V Bratislave sa chystá výnimočná inscenácia o nešťastnom páde kresťanského Jeruzalema z roku 1187 -

V Bratislave sa chystá výnimočná inscenácia o nešťastnom páde kresťanského Jeruzalema z roku 1187


11. februára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Slovenské „Kráľovstvo nebeské“? V bratislavskom Novom Meste sa otvára úplne nová divadelná inštitúcia s názvom Novomestské Divadlo. A aby si táto nová kultúrna inštitúcia pritiahla divákov, plánuje niekoľko vlastných zaujímavých projektov. Pilotným – a najambicióznejším – projektom bude predstavenie s názvom „Jeruzalem anno 1187“, ktorého príbeh, ako už názov napovedá, sa bude točiť okolo pádu kresťanského Jeruzalema do rúk dobyvateľa Saladina.

Zakladateľmi Novomestského Divadla sú oceňovaní scenárista, režisér a producent Michael Sharmant a riaditeľka strediska kultúry BNM na Vajnorskej, Mária Priečinská. Práve Sharmant, ktorý ešte donedávna pôsobil v Londýne popri velikánoch svetového divadelníctva, inscenáciu „Jeruzalem anno 1178“ napísal a zrežíroval. Hviezdne mená sa však objavia aj priamo na javisku. Medzi najznámejšie určite patria mená Romana Pomajba a Dušana Cinkotu, ale v príbehu o páde križiackeho mesta uvidia diváci aj Mišku Kaprálikovú s manželom Martinom, Petra Bažíka, víťaza X-faktoru, a ďalších.

Riaditeľka Strediska kultúry na Vajnorskej v Bratislave, Mária Priečinská, povedala v časopise Slovenka o novom projekte niečo viac:

V repertoári máme tri inscenácie a Jeruzalem sa nám zdal najvýnimočnejší. Na trhu nie je nič podobné. Bude to dobová výpravná a kostýmovo náročná produkcia určená aj pre mladšieho diváka… Dej sa odohráva počas dobytia mesta sultánom Saladinom v roku 1187. Jeruzalem bol v tom čase mimoriadne multikultúrne mesto, ktoré doplatilo práve na vnútorné spory. Každý ukazoval na toho druhého, čo neskôr využil nepriateľ.“

Predstavenie má tiež, podľa autorov, nadväzovať na aktuálne dianie vo svete.

Budeme teda svedkami napätia medzi rytiermi templárskeho a rytiermi johanitského rádu? Predstaví sa na doskách aj tzv. „malomocný kráľ“ Jeruzalema, Balduin IV., či Hollywoodom preslávený rytier Balian z Ibelinu? A kto si zahrá neslávne známeho posledného kráľa Jeruzalema, uzurpátora Guya z Lusignanu?

Na všetky tieto otázky dostaneme odpoveď počas dvoch predstavení, ktoré sa (po novom) majú uskutočniť 28. a 29. apríla 2022 v Stredisku kultúry na Vajnorského 21 v Bratislave.

Slovenské divadelné hry spojené s kresťanstvom, ako bolo napríklad nitrianske „Povolanie pápež“, či „Jana z Arku“ z prešovského Divadla Jonáša Záborského, boli vskutku kvalitné predstavenia a držíme palce, aby „Jeruzalem anno 1187“ na ich kvalitu a úspech nadviazal.

Lístky na predstavenie „Jeruzalem anno 1187“ sú práve v predaji.

MG

Zdroj: Facebook: Stredisko kultúry BA Nové mesto, titulný obrázok – facebook.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2

Medzi deformitas a deiformitas. Poznámky k ekleziológii Valerija Vilinského a svätého Augustína