V Nemecku zasadala po prvýkrát laicko-biskupská Synodálna rada. Die Tagespost otvorene píše: Biskupi boli zbavení moci -

V Nemecku zasadala po prvýkrát laicko-biskupská Synodálna rada. Die Tagespost otvorene píše: Biskupi boli zbavení moci


14. novembra 2023
  Krátke správy

Konzervatívnejšie orientovaný nemecký denník Die Tagespost sa vyjadril otvorene k prvému zasadnutiu Synodálnej rady, ktorej vytvorenie bolo minulý rok zakázané. Dokument, ktorý označil svojvoľné vytváranie synodálnych rád na národnej úrovni, v ktorých budú mať laici rovnakú moc ako biskupi, podpísali začiatkom tohto roka kardinál Luis Ladaria, prefekt Dikasteria pre náuku viery (medzičasom už nahradený dnes dobre známym kardinálom Fernándezom) a kardinál Marc Ouellet z Dikastéria pre biskupov, ktorého sa tiež podarilo najpokrokovejšej klike šťastlivo odoslať na dôchodok.

Ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com

V osviežujúcej a pokrokovej atmosfére po októbrovej Synode o synodalite, ktorá je korunovaná pokračujúcimi čistkami v radoch konzervatívnych duchovných a prelátov v péronovsko-argentínskom štýle však nejaké zastarané dokumenty nemôžu nemeckých biskupov zastaviť. Preto sa v piatok minulý týždeň dočkalo celé progresívne Nemecko prvého zasadnutia Synodálnej rady.

Tá má pripraviť nič menšie než – Nemecký synodálny koncil, zložený z laikov, kňazov a aj biskupov. Koncil má prevziať významnú časť biskupských kompetencií a stane sa novým najvyšším riadiacim orgánom v nemeckej cirkvi!

Denník Die Tagespost označil tento proces za radikálne obmedzenie moci biskupov a zapojenie laikov do skutočného riadenia Cirkvi. Biskupi a laici majú mať tak v rade ako aj na koncile rovnaké právomoci! To však nie je všetko, v piatok si Synodálna rada odhlasovala zrušenie potreby dvojtretinovej väčšiny biskupských hlasov, potrebných na schválenie nového rozhodnutia. Odteraz stačí obyčajná väčšina. To nepochybne umožní laikom a pokrokovým biskupom ešte zintenzívniť pokrokové synodálne napredovanie.

O tom, že sú nemeckí biskupi dobre zohranou pokrokovou partiou svedčí skutočnosť, že len štyria biskupi sa rozhodli odmietnuť účasť na práci Synodálnej rady. Sú to Rainer Maria Woelki, Stefan Oster, Gregor Maria Hanke a Rudolf Voderholzer. Tieto mená sú práve preto pravidelne prepierané na ultraliberálnom (a zároveň oficiálnom) katolíckom portáli Katholisch.de. Dodajme len, že v Nemecku je momentálne 142 biskupov.

Niekto by sa samozrejme mohol pýtať, či to nie je nakoniec lepšie, keď takíto „pastieri“ nemajú na salaši plnú moc. Určite nie. A to nielen z princípu, ktorý v Cirkvi vždy trval na tom, že vysvätení klérus je jej vedúcou a riadiacou silou, ale kvôli letmému pohľadu do radov katolíckych laikov v Nemecku. Znie to neuveriteľne, ale oproti nim pôsobia nemeckí biskupi, keď nič iné, aspoň lenivo a byrokraticky. Nemeckí katolícki laici, najmä vo svojej feministicko-homosexuálno-polygamickej časti, predstavujú takú formu duchovnej spodiny, že ich väčšia participácia na cirkevnej moci môže byť len priamou cestou do pekla. A aj do Pekla.

BM

Zdroj: Die Tagespost, PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Začína nám LGBT akcia – konferencia Iniciatívy Inakosť, záštitu nad ktorou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití