanstva a vzostup nového náboženstva – kresťanstva. NY Times:

Nedávne výskumy naznačujú, že socha Konštantína bola vytvorená z už existujúcej sochy pravdepodobne znázorňujúcej (boha) Jupitera… Konštantín, prvý cisár, ktorý konvertoval na kresťanstvo, možno zámerne vybral Jupiterovu sochu, aby ju pretvoril na seba. „Je to jedna z hypotéz,“ tvrdí Claudio Parisi Presicce, najvyšší predstaviteľ mesta Ríma pre umenie. „Symbolizovalo by to zmenu v západnej Európe – z pohanského impéria na kresťanské.

Sochársky tím na svoje dielo použil živicu a polyuretán, ako aj mramorový prášok, plátkové zlato a sadru na pôvodne mramorové a bronzové časti sochy. Pre vnútornú konštrukciu, ktorá bola pravdepodobne vyrobená z tehál, dreva a kovových tyčí, vytvorili podperu z hliníka.

Výsledkom je impozantné dielo sediaceho cisára, zahaleného do pozlátenej tuniky, držiaceho žezlo a guľu – symbol sveta, hľadiac na svoj Rím.

Socha sa nachádza v bočnej záhrade Kapitolského múzea neďaleko miesta, kde kedysi stál chrám boha Jupitera – čiže najdôležitejšia náboženská stavba v starovekom Ríme. Len pár metrov od zrekonštruovanej sochy sa nachádzajú fragmenty originálu zo 4. storočia.

Druhá verzia sochy bude umiestnená v severnom Anglicku pri Hadrianovom vale, kde bol mladý Konštantín vyhlásený za cisára tamojšou vojenskou posádkou.

Konštantín Veľký bol jedným zo štyroch vladárov Rímskej ríše v dobe tzv. tetrarchie. Každý vladár spravoval svoju časť ríše – Konštantínovi pripadla západná Európa. Počas svojho ťaženia proti ilegálnemu uzurpátorovi mesta Rím, Maxentiovi, zazrel na oblohe Kristovo znamenie XP a legendárny nápis: „V tomto znamení zvíťazíš“. Keď sa mu zjavenie potvrdilo aj v sne, nechal symbol XP namaľovať na štíty svojich vojakov a sám prijal Kristovo učenie – jeho vojsko sa tak stalo vôbec prvou kresťanskou armádou sveta.

Konštantín v sérii vojenských ťažení napokon porazil ostávajúcich troch vládcov, opäť zjednotil ríšu pod vládou jedného cisára a pretvoril ju de facto na kresťanský superštát. Právom je považovaný za jedného z najväčších hrdinov našej viery.

MG

Zdroj: Euronews, New York Times, agentúra AP, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Rome NOT Byzantium The new history of the Roman Empire BCE 27 – CE 1453

***

Staňte sa členom Fatimského Apoštolátu!

Dostanete od nás ako časopis Spojenectvo s Máriou ako dar.

Členovia Fatimského Apoštolátu (FA) však okrem dvojmesačníka dostávajú tiež rôzne sväteniny – medailóny, brožúrky, plakety a podobne. A navyše – za členov FA sú odslúžené sv. omše a tiež sa zvlášť za nich a za nimi spísané úmysly modlia Služobnice Ducha Svätého počas celonočných adorácií, konaných v kláštore každú druhú noc.

Členstvo vo Fatimskom Apoštoláte je dobrovoľné, fatimský apoštol ho potvrdzuje svojím súhlasom a zasielaním pravidelného príspevku vo forme milodaru. Rovnako tak sa však môže fatimský apoštol kedykoľvek rozhodnúť zrušiť svoje členstvo, čo oznámi buď písomne alebo telefonicky.

Pridajte sa teda k našim pravidelným podporovateľom a staňte členmi Fatimského Apoštolátu – prihlásiť sa môžete na tel. čísle 02/222 00 777.

Svojím členstvom vo Fatimskom Apoštoláte tým najlepším spôsobom podporíte v týchto neľahkých časoch fungovanie Nadácie Slovakia Christiana, ako aj portálu Christianitas.sk a ich neúnavnú snahu o zachovanie nemenného učenia Cirkvi.

Ďakujeme!


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku